Dev Projeler Emlak Piyasasını Nasıl Etkileyecek?

25 Şubat 2015
PAYLAŞ
Dev Projeler Emlak Piyasasını Nasıl Etkileyecek?

İstanbul'da hayata geçirilen dev projeler, emlak ve gayrimenkul piyasasını nasıl etkileyecek? İşte yanıtı...

Yeni altyapı ve ulaşım projeleri, gayrimenkul sektörünü yeniden şekillendiriyor. Projelerin inşa edildiği bölgelerde lojistik, ofis, konut ve otel yatırımları gelişirken, kentsel dönüşüm süreci de destekleniyor.

Avi Alkaş’ın Ülke Başkanı olduğu JLL Türkiye tarafından açıklanan “Gayrimenkul Pazarı Yeniden Şekilleniyor” raporuna göre, İstanbul ve çevresinde inşası süren veya başlayacak olan 3. Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu, Avrasya Tüneli, İstanbul-İzmir Otoyolu, 3. Havalimanı, yeni şehirler, Liman Kent ve Kocaeli’deki Organize Liman Bölgesi gibi projeler yeni geliştirme ve yatırım fırsatları doğuracak. İstanbul’da gayrimenkul trendleri de bu projelerin oluşturduğu ihtiyaçlar çerçevesinde değişecek. Örneğin, Avrasya Tüneli kentsel dönüşümü tetikleyecek, İstanbul-İzmir Otoyolu yeni konut bölgeleri oluşturacak, Kuzey Marmara Otoyolu lojistik arzı tetikleyecek.

ÜÇÜNCÜ KÖPRÜ VE KUZEY MARMARA OTOYOL

Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu çevresinde yeni ticari ve endüstriyel alanların gelişmesi bekleniyor. Özellikle, Kuzey Marmara Otoyolu’nun İzmir-İstanbul Otoyolu ile bağlantısının kurulmasıyla, İzmit bölgesindeki mevcut lojistik ve endüstriyel alanlara yönelik arz ve talepte, artış yaşanacağı öngörülüyor. Aynı etki Çatalca’daki yeni gümrük bölgesinde de bekleniyor.

LİMANKENT PROJESİ

LimanKent, 3. havalimanına komşu olacak şekilde planlanıyor. 3. havalimanı, 3. köprü, Kuzey Marmara Otoyolu projelerinin tamamlanmasıyla birlikte, Liman Kent’in kara ve havayoluyla ulaşılabilirliği artacak, dolayısıyla proje lojistik için önemli bir merkez haline gelecek. Kocaeli’de kurulacak Organize Liman Bölgesi ise lojistik arzındaki büyümeyi destekleyecek.

AVRASYA TÜNELİ

Avrasya Tüneli, İstanbul Boğazı’nda Kazlıçeşme ve Göztepe arasında araç geçişini sağlayan bir tüp geçit olarak inşa ediliyor. Tünelin Zeytinburnu ve Göztepe’de konut fiyatlarını yükseltmesi bekleniyor. Tünel, Zeytinburnu bölgesinde kentsel dönüşümü ve yeni inşaatları hızlandıracak.

İSTANBUL-İZMİR OTOYOLU

Körfez Köprüsü’nü de kapsayan İstanbul-İzmir Otoyolu, güzergahındaki şehirleri geliştirecek. Proje, İzmit, Bursa ve Yalova’daki arsa ve konut fiyatlarını yükseltirken, konut projeleri artacak.

ÜÇÜNCÜ HAVALİMANI

Üçüncü havalimanının geliştirileceği alan, bölgedeki eski maden ocaklarının dönüşüm süreci ile oluşturulacak yeni şehir projesine entegre edilecek. Projenin detayları henüz kesinleşmese de, havalimanı şehrinin bir milyon kişiye, üniversitelere ve sağlık kampüslerine ev sahipliği yapması bekleniyor.


"Dev Projeler Emlak Piyasasını Nasıl Etkileyecek?" haberine ait yorum yok

Yorum Yap