Yatırımcının Yeni Gözdesi Kura ile Satılan Evler

İstanbul'da kura ile satılan konutlar yatırım aracı olmaya başladı. Kurada hak sahibi olanlar konutlarını devir bedeli ile satıyor...

26 Nisan 2016
Yatırımcının Yeni Gözdesi Kura ile Satılan Evler İstanbul'da kura ile satılan konutlar yatırım aracı olmaya başladı. Kurada hak sahibi olanlar konutlarını devir bedeli ile satıyor...

Toki ve Emlak Konut tarafından hayata geçirilen ve kura ile satılan evler yatırım aracına dönmeye başladı. Gülistan Alagöz’ün haberine göre Başakşehir’de devirli satışların ciddi artış gösterdi. Bölgede 1+1 dairenin devri için istenen ücretler 150 bin TL’yi buluyor.

Dar ve orta gelirli aileleri ev sahibi yapmak adına konut üreten Toki’de konut fiyatları hem uygun, hem de alıcı banka kredisi kullanmadan yıllarca borcunu taksitlendirebiliyor. Evlerin bazılarında devir ve satış yasağı olsa da devrin serbest olduğu konutlarda bulunuyor. Bu konutlarda işlem hızlı sürerken, devir yasağı olanlarda noterde gönüllük esasına göre sözleşme yapılıyor.

DEVİRLİ DAİRE FİYATLARI 125 BİN TL'DEN BAŞLIYOR

Hal böyle olunca kura ile ev alanlar dairelerini devrederek durumu fırsata çeviriyor. Emlak Konut Başakşehir projesi üzerinden bir örnek vererek bölgedeki durumu anlatan emlak ofisi sahibi, projenin ilk etabında devrin serbest olduğunu , kurayı kazananların 20-40 bin TL arasında değişen oranlarla peşinat verip aldıkları daireleri şimdi 1+1’ini 125 ila 150 bin, 2+1’ini 175 bin, 3+1’ini 230 bin TL’ye devrettiklerini söyledi.

2. ELİ ÖNLEMEYE ÇALIŞIYORUZ

Konuyla ilgili açıklamada bulunan TOKİ Başkanı Ergün Turan, konutların gerçekten hak sahiplerine ulaşabilmesi ve kalabilmesi için ellerinden gelen bütün gayreti gösterdiklerini söyledi. Sözleşmelere şartlar koyduklarını belirten Turan, “Sadece sözleşmeyi imzalamakla kalmıyoruz. Ayrıca değişik ilan yöntemleriyle tebligat yaparak bunu denetlemeye çalışıyoruz. Amacımız ikinci elin oluşmasını önlemek” dedi.

MÜDAHALE ETMEK SÖZ KONUSU DEĞİL

Konut alıcılarının fiyat artışından yararlanmak için devir yoluna gittiklerini belirten Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, satış sözleşmelerinde belli bir süre devir yasağı koysalarda alıcıların Emlak Konut GYO dışında noter aracılığı ile devir yaptıklarını açıkladı. Kurum, “Borçlar kanunun sözleşme serbestiyeti hükmü ve serbest piyasa şartları doğrultusunda bu devirlere müdahale etmemiz söz konusu değil” diye konuştu.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Merkez Bankası Hizmet Binası Bugün İhaleye Çıkıyor...

Merkez Bankası Hizmet Binası Bugün İhaleye Çıkıyor...

İstanbul Uluslararası Finans Merkezi'nde planlanan Finans Merkezi Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası

26 Nisan 2017


Yel Değirmeni Evleri'nde Hemen Teslim!

Yel Değirmeni Evleri'nde Hemen Teslim!

Bir İştirak Gayrimenkul projesi olarak hayata geçen Yel Değirmeni Evleri, İzmir Güzelbahçe'de yüksel

08 Nisan 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum