Tapu Harcı Hesaplama

Tapu harcı hesaplama aracı ile konutunuzun değerine göre 2017 yılında ne kadar tapu harcı ödemeniz gerektiğini Yeniemlak.com'dan öğrenebilirsiniz.

16 January 2016
Tapu Harcı Hesaplama

Tapu harcı hesaplama 2017 yılında nasıl olacak? İşte tapu harcı hesaplama 2017 hakkında tüm detaylar...

Tapu Harcı HesaplamaMülk sahibi gayrimenkulünü sattığında tapu dairesinde satış işlemlerini yapabilmek için alıcıyla beraber tapu dairesinde Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nün 2017 yılı için belirlediği oranlarda tapu harcı ödemesi gerekiyor.


Tapu harcı hesaplama işleminde 2017 yılı oranı binde 15 olarak belirlendi. Yani gayrimenkulün tapu dairesindeki tapu devir işlemleri için taşınmazın asıl satış bedeli üzerinden binde 15 oranında tapu harcı ödenmesi gerekiyor. Tapu harcı ödemesi, hem satıcı olan mülk sahibi hem de alıcı ayrı ayrı olarak yapılıyor.

Tapu harcı, bazı durumlarda satıcı olan mülk sahibi alıcıyla anlaşma yaparak binde 30'luk oranı yalnız alıcıdan tahsil edilebiliyor.

Tapu masrafları kapsamında tapu harcı dışında tapu döner sermaye masrafları da bulunuyor. Tapu harcı hesaplama 2017 yılında, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nün 2017 yılı tarifesine göre, tapu döner sermaye tutarı yüzde 10,11'lik yeniden değerleme oranı ile birlikte 82,50 lira olan bedelin de tapu harcı ile birlikte ödenmesi gerekiyor.

Tapu Harcı Hesaplama 2017 Örneği

Tapu harcı hesaplama 2017 işleminin daha net anlaşılabilmesi için tapu harcı hesaplama 2017 işlemini bir örnekle açıklayalım :

Ahmet Bey, gerçek satış bedeli 200 bin lira olan evini satıyor. 2017 tapu harcı hesaplama işlemine göre Ahmet Bey'in tapu dairesinde 3 bin lira tapu harcı ödemesi gerekiyor. Eğer tapu harcının tamamı olan binde 30'luk bölümünü alıcı ödeyecekse bu tutar 6 bin lira oluyor. Buna ek olarak tapu döner sermaye bedeli olan 82,50 lirayı da ödemek durumunda kalıyor.

2017 yılı tapu harcı ödemesi için mükelleflerin aşağıda bulunan tapu harcı hesaplama 2017 tablosunu incelemesinde fayda var.

Tapu Harcı Hesaplama 2017 Tablosu
-500 bin lira satış değeri olan ev için 7 bin 500 lira tamamını alıcı ödeyecekse 15 bin lira,
-400 bin lira satış değeri olan ev için 6 bin lira tamamını alıcı ödeyecekse 12 bin lira,
-300 bin lira satış değeri olan ev için 4 bin 500 lira tamamını alıcı ödeyecekse 9 bin lira,
-200 bin lira satış değeri olan ev için 3 bin lira tamamını alıcı ödeyecekse 6 bin lira,
-100 bin lira satış değeri olan ev için ise  Bin 500 lira tamamını alıcı ödeyecekse 3 bin lira tapu harcı ödemesi yapılıyor.


Tapu Harcı Nedir?


Devletin verdiği hizmet üzerinden aldığı maddi bedele harç diyoruz. Emlak ve gayrimenkul kapsamında kamu kuruluşlarından yapılan işlemlerde ise tapu harcı alınıyor. Peki tapu harcı nedir?

Tapu harcı, gayrimenkul alım – satım işlemleri sırasında vatandaştan tahsil edilen tapu hizmetlerinin bedeline deniyor. Tapu harcı yatırılmadığı takdirde tapu işlemleri gerçekleştirilemiyor.

Tapu Harcı Oranı

Gayrimenkul alım-satım işlemlerinde devletin önemli bir gelir kaynağı olarak bildiğimiz tapu harcı her yıl değişen oranlarla belirleniyor. Önceki yıllarda tapu harcı oranı 1000'de 33 iken son yıllarda tapu harcı oranında değişime gidilerek bu rakam 1000'de 15'lere kadar indi.

Tapu Harcı Cezası

Taşınmaz alım-satım işlemlerinde alınan tapu harcı bedeli taşınmazın asıl satış değerinden daha az gösterilmesi durumunda cezai yaptırım uygulanır. Peki tapu harcı cezası nasıl veriliyor?

Tapuda taşınmazın asıl satış değerinden daha az gösterilmesi durumunda vergi kaçırma suçu işlenmiş olunuyor. Bu cezalar da tapu harcı cezası olarak tanımlanabilir. Tapu harcı ödenmediği durumlarda ya da tapu harcı bedelini daha az ödemek için satış değerini düşük gösterenler tespit edildiği durumda tapu harcı cezası ödemek zorunda kalıyor. Ödenmesi gerekilen tapu harcı oranı, gerçek satış bedeli üzerinden hesaplanmalı ve asıl satış bedeli konusunda tapuya doğru bilgi verilmelidir.

Tapu Harcı Cezasında Ne Ödenir?

- Gayrimenkulün gerçek satış bedeli ve tapuda gösterilen bedel arasındaki farkın üç katı vergi cezası
- Farkın satış gününden itibaren faizi
- Eksik bildirimden doğan harç farkı, farkın 3 katı usulsüzlük cezası ve gecikme faizi.

Tapu Harcı Cezası Zaman Aşımı Süresi

Taşınmaz alım-satım işlemleri sürecinde verilen tapu harcı cezasının zaman aşımı süresi 5 yıl olarak belirlenmiştir. Yani asıl satış bedeli eksik gösterilmişse, 5 yıl içerisinde Maliye yetkilileri yukarıda sayılan ödemeler kapsamında sizden tapu harcı cezasını tahsil edebilir.

Tapu harcı cezasında bir istisna da yer alıyor. Eğer taşınmazın asıl değerini eksik göstermiş ve tapu harcı cezasına tabi olmuşsanız, pişmanlık beyanında bulunabiliyorsunuz. Vergi Usul Kanunu'nun 371'inci maddesinde yer alan ifadeye göre; pişmanlık beyanında bulunarak, geciken tapu harcının pişmanlık beyanı ile birlikte dilekçe halinde Maliye'ye bildirebilirler. Haber verme tarihinden başlayarak 15 gün içinde pişmanlık zammını ödeyenler, tapu harcında yer alan taşınmazın yanlış beyan edilen asıl bedelini yükseltebiliyorlar.

Tapu Harcı Cezası Olan Ev Satılırsa...

Mülk sahibi, tapu harcı cezası olan bir taşınmazı satmak istediğinde asıl satış değerinin yüksek, tapuda beyan edilen değerin ise düşük olmasından dolayı, tapuda alım-satım işlemleri sırasında tapu harcı gereğinden yüksek çıkacaktır. Alım-satım işlemlerinde sıklıkla yaşanan bu durum tespit edildiğinde eksik ödenen tutar tahsil edilir ve ek olarak yüzde 25'lik vergi ziyaı cezası ödenir.


Tapu Sorgulama


Tapu ve Kadastro Müdürlüğü, e-devlet sistemini kullanarak internetten tapu sorgulama hizmeti sunuyor. Peki internetten tapu sorgulama nasıl yapılır?

Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü'nce yapılan çalışmalar sonucunda artık turkiye.gov.tr adresini kullanarak, Tapu Sicil Müdürlüklerinde TC. Kimlik Numarası ile kayıt altına alınmış taşınmazların detaylarına tapu sorgulama hizmeti aracılığıyla erişilebiliyor.

Tapu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Tapu sorgulama hizmetinden faydalanmak için, Mobil İmza, Elektronik İmza, T.C. Kimlik Kartı veya e-Devlet Şifresi kimlik doğrulama yöntemlerinden sizin için uygun olan bir tanesini kullanarak e-devlet sistemine giriş yapmış olmanız gerekiyor.

Giriş yaptığınızdan eminseniz bir sonraki aşamaya geçin. Size sorulan bilgileri eksiksiz girmeniz gerekeceğinden yazdıklarınızı tekrar kontrol edip aramayı başlatın. Toplu sorgulama sistemine tapu bilgilerinizi girerek taşınmazınızın yerini kolaylıkla öğrenebileceksiniz. Yine bu parselin uydu fotoğrafı ile çekilmiş görüntüsü ekrana gelecek.

İnternetten Tapu Sorgulama Ne İşe Yarar?

İnternet üzerinden evinizde, işinizde hatta cep telefonu üzerinden taşınmazlarınızın durumunu tapu sorgulama sistemi ile öğrenebiliyorsunuz. Bir gayrimenkul satın almak istediğinizde de yine internet üzerinden o taşınmazın durumunu sorgulatabiliyorsunuz. Parseli görmeden tapu alanını, niteliğini ve pafta bilgisini görerek bilgi sahibi olabiliyorsunuz.

İnternetten Tapu Sorgulama İşleminin Avantajları

Geçmiş yıllarda yalnızca, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'ne bağlı birimler tarafından sorgulanabilen tapu bilgilerinin internet üzerinden yapılabilmesi, tapu dairelerinin yükünü de hafifletmiş oluyor. Tapu dairesine gitmeden internetten tapu sorgulama işlemi yapabilen vatandaş hem zahmetten hem de zamandan kazanmış oluyor.


Tapu Bağış Harcı 2017


Gayrimenkullerin alım satımlarında tapu devir işlemleri satış olarak yapılabildiği gibi bağış olarak da gerçekleşebiliyor. Bu süreçte ise tapu bağış harcı ödeniyor. İşte tapu bağış harcı 2017...

Tapu satış işlemine kıyasla tapu bağış işleminde daha yüksek oranda tapu harcı ödemesi yapılıyor. Tapu bağış işleminde tapu bağış harcına ek olarak mecburen döner sermaye tutarı ödeniyor.

Tapu Bağış İşlemleri Nasıl Yapılır?

- Bağışlanacak olan gayrimenkule ait tapu senedi
- Bağışlayanın ve bağışı kabul edenlerin fotoğraflı T.C kimlikleri
- Bağışlayanın 1, bağışı kabul edenin 2 adet, son 6 ay içerisinde çekilmiş güncel fotoğrafları
- Akitte taraflardan biri veya 2'si vekil, vali, kayyım ve kanuni temsilci ile temsil edilecek ise, bunlara ek olarak temsile ilişkin yasal belge
- Söz konusu gayrimenkule ait, ilgili Belediyenin emlak beyan değerini gösteren yasal belge
- Bağışlanan gayrimenkulün kayıt altında olan değeri baz alınarak 1000'de 68,31 oranında tapu harcı ödemesi gerekiyor.
- 2017 yılı tapu harcı döner sermaye bedeli ise 82,50 lira olarak belirlendi. Tapu bağış işlemlerinde tapu bağış harcı haricinde söner sermaye bedelinin de ödenmesi zorunlu...HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


30 yorum

Irrua Specialist Hospital

26 Jan 2018, 22:29

Benim adım Irrua Uzman Hastanesi Dr Wilson Jones, organ cerrahisi uzmanıyım ve satmak isteyen insandan organ alımı ile uğraşıyoruz, Böbrekinizi satmak ilginizi çekiyorsa, lütfen geri dönmekten çekinmeyin. Bizi daha ileriye taşıyabiliriz. Ve böbrekinizi satmaya hazırsanız, bu bizim E-postamız. irruaspecialisthospital@gmail.com


Bahriye Soyoğlu

19 Aug 2017, 14:24

2 kardeş olan bize; babadan kalma 80.000 Tl değerinde olan evi, diğer hissedar olan kardeşime yarı parasını vererek satın almak istiyorum. Alım satım işlemlerinde masrafın tamamının ne kadar olacağını ve bu masraflara kimin ne kadar katılacağını öğrenebilir miyim. Saygılarımla....


Gümrah Orhun

03 Apr 2017, 08:55

izmir karşıyakada 2017 emlak değeri 373000 tl olan evimi kızıma devretmek istiyorum bağışmı yoksa satışmı maddi yönden daha avantajlı olur?


ertan ersunan

19 Mar 2017, 12:33

2014 de yeni bir ev teslim aldım evin tapu değeri 90 bin tl. gösterildi, tapu harcı olarak %4 yani 3.600 tl. ödedim. Şimdi bu binde 15 olayını anlamadım o zaman biz neden fazla ödedik.


mustafa

05 Mar 2017, 22:02

acil kredi için hemen basvur privateloaninvestment@hotmail.com


Cimşit NAS

20 Nov 2016, 20:01

12.5 milyon tl tapu harcı Bakırköy Osmaniye de nekadar olur hürmetler?


Semra kilic

20 Nov 2016, 13:52

İkiyüzlü bin tapu bedeli öğrenmek istiyorum


yakup güney

11 Nov 2016, 09:06

satıcı harç ödememekte ısrar ediyor ben karışmam diyor, satıcıdan bu parayı nasıl alrım


kılınç acuntaş

26 Oct 2016, 12:23

merhaba. varisler arasinda satis yapilacak. degeri 1000 tl.olan bir tarla.binde 20 harc olmasi gerekiyor. bu oran ile cikmasi gereken 40 tl ama 218 tl harc cikti. nedenini sordugumda maktu harc diye birseyden bahsettiler. bunun ile ilgili bilgi internette bulamadim. bu konuda beni bilgilendirirseniz sevinirim. tesekkurler.


SELMAN

25 Aug 2016, 11:11

Merhaba kolay gelsin. 75 bin kredi çekip 95 bine bir ev alacağım. Tapu masrafım ne kadar olur. %75 kredi olduğu için 100 bine göre mi yoksa evi aldığım 95 bine göre mi tapu masrafım olur. iyi çalışmalar


Kemal .B

12 Aug 2016, 14:51

Bu sabah tapu satışı için müracaat ettik mesaj gelecek dediler ama gelmedi .Mesai bitti ..Bu normaldir..Beni aydinlatirmisiniz


S. oe

31 Jul 2016, 21:25

Merhaba Babadan bize kalan bir daire yi beş kardeş üzerinde tapu çıkarttık. Dairyi anlaşarak ben aldim. Bu durumda ben nekadar masraf öderim? Bu durumda msraflar nasıl hesaplanır kim ne kadar öder. Saygılarımla


Mehmet Şirin mutlu

11 Jun 2016, 09:33

merhaba ben 155 bin TL değerinde daire aldim bunun 60 bin TL sini peşin olarak ödeyeceğim 95 bin TL kredi çekeceğim bunu da tapu masrafı nekadar olur 5 yıl olarak ödemek istiyorum cevaplar saniz sevinirim


günal

03 Apr 2016, 03:41

Slm ben yorum yapmiyacam benim ricam bir sorum olacak ona cevap almak isterim ben istanbul Büyük cekmece ye bagli celaliye köyündeki bitmis kullanilir haldeki evime iskan almak istiyorum 2 tarafli yol bu yollar icin iskan alirken harc ödemem gerekirmi saygilar


Osman

28 Mar 2016, 23:55

Ben noterde satış vaadi sözleşmesi ile bir daire aldım. Ve 6.000 TL gibi bir masraf ödedim. Şimdi tapu deviri yapacağız. Notere ödediğim bu bedel tapu masraflarından düşermi?


mikdat

21 Mar 2016, 21:49

2012 şubat ayında dairemi trampa ile daire ile daireyi takas ettik.tapuda satış bedeli 7000 tl görünüyor.dairemi şu an 250000 tl satacağım değer artış vergisi trampada uygulanıyormu .uygulanırsa ne yapmam gerekir rayiç bedel şuan 110000 tl görüküyor emlakçı diyorki eksik yatırmışım diyerek vergi dairesine şu an rayiçüzerinden yeniden tapu harçı farkı yatırabilirsin diyor doğrumudur..


elif

10 Mar 2016, 18:28

merhaba ben bi ev satın alıcam ancak kafam karıştı. evin vergi değeri üzerinden mi yoksa , satıcının satış bedeli üzerinden mi hesaplanıyor. bilgi verirseniz çok sevinirim.


Şengül Kırmızıtaş

10 Mar 2016, 18:33

Emlak beyan değeri üzerinden ödeniyor.


Emine

09 Mar 2016, 23:22

Merhaba Ben Yurtdişında kalıyorum Vekaletle bir arsa satin almak istiyorum. Arsa Izmiz DikiliBelediyesinde. Arsanin sahibi şu an Kayseride yaşiyor. Anlaştıgımiz fiyat 45000 Tl. Benim ödemem gereken masrafları Tapu,Harç,işlemler ne kadar olur. Bu konuda beni bilgilendirirseniz çok sevinirim. Teşekürrler Birde bu Arsanin üzerinde herhangi bir işlem borç veya ipotek varsa nasil ögrenebilirim.


ufuk birlik

29 Mar 2016, 12:20

insan kayseri den günahını almaz sen nasıl arsa satın alıyorsun be kardeşim. adamlar anasını boyatıp babasına geri satıyor valla :))


MEHMET AKÇALI

12 Jan 2016, 05:04

Tapu döner sermayesi adı altında alınan ücret tapuda çalışan personelemi pay ediliyor yoksa başka kurumlaramı dağıtılıyor.o zaman tapu masrafı adı altında alınan ücret hangi kurumlara gitmekte taşınmazın ücreti artıkca tapunun masraf ücretleride artıyor yoksa paranın degerartışı artıkca degişiktapu kağıdımı verilmekte.bana göre alınan ücretler haksızlık ve birden fazla kalemde alınmasıda yanlış zaten vatandaş emlak vergisini ödemek zorunda kimin üstünde olup olmadığının önemi yok.nasıl araç devir işlemini noter aracılığı ile cuzi ücretle yapılırken neden tapu işinide noterler yapmasın.


salih

07 Mar 2016, 03:53

Evet 200 bin TL lik aracı noterden 100 tl masraflari karşılayarak satışı yapiorum 200 bin TL lik eve uğraş babam uğraş tapu harcı nedir ya döner sermaye nedir banane doner inden sermayesinden 16 bin TL devletin cebine neden giriyor ev benim arsa benim devlete ne oluyo


levent

03 Jan 2016, 05:06

Selamlar sn şengülhanım 2013 yılında aldığım dairenin fiyatı 150 bin tl.di..hisse devir işleminde tapu masrafı bugün kü satış bedeli üzerinden mi hesaplanıyor bunun yanıtını rica ediyorum .saygılarımla..


Harun

16 Dec 2015, 09:29

Satılan gayrimenkul fiyatını 50 ye böldüğünde ödemen gereken tapu harcını bulursun basit.


mehmet

10 May 2015, 15:52

benim 2 tane evim satış yapmak istiyorum kaç para çıkar tapu masrafı


yılmaz demir

13 Apr 2015, 16:33

tapu harcı hesaplama 2015 programı nerden bulabilirm?


sacit a.

02 Apr 2015, 18:31

bu yıl geçen yıla göre daha fazla 2014 yılında fazla para mı ödedik yani bu durumda tapu harcını 2015 yılında hesaplarken daha mı farklı oluyor ? yukarıdaki hesaba göre biz yandık ki ne yandık! bu dünyada malın mı var derdin var. yaşanmaz artık bu ülkede valla!!!


rasim kurt

17 Mar 2015, 17:29

tapu harcı hesaplama 2015 falan iyi güzel diyorsunuz da bu işlem her yıl değişiyor mu ki? ben geçen yıl ödemedim de bu yıl ödemek zorunda kaldım. yukarıdaki faydalı bilgiler için emeğinize sağlık ama kafam karıştı bu tapu harcı her yıl ayrı ayrı mı hesaplanıyor ?


AJLAN

06 May 2015, 17:23

rasim bey, her sene evinizi mi satıyorsunuz? bu oranlar yada tutarlar satılan gayrimenkul için geçerli bir tutar.


birdal

19 Jun 2016, 08:03

Emlak vergisi ile karistirmayin tapu harclari ancak alim-satimda odenir


GÜNDEM HABERLERİ


Kiralardaki %25 artış sınırı kimler için geçerli?

Kiralardaki %25 artış sınırı kimler için geçerli?

Kira fiyatları artmaya devam ediyor. Kiracılar, mevcut evlerinden/iş yerlerinden çıkmaya cesaret gös

11 October 2022


Konut kredisi faizleri güncellendi! İşte banka banka faiz oranları...

Konut kredisi faizleri güncellendi! İşte banka banka faiz oranları...

Vakıfbank, Halkbank, Ziraat Bankası, İş Bank ihtiyaç, araç, konut kredisi faizleri nasıl?

29 January 2022


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum