Yatırımcının Yeni Gözdesi Kura ile Satılan Evler

İstanbul'da kura ile satılan konutlar yatırım aracı olmaya başladı. Kurada hak sahibi olanlar konutlarını devir bedeli ile satıyor...

26 Nisan 2016
Yatırımcının Yeni Gözdesi Kura ile Satılan Evler İstanbul'da kura ile satılan konutlar yatırım aracı olmaya başladı. Kurada hak sahibi olanlar konutlarını devir bedeli ile satıyor...

Toki ve Emlak Konut tarafından hayata geçirilen ve kura ile satılan evler yatırım aracına dönmeye başladı. Gülistan Alagöz’ün haberine göre Başakşehir’de devirli satışların ciddi artış gösterdi. Bölgede 1+1 dairenin devri için istenen ücretler 150 bin TL’yi buluyor.

Dar ve orta gelirli aileleri ev sahibi yapmak adına konut üreten Toki’de konut fiyatları hem uygun, hem de alıcı banka kredisi kullanmadan yıllarca borcunu taksitlendirebiliyor. Evlerin bazılarında devir ve satış yasağı olsa da devrin serbest olduğu konutlarda bulunuyor. Bu konutlarda işlem hızlı sürerken, devir yasağı olanlarda noterde gönüllük esasına göre sözleşme yapılıyor.

DEVİRLİ DAİRE FİYATLARI 125 BİN TL'DEN BAŞLIYOR

Hal böyle olunca kura ile ev alanlar dairelerini devrederek durumu fırsata çeviriyor. Emlak Konut Başakşehir projesi üzerinden bir örnek vererek bölgedeki durumu anlatan emlak ofisi sahibi, projenin ilk etabında devrin serbest olduğunu , kurayı kazananların 20-40 bin TL arasında değişen oranlarla peşinat verip aldıkları daireleri şimdi 1+1’ini 125 ila 150 bin, 2+1’ini 175 bin, 3+1’ini 230 bin TL’ye devrettiklerini söyledi.

2. ELİ ÖNLEMEYE ÇALIŞIYORUZ

Konuyla ilgili açıklamada bulunan TOKİ Başkanı Ergün Turan, konutların gerçekten hak sahiplerine ulaşabilmesi ve kalabilmesi için ellerinden gelen bütün gayreti gösterdiklerini söyledi. Sözleşmelere şartlar koyduklarını belirten Turan, “Sadece sözleşmeyi imzalamakla kalmıyoruz. Ayrıca değişik ilan yöntemleriyle tebligat yaparak bunu denetlemeye çalışıyoruz. Amacımız ikinci elin oluşmasını önlemek” dedi.

MÜDAHALE ETMEK SÖZ KONUSU DEĞİL

Konut alıcılarının fiyat artışından yararlanmak için devir yoluna gittiklerini belirten Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, satış sözleşmelerinde belli bir süre devir yasağı koysalarda alıcıların Emlak Konut GYO dışında noter aracılığı ile devir yaptıklarını açıkladı. Kurum, “Borçlar kanunun sözleşme serbestiyeti hükmü ve serbest piyasa şartları doğrultusunda bu devirlere müdahale etmemiz söz konusu değil” diye konuştu.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Innovia Zekeriyaköy'de Ön Talep!

Innovia Zekeriyaköy'de Ön Talep!

Bir Yeşil GYO projesi olarak hayata geçen Innovia Zekeriyaköy projesi, İstanbul Sarıyer'de yükseliyo

21 Mart 2017


Sur Yapı Yeşil Mavi Maltepe'de Yükseliyor!

Sur Yapı Yeşil Mavi Maltepe'de Yükseliyor!

Bir Sur Yapı projesi olarak hayata geçen Sur Yapı Yeşil Mavi Maltepe projesi, İstanbul Maltepe'de yü

20 Mart 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat