Kat İrtifakı Ne Demek ?

Genellikle kat mülkiyeti ile karıştırılan kat irtifakı ne demek ? İşte kat irtifakı ne demek sorusunun yanıtı...

01 Ağustos 2015
Kat İrtifakı Ne Demek ?

Genellikle kat mülkiyeti ile karıştırılan kat irtifakı ne demek ? İşte kat irtifakı ne demek sorusunun yanıtı...

Kat irtifakı, bir alanda inşa edilen ya da  inşası planlanan bir ya da birden çok binanın dükkan, kat, daire, salon, iş bürosu, mağaza ve depo gibi bağımsız bölümleri üzerinde, bina inşası tamamlandıktan sonra geçilecek kat mülkiyetine esas olmak adına, o alanın, arsanın ya da parselin sahibi ya da sahip ortakları tarafından arsa payına bağlı olarak oluşturulan irtifak hakkına denir.

Kat irtifakı, bir parselin ya da arsanın sahibi ya da ortak sahipleri lehine arsa payına bağlantılı olarak düzenlenir. Arsa payı, kat irtifakından bağımsız şekilde devredilemeyeceği gibi herhangi bir miras yoluyla da başkasına geçemez. Ayrıca kat irtifakının başka bir hakla da kısıtlanması da mümkün değildir. Arsa payının devredildiği durumlarda ona bağlı olarak kat irtifakı da otomatik olarak devredilmiş olur.

KAT İRTİFAKI NASIL YAPILIR?

Kat irtifakı, resmi senetle ve tapu siciline tescil ile doğar. Bu resmi senet tapu sicil müdürlüğünce düzenlenir . Kat irtifakına konu olan arsanın tamamı bir kişiye ait ise resmi senet hazırlanmayıp istem belgesi hazırlanır.

KAT MÜLKİYETİ - KAT İRTİFAKI ARASINDAKİ FARK

Bir arsanın üzerinde kat mülkiyeti Kanunu'na tabi olarak yapılacak bir inşaatın proje tasdikinden sonra kat mülkiyetine geçişe esas olacak şekilde bağımsız bölümlerin tapu kütüğüne kaydı demektir.

KAT MÜLKİYETİ NEDİR ?

Bir ya da birden çok kişinin, bir taşınmazın belirli bir bölümüne sahip olma durumuna kat mülkiyeti denir. Başka bir tanımla, kat mülkiyeti inşaatı bitmiş bir binanın kat, daire, iş bürosu, dükkan, mağaza, mahzen, depo gibi bölümlerinden ayrı ayrı ve başlı başına kullanılmaya elverişli olanlarının üzerinde, söz konusu taşınmazın maliki veya ortak malikleri tarafından kurulan bağımsız mülkiyet hakkıdır.

Kat irtifakı ise, yapılmakta veya ileride yapılacak olan bir yapının kat mülkiyetine esas olmak üzere, arsa maliki veya ortak mal sahiplerince kurulan kullanma hakkıdır.

-

Kat İrtifakı Ne Demek ?

-

Yukarıda Kat İrtifakı Ne Demek sorusunun yanıtı detaylıca verilmiştir. Soru ve görüşleriniz için info@yeniemlak.com adresine mail atabilirsiniz.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Beyanname Vermeme Cezası 2016

Beyanname Vermeme Cezası 2016

Beyanname vermeme cezası 2016 ne kadar sorusunun yanıtı haberimizde görebilirsiniz...

11 Nisan 2016


Yeni Borçlar Kanunu Kira Artış Oranı

Yeni Borçlar Kanunu Kira Artış Oranı

Yeni Borçlar Kanunu ile kira artışı oranı yeniden düzenlendi. İşte Yeni Borçlar Kanunu kira artışı h

06 Nisan 2016


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat