1 Milyon Dolara Sahibinden Satılık Kilise!

10 Temmuz 2015
PAYLAŞ
1 Milyon Dolara Sahibinden Satılık Kilise!

Bir internet sitesinde 'Sahibinden Satılık Kilise' başlığıyla yer alan ilan görenleri şaşkına çevirdi. İşte 1 Milyon dolara sahibinden satılık kilise

Bursa'nın Mudanya bölgesinde yer alan Aziz Yuhanna (Saint John) Kilisesi, bir ilan sitesinde 1 milyon dolara satışa sunuldu.

Türkiye - Yunanistan mübadelesinde 1923 yılında özel mülkiyet olarak kayıtlara geçen ve imarda 'bahçeli ev' olarak tanımlanan Saint John Kilisesi, 1 milyon dolara satışa çıkarıldı çıkarılmasına fakat bürokrasi sebebiyle kiliseye dokunmak yasak! Yani bu durumda kilisenin yeni sahibi yapı üzerinde herhangi bir tadilat yaptıramayacak.

1928 yılında çıkarılan 'Mülk Edindirme Yasası' ile birlikte Yunanistan’dan göçen bir aileye verilen kilise yaklaşık 83 yıldır aynı ailenin kullanımında kaldıktan sonra 2011 yılında bir işadamına satışı yapıldı.

Saint John Kilisesi'nin tarihi eser açısından çok değerli bir miras...

13'üncü yüzyıldan kalan 7 eserden biri olan kilisenin arka bahçesinde dut ağaçları ve konuklar için ek bir bina yer alıyor.

Resmi kayıtların olmamasından dolayı kilise hakkında farklı açıklamalar da yapılıyor.

Kilise hakkında bilgi veren Fener Rum Patrikhanesi Bursa Metropoliti ve Heybeliada Ruhban Okulu Başrahibi Prof.Dr. Elpidophoros Lambriniadis, satışa çıkarılan Saint John Kilisesi'nin 1200 yıllık Kemerli Kilise (Pantovasilisa) ile karıştırıldığını ve söylenildiği kadar eski  bir yapı olmadığını açıkladı.

2011 yılında kiliseyi satın alan işadamının ise bu dini yapıyı, apart otele dönüştürmek için 5 yıl uğraştığı söyleniyor.


"1 Milyon Dolara Sahibinden Satılık Kilise!" haberine ait yorum yok

Yorum Yap