İzmir’de Konut Talebi Artacak

İstanbul ve Ankara’dan umduğunu bulamayan yatırımcıların yeni gözdesi İzmir. Son yıllardaki ekonomik hareketliliğin konut satışlarına da yansıması bekleniyor.

11 Haziran 2018
İzmir’de Konut Talebi Artacak Son yıllarda, İstanbul ve Ankara’daki konut artışları, ihtiyacın oldukça üstünde. Tamamlanan onlarca proje kapsamında yer alan binlerce konut hala alıcı bulabilmiş değil. Yapılan araştırmalar, bu iki büyük ildeki arzın, talepten çok daha fazla olduğunu gösteriyor. Tüm bu gelişmeler konut üreticilerini yeni arayışlara sevk etmiş durumda. Böyle bir arayışa giren firmaların ilk tercihi ise Türkiye’nin en büyük üçüncü şehri olan İzmir.

Bir taraftan ulusal firmalar, diğer taraftan İzmir’deki yerli üreticilerin de harekete geçmesiyle, son birkaç aydır peş peşe yeni konut projelerinin tanıtımları yapılmaya başlandı. Bu gelişmeleri tetikleyen en büyük etkenin, İzmir ekonomisindeki büyüme olduğu ifade ediliyor. Özellikle sanayi ve ticaret alanlarında büyük atılımlar gösteren şehir, bir çok konuda İstanbul ve Ankara ile yarışıyor. İzmir’in hareketli ekonomisi, Türkiye’nin her yerinden göç almasını sağlıyor. Bu da konuta olan rağbetin her geçen gün artmasına sebep oluyor.

Yapılan açıklamalara göre İzmir’de 2017 yılı içerisinde toplam 84 bin 184 adet konut satıldı. Bu satışların yüzde 40’ının yeni yapılan konutlar oluşturuyor. Genel olarak 2018’in başına kadar düzenli bir artış eğilimi içerisinde olan satışların, kredi faizlerinin artmasıyla yüzde 5.2’lik bir gerileme yaşadığı ifade ediliyor. Bu düşüşün geçici olduğunu düşünen konut firmaları, yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor.

Satışların Artması Bekleniyor

Geçen haftalarda, tapu harcı, KDV ve faizde yaşanan indirimlerin ardından konut satışları hareketlenmeye başladı. Bunun yanında İzmir’deki gayrimenkul firmalarının yaptığı kampanyalar bu hareketlenmeyi hızlandırdı. Son günlerdeki döviz artışından ötürü tüketicide oluşan tereddüdün her geçen güz azalacağı tahmin ediliyor. Uzmanlar, bir yatırım aracı olarak görülen konut ve arsaya olan rağbetin hiç bitmeyeceğini ifade ediyorlar.

İzmir, her geçen gün cazibe merkezi haline gelen bir şehir. Özellikle son zamanlarda duyurulan, İstanbul-İzmir Otoyolu, İzmir-Ankara Hızlı Treni, Antalya-İzmir Otoyolu projeleri, İzmir’deki yatırımların ileride daha fazla değer kazanacağına işaret ediyor. Bu projelerin tamamlanmasıyla İzmir’deki konutlara olan talebin artacağına neredeyse kesin gözüyle bakılıyor. Uzmanlar, şuan bile İzmir’deki konut talebinin, arzdan daha fazla olduğunu belirtiyorlar. Görünen o ki, İzmir, daha uzun yıllar yatırımcı ve tüketicinin gözde yerlerinden biri olacak.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


İzmir’de Gayrimenkul Talebi Artıyor

İzmir’de Gayrimenkul Talebi Artıyor

Ege'nin parlayan yıldızı İzmir, ışığını emlak ve gayrimenkul sektörüne de yansıtıyor.

16 Eylül 2014


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum