[DOC] Kira Sözleşmesi (Kontratı) İndir 2016

02 Mart 2015
PAYLAŞ
[DOC] Kira Sözleşmesi (Kontratı) İndir 2016

Ev sahibi ile kiracı arasında mutlak olması gereken kira kontratı nasıl hazırlanır? İşte kira kontratı nasıl hazırlanır sorusunun yanıtı...

Ev sahipleri ve kiracılar en çok 'kira kontratı nasıl hazırlanır ve kira kontratında bulunması gereken maddeler neler' gibi soruların yanıtını arıyor.

2016 KİRA KONTRATI İNDİR

Kira Kontratı Nasıl Hazırlanır?


Ev sahibi ile kiracı arasında imzalanan ve ilgili taşınmazın kullanım süresini ve hangi amaçla kullanıldığını gösteren belgeye, kira kontratı deniyor. Kira kontratında kiraya verilen mülkle ilgili gerekli bilgilere ve maddelere yer veriliyor.

Kira kontratı, yalnızca ev sahibi ve kiracı arasında imzalandığı gibi bir şahit huzurunda da imzalanabiliyor. Kira kontratının resmi değer kazanabilmesi için kira kontratında tarih ve tarafların imzaları gerekiyor. Gelecekte yaşanabilecek herhangi bir sorunun önüne geçebilmek adına kira kontratı, noter huzurunda da imzalanabiliyor.

Kira Kontratında Hangi Maddeler Yer Almalı?

Kira kontratında, kiralanan mülkün adresi, ev sahibi ve kiracının iletişim bilgileri mutlaka yer alması gerekiyor. Kira kontratının iletişim bilgileri bölümünde; mülkün bulunduğu mahalle, cadde, sokak ve daire numarası açıkça belirtilmiş olması gerekiyor. Bunlara ek olarak :

- Kira kontratında; mülkü kiralayanın adı soyadı, T.C kimlik numarası, adresi,
- Kira kontratında; kiracının adı soyadı, T.C kimlik numarası, adresi,
- Kira kontratında; kira kontratının başlangıç tarihi, kira kontratının geçerlilik süresi, yıllık kira tutarı, aylık kira tutarı, kira tutarının ödeme şekli, kiralanan mülkün kullanım şekli, kiralanan mülkün durumu, kiralanan mülk ile birlikte verilen demirbaşlar açıkça belirtilmiş olması gerekiyor.

Bunlara ek olarak ev sahibi ve kiracının güncel ve geçerli imzaları da kira kontratında mutlaka yer alması gerekiyor.

Kira Kontratı için Gerekli Evraklar

Kira kontratı için ekstra bir evrağa ihtiyaç duyulmuyor. Yalnızca kira kontratı yeterli oluyor. Ancak kira kontratı yaparken, gayrimenkulünü kiralayan kişinin gerçek sahibi olup olmadığı, sahibi değil ise bu işlem için vekaletnamesinin olup olmadığı kontrol edilmesi gerekiyor.

Kira Kontratı Yenileme Süresi


Gayrimenkul sahipleri ve kiracıların hak ve sorumluluklarını güvence altına almak ve olası sorunların önüne geçmek amacıyla imzalanan kira kontratları genellikle 1 yıllık süreyle yapılıyor. Peki kira kontratı yenileme süresi ne zaman?

Kira kontratının yenilenmesi, tarafların yaptığı anlaşmaya bağlı oluyor. Kiracı, belirli süreli sözleşmelerin süresinin bitiminden en az onbeş gün önce bildirimde bulunmadıkça, sözleşme aynı koşullarla bir yıl için uzatılmış sayılıyor.

Kira kontratı yenileme süresi yapılan anlaşmaya göre farklılık gösteriyor. Kira kontratında belirtilen süre çerçevesinde sözleşme devam ediyor. Kiracı, sözleşme süresinin bitmesine en az 15 gün kala bildirimde bulunmadıkça sözleşme aynı koşullarla bir seneliğine uzatılmış oluyor. Gayrimenkul sahibi ise kira kontratı süresi doldu diyerek kontratı feshedemiyor.

Kira Kontratında Kefil Olması Zorunlu Mu?


Kira kontrantında kefil olması zorunlu olmamakla beraber isteğe bağlı olarak değişiklik gösterebiliyor. Kefil gösterilmesi gayrimenkul sahibi açısından avantajlı bir durum olarak karşımıza çıkıyor.

Kira kontratında kefil belirtiliyor ise bunun müteselsil kefil olması gerekiyor. Bu durumda kiracının kira bedelini ödememesi halinde kiranın kefilden tahsil edilmesi öngörülüyor.

2016 Yılı Kira Kontratı Örneği

Kira kontratı örneğini bazı kırtasiyeler ya da züccaciyelerden temin edebileceğiniz gibi, internet ortamından da kira kontratı indirerek temin edebilirsiniz.

Aşağıdaki linke tıklayarak 2016 yılı kira kontratı örneğini indirebilirsiniz.

Kira Kontratı Yaparken Dikkat Edilecek Hususlar


Hem mal sahibinin hem de kiracının haklarını koruyan kira kontratının hazırlarken her iki tarafından haklarını gözeten bir sözleşme yapılması gerekiyor. İşte kira kontratı yaparken dikkat edilecek hususlar...

1) Kira kontratı imzalanacak olan kişinin gerçek mal sahibi olup olmadığı, mal sahibi değilse yasal vekillik durumu kontrol edilmeli. Bunun için tapu senedi örneğine ve vekaletnameye bakılabilir.

2) Kiralanan yerin kira kontratında belirtilen adresle uyuşup uyuşmadığı kontrol edilmeli.

3) Kira kontratında kiracı ve ev sahibinin adı soyadı ve TC kimlik numarası gibi ana unsurlar yazılmış olmalı. Ev sahibinin ve varsa kefilin iletişim bilgileri de sözleşmeye yazılmalı.

4) Kira bedelini, bu bedelin hangi dönemlerde ve hangi oranlarda artırılacağı kira kontratında açıkça belirtilmeli. Kira artışı ÜFE veya enflasyon gibi oranlar baz alınarak yapılacaksa kontrata eklenmeli.

5) Kiralanan yerin geçmiş dönemden kalma borçlarının olup olmadığı kontrol edilmeli. Eğer borç var ise kontratta borcun kiralayan kişiye ait olmadığını belirten bir madde olmalı.

6) Kira bedelinin hangi banka hesabına ve hangi tarihler arasında yatırılması gerektiği de kira kontratına yazılması gereken önemli maddeler arasında yer alıyor.

7) Kiralama işlemi yapılırken depozito veriliyorsa neden verildiği ve hangi şartlarda geri alınabileceği yazılmalı. Bununla beraber depozito miktarı da yazılıp altına imza atılmalı.

8) Kiralanan yerin demirbaşlarının güncel durumunu anlatan bir madde de eklenmeli.

9) Kiracının mal sahibinden izin almaksıznın tadilat yapıp yapamayacağı kontratta belirtilmeli.

10) Her iki tarafından haklarını gözeten kira kontratı hazırlandıktan sonra, tarafların kontratı noter huzurunda imzalaması gerekiyor. Kontratın bir nüshası kiracıda bir nüshasının ise mal sahibinde olmasına dikkat edilmeli.


"[DOC] Kira Sözleşmesi (Kontratı) İndir 2016" haberine ait 1 yorum

Nazım Eren

01 Feb 2017, 14:51

Kira kontratını indirmek istiyorum

Yorum Yap