İzmir, gayrimenkul yatırımcılarının yüzünü güldürüyor

Özellikle son yıllarda İstanbul'dan İzmir'e büyük bir göçün olduğu TÜİK verileriyle açıklanmıştı. Bu gelişme üzerine gözler, İzmir'deki gayrimenkul dünyasına çevrildi.

15 Temmuz 2017
İzmir, gayrimenkul yatırımcılarının yüzünü güldürüyor Özellikle son yıllarda İstanbul'dan İzmir'e büyük bir göçün olduğu TÜİK verileriyle açıklanmıştı. Bu gelişme üzerine gözler, İzmir'deki gayrimenkul dünyasına çevrildi.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) geçtiğimiz günlerde paylaştığı verilere göre, geçen yıl İstanbul'dan İzmir'e 16 bin 129 kişinin taşındığı bildirilmişti. Son yıllarda gayrimenkul yatırımcılarının da büyük ilgi gösterdiği İzmir'de sektör oldukça hareketli günler geçiriyor.

Ulaşım projelerinin de hayata geçmesiyle İzmir, gayrimenkul yatırımcılarının yeni gözde yeri haline geldi. İstanbul-İzmir arasının 3.5 saate kadar düşmesinin yanı sıra Gebze-İzmir Otoyolu Projesi de İzmir'in büyümesine katkı sağladı.

İzmir Torbalı Ticaret Odası Başkanı Abdulvahap Olgun, bu gelişmelerin İzmir'e ve Torbalı'ya etkileriyle gayrimenkul ve inşaat sektöründe yaşanan gelişmeler hakkında açıklamalarda bulundu. Olgun, özellikle İstanbul-İzmir Otoyolu'nun hizmete geçmesi İzmir'in değerine değer kattığının altını çizerken Torbalı ilçesi için avantajlı konumu ile potansiyelini katlayabileceğini belirtti. Torbalı'nın şehirlerarası sevkiyatta önemli bir yer olacağını belirten Olgun, ''Geçen yıl 932 milyon dolarlık ihracatıyla 66 ili geride bırakan Torbalı, bu yıl 1 milyar dolar sınırını aşması hedefleniyor.'' ifadelerini kullandı.

Torbalı için İzmir'in yükselen değeri tanımlamasını yapan İzmir Torbalı Ticaret Odası Başkanı Abdulvahap Olgun, bölgede yatırım yapacak gayrimenkul yatırımcılarının kazançlı çıkabileceğini belirtti. Torbalı'nın, İzmir'in hem istihdam hem de sanayi yükünü çektiğini ifade eden Olgun, İzmir'in son yıllarda yakaladığı başarıda Torbalı'nın büyük katkısı olduğunu söyledi.  

Ege'deki başarı gösteren ilk 100 firmadan 16'sının Torbalı'da faaliyet gösterdiğini hatırlatan Abdulvahap Olgun, ''İzmir'den dünyaya ihraç edilen her 10 üründen birisi, Torbalı'da üretiliyor. Türkiye'nin ilk 500'ünde yer alan firmalarımız var. İnşaatta yılda 5 bin konut üretiyoruz. İlçede nüfus her yıl 10-15 civarında artış sağlıyor. Türkiye'nin nüfus artış hızının üzerinde'' şeklinde konuştu.

TORBALI'YA 'YATIRIMCI GÖÇÜ'

İzmir'de yaşanan gelişmelerin ardından gayrimenkul araştırma şirketleri de İzmir'de araştırmalarda bulundu. Arsa ve arazi yatırımlarının araştırıldığı çalışmada Torbalı, Urla ve Seferihisar'a göre daha çok konut yatırımının yapıldığı bölge olarak öne çıkıyor. Uzmanlara göre Torbalı'da hizmete giren İZBAN'ın yanı sıra ulaşım ağının ve ihracat rakamlarının artması, gayrimenkul yatırımcılarının bölgeye olan ilgisini doğurdu. Öte yandan ilçede hızlı bir nüfus artışının da yaşandığı belirtiliyor. TÜİK verilerine göre Torbalı, nüfus artış hızında İzmir'in diğer ilçelerini geride bıraktı. TÜİK verilerine göre Torbalı'ya 2016 yılında 5 bin 235 kişi göç etti. İzmir ve Torbalı'daki bu gelişmeleri de değerlendiren yapan İzmir Torbalı Ticaret Odası Başkanı Abdulvahap Olgun, İzmir'deki gayrimenkul yatırımlarının arttığını ifade ederek İzmir'e yapılan ulaşım ağlarıyla birlikte birçok yatırımcının İzmir'e büyük ilgi gösterdiğini belirtti. İzmir'de avantajlı konumu ile Torbalı'nın öne çıktığının altını çizen Olgun, ''Torbalı'da her ay ortalama 600 konut satılması bunun kanıtıdır.'' dedi.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum