Kira Artış Oranı Hesaplama 2018

Yeni kira döneminde, bir kira yılı sonrası yeni yıl için belirlenecek kira zammını hesaplayabileceğiniz Kira Artış Oranı Hesaplama aracımız için tıklayın.

03 April 2017

Kira Artışı Hesaplama


Konut İşyeri
Hesaplama oranıKasım ayında yapılacak kira artış oranına ilişkin rakamları açıkladı. İşte kira artış oranı 2018 Ocak..TÜİK kira sözleşmeleri Aralık 15,38.2017'de yenilenecek olanların kira artış oranına ilişkin rakamları açıkladı. Ev sahibi ile kiracı arasında büyük bir sorun olan kira zammına 1 Temmuz 2012 tarihinde yürürlüğe giren Yeni Borçlar Kanunu ile bir standart getirildi.

Kanunun 344. maddesine göre kira artışı TÜİK'in açıkladığı Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) artış oranını geçmeyecek şekilde belirleniyor. Kira zammı en fazla her ay açıklanan ÜFE oranının 12 aylık ortalaması göre yapılabiliyor.

KİRA NEDİR?

Bir mülkün, taşınmazın ya da araç gibi nesnelerin sahibi tarafından bir bedel karşılığında belirli süre çerçevesinde kullanım hakkının başkasına verilmesine denir. Kira tanımının genel hali bu olsa da en yaygın kullanım yeri konut kiralamalarındır. Bir konut sahibinin, sahip olduğu konutu hukuki geçerliliği olan sözleşme çerçevesinde başka birine kullanım hakkını verip karşılığında da aldığı bedele de kira bedeli denir.

KİRA ARTIŞI NASIL OLUR?

Bir konut sahibinin konutu için belirlediği kira bedelinde gerçekleşecek sınırlar dahilindeki artışa kira artışı denir. Borçlar Kanunu'nda yer alan maddeye göre konut kira bedelinin bir önceki yılın 12 aylık Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) ortalamasını geçmeyecek şekilde artış gerçekleştirilir.

ÜFE NEDİR?

'Üretici Fiyat Endeksi'nin kısaltması olan ÜFE, her ay Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan veriler ışığında görülen fiyat değişikliklerinin endeksidir. Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE), belirli bir dönem içerisinde ülke ekonomisinde üretim görüp yurtiçinde satışa sunulan ürünlerin, üreticiler tarafından belirlenen fiyatlarda yaşanan değişiklikleri ölçen endekse denir.

KİRA ARTIŞINA NE ZAMAN GİDİLİR?

Konut ya da işyeri gibi taşınmazların kiralanmasında hukuki bir dayanak olarak kira sözleşmesi imzalanır. Kira sözleşmesinin süresi 1 yıl olup kira artışı da her yeni sözleşme döneminde gerçekleşir. Örnekle açıklamak gerekirse: 20 Ocak 2018 tarihinde bir konut için yapılan kira sözleşmesinin 1 yıl yürürlüğü bulunur. 20 Kasım 2018 tarihine gelindiğinde her iki taraf da yeni bir sözleşmeye gidecekse kira bedelinde de artışa gidilir. Dövizle ödenen kiralarda ise Borçlar Kanunu'na göre 5 yıl içerisinde artış gerçekleşmiyor. Döviz ile belirlenen kira sözleşmelerinde 5 yıl sonra yapılacak artışın tespiti ise, mahkemelerden talep edilebiliyor.

KİRA ARTIŞI HANGİ KRİTERE GÖRE YAPILIR?

Bir konutun ya da işyerinin kiralama işlemlerinde hem kiralayan tarafından hem de mal sahibi tarafının yükümlüklerinin hukuk çerçevesinde belirlendiği yasal düzenlemeler mevcuttur. Konut kiralarında artış için yasal bir sınırlama vardır. Bir önceki yılın 12 aylık ÜFE ortalamasını geçmeyen bir miktar belirlenerek konut kirası için artış yapılabilir.

İşyeri ve ofis kiralamalarında ise belirli bir yasal sınır olmamakla birlikte kiracı ve mal sahibi arasında belirlenecek artış maddeleri kira sözleşmesine işlenir. Bu işlem sonrasında ofis ve işyeri kiralarında artış sözleşmede yer alan maddelere göre belirlenir.

KİRA ARTIŞI NASIL HESAPLANIR?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından her ay açıklanan Üretici Fiyat Endeksi'nin (ÜFE) 12 aylık ortalamasından ortaya çıkan kira artış oranına göre konut kiralarında kira artışına gidilir. Kira artışının yapılacağı aydan bir önceki ayın kira artış oranına bakılarak artış yapılır. Örneğin kira sözleşmesi Eylül ayında sona erdi. İki taraf da yeni kira sözleşmesi yapmak için anlaştı. Yeni sözleşmeyle yapılacak kira artışı, bir önceki ay olan Mayıs ayının kira artış oranına bakılarak yapılır.

Konut sahibi kira artışını TÜİK tarafından belirlenen oran üzerinde yapamaz. Belirlenen oranda ve bu orandan daha az kira artırımı yapılır.

İşyerleri veya ofis kira artışlarında ise kira artışı farklı şekilde gelişiyor. Konut kira artışlarında aranan TÜİK oranı, işyerleri için kira artışında aranmaz. İşyeri kira artışları, mal sahibi ile kiracı arasında yapılan kira sözleşmesine göre yapılır. Kira sözleşmesinde belirlenen oranın üzerinde kira artışı gerçekleştirilmez.

KONUTLARDA EN FAZLA NE KADAR KİRA ARTIŞI YAPILIR?

Konutlarda yapılacak kira artışı, TÜİK tarafından belirlenen bir önceki ayın Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) oranının 12 aylık ortalamasının üzerinde yapılamaz. Bu durum yasal güvence altında olup Borçlar Kanunu'nun 344. maddesini kapsamaktadır.  Örneğin Kasım ayında kira artışına gidilecek bir konutta Kasım ayında açıklanan TÜİK verilerinde ÜFE oranına bakılır. Karşımıza çıkan oran 15,38'dir ve hali hazırda 1 000 TL olan kiraya en fazla 153 lira 8 kuruş artış yapılabilir.

İŞYERLERİNDE EN FAZLA NE KADAR KİRA ARTIŞI YAPILIR?

İşyerlerinde uygulanacak kira artışlarında konutlardaki gibi bir sınırlama getirilmemiştir. 6217 Sayılı Borçlar Kanunu Yasası gereği işyerlerindeki kira artışları 1 Eylül 2020 tarihine kadar serbest bırakılmıştır. Ancak işyeri sahibi ile kiracısı arasında yapılan kira sözleşmesinde kira artış oranı yıllık olarak belirlenir. İşyerleri kira artışlarında sözleşmede belirlenen bu oranın üzerinde bir kira artışı yapılamaz.

SON 12 AY İÇERİSİNDE KONUTLAR İÇİN YAPILABİLECEK EN YÜKSEK KİRA ARTIŞ ORANI NEDİR?

Yasal olarak belirlenen kurallar çerçevesinde son 12 ay için konutlarda yapılan en yüksek kira artış oranı aşağıdaki tabloda belirtilmiştir.SON 12 AY İÇERİSİNDE İŞYERLERİ İÇİN YAPILABİLECEK EN YÜKSEK KİRA ARTIŞ ORANI NEDİR?


Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan son 12 ay için işyeri kiralarında yapılabilecek artış oranları aşağıdaki tabloda belirtilmiştir.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


159 yorum

nureee

07 Nov 2017, 09:43

Ne örneklere var be. Eylülden önceki ay Mayıs PES!! Örneğin kira sözleşmesi Eylül ayında sona erdi. İki taraf da yeni kira sözleşmesi yapmak için anlaştı. Yeni sözleşmeyle yapılacak kira artışı, bir önceki ay olan Mayıs ayının kira artış oranına bakılarak yapılır.


HACI

04 Aug 2017, 14:28

10/09/2015 tarihinde imzaladığım Kira Kontratında 800 TL kira bedeli ve zam oranı olarak (tefe+tüfe)/2 oranı var. 2016 eylül ayında 37 TL zam yaparak 837 TL ödemeye devam ettim. Ev sahibi tefe-tüfe ortalamasının 9,21 olduğunu iddia ederek kiranın 873 TL olması gerektiğini toplamda 351 TL eksik ödediğimden bahisle 27.07.2017 de ihtarname gönderdi. 351 TL yi Noter masraflarıyla birlikte 30 gün içinde ödememi yoksa icra takibi yapacağını ve tahliye için hukuki yollara başvuracağını bildirdi. Ben icra tahliye vs. fırsat vermemek için 351 TL yi ödedim, ancak İddiaları yersiz ne yapılabilir?


İlknur Çınar

13 Jul 2017, 12:42

6 yıl önce üfe + %5 artış yazan kontratın, %5'lik kısmı yeni kanunla iptal mi oluyor. Yalnız üfe oranı kadar mı artış yapılabiliyor?


İsmail Yavuz

05 Jul 2017, 12:59

Temmuz 2017 zam üst limiti: 9,8


Mehmet Ali SEZER

09 Jun 2017, 09:49

"TÜİK Haziran ayına ilişkin ÜFE rakamlarını açıkladı. ÜFE 2017 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 0,52, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 7,74, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 15,26 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 9,02 artış gösterdi." "Kira zammı ÜFE'nin 12 aylık ortalamasına göre belirleniyor. Bu durumda ev sahipleri Haziran 2017'de en fazla yüzde 8,01 oranında zam yapabilecek." diye yazmışsınız. yukarıda 9,02 sonra da 8,01 oranları var. Burada bir çelişki yok mu???!!!


İLKNUR AKGÜL

08 Jun 2017, 14:29

Halihazırda 900 tl kira bedeli ödeyerek, 70 m2 ve 2+1 yüksek girişli konut olarak kullandığım daireye evsahibim bugün telefonla arayarak 1.400 tl değer biçtiğini, benim bu tutarı ödeyemeyeceğime kanaat getirerek evden çıkmamı söyledi. Ben de 900 tlyi bile ödemekte zorlandığımı en fazla 50 tl zam yapabileceğimi ama 1.400 tlyi kesinlikle ödeyecek durumda olmadığımı beyan ettim kendisine. ancak 900 tl tutarında bir ev bulursam şu anki konumda taşınabileceğimi söyledim ki bu taşınma sürecinin bana 5-6 bin tlye mal olabileceğini de söyledim. Israrla ev bulup çıkmamı söylüyor. yukarıda açıklamaya göre; Kira zammı ÜFE'nin 12 aylık ortalamasına göre belirleniyor. Bu durumda ev sahipleri Haziran 2017'de en fazla yüzde 8,01 oranında zam yapabilecekken benim muhatapa olduğum mal sahibine ben nasıl haklı olduğumu ispat ederim? kanuni yollara başvursam; dava süreci kaç ay sürer? Kazanır mıyım?


FATİH AS

07 Jun 2017, 12:26

merhabalar işyeri kiracısıyım kontrat derki yıllık kira artışı tüik tarafından tespit edilen bir önceki yılın üfe anında artırılacak olup demesi halinde 1750 tl hesabı nasıl yapılır veya ne kadardır.teşekkürler


Muzaffer AYDIN

12 Apr 2017, 15:10

Belediyelere ait olan ve kiraya verilen iş yeri ya da konutların yıllık artış oranları da 12 aylık ortalamaya göre mi yapılır ? Bir önceki yılın aynı ayına göre de artış yapılabilir mi ? Teşekkür ederim.


Ahmet Gökrüklü

03 Apr 2017, 07:34

İyi günler. Ben iki kişinin sorularına cevap yazarken yeni artış oranı açıklanmış ve Yıllık ÜFE artışı % 6,89 olmuş. Yani 400 TL. kirayı 428 olarak, 850 TL. olan kirayı da 909 TL olarak öderseniz YASAL olarak bir sıkıntı olmaz.


Ahmet Gökrüklü

03 Apr 2017, 07:24

Nazlı Calayır, Bugünkü kiramız 850 TL, dediğinize göre bir yıl ödemişsiniz ve ev sahibinden bir itiraz (yazılı) gelmedi diye anladım. Buna göre yasal artışı hesaplayıp bankaya yatırmaya devam ederseniz en azından bir yıl problem olmaz. Ev sahibi bu paranın hakkı olduğunu düşünerek tebligat göndermiş, tabii ki bu HAKLI olduğu manasına gelmiyor. Yasa hem ev sahibini hem de kiracıyı korumak, kollamak üzere hazırlanmıştır. Böyle durumlarda yazılı tebligata mutlaka yazılı cevap vermek gerekir. Telefonla aramak, konuşmak ne yazık ki kabul görmüyor çünkü her an yalan söyleyebiliyoruz. Siz de noter kanalı ile "onun da zarar görmemesi için çevredeki fiyatları dikkate alıp yasal sınırın üstüne çıkarak kirayı ...... TL. olarak ödeyebileceğinizi, konuyu uzatmadan, karşılıklı iyi niyet ve anlaşma ile çözmek istediğinizi, dilerse de yasal yollara başvurabileceğini " belirten bir cevap gönderin. Telefonda söyledikleri tam olarak nedir, söyleme şekli nasıldır, geçen yıl ve bu yılki tavrı neydi bilemediğim için neler düşündüğüne dair kesin yorum yapamıyorum ama 850'den 1500 TL. ye çıkarın diye tebligat çektiğine göre konunun bir evveliyatı olduğunu düşünüyorum. Ev sahibinin tutumunu, kararlılığını göz önünde bulundurarak, bir yıl sonra çıkartılırsanız hangi şartlarda ev bulabileceğinizi de düşünerek değerlendirme yapmanızı ve ona göre karar vermenizi öneririm. Yani ya yasal artışı yapın ve ev sahibinin yasal yola gitmesini sağlayın (ki en az bir yıl oturursunuz, ona bayağı bir masraf ve sıkıntı olur) ya da anlaşarak onun istediği fiyattan devam edin. Yani gerçek durumu yaşayan siz ve ev sahibi en doğru kararı vermeye çalışacaksınız benim yazdıklarım YASAL yönü. Öncelikle yazılı kağıt dediği şey (Tahliye Taahhütnamesidir ki) şimdilik vermeyin. Kolay gelsin.


Ahmet Gökrüklü

03 Apr 2017, 06:31

Tuğçe Canpolat, oturmaya devam ediyorsanız - ki öyle görünüyor- kontrat yenilemeye gerek yok. Eğer siz çıkacaktı iseniz ya da size çıkın diyecekti ise kontratta yazan süre kadar önce bildirmeli hatta anlaşmalıydınız. Standart kontratta nasıl uzayacağı yazılıdır. Uzunca bir süredir kira artışları yasal güvenceye alınmıştır her iki taraf açısından da. Bu oran her ay değişmektedir. Örneğin Ocak ayında % 4,30 - Şubat ayında %4,96 - Mart ayında ise %5,87 ... Bu miktar her zaman böyle artmaz geçtiğimiz ay enflasyon yüksek olduğu için bu kadar artış oldu. 50 TL artış yasal miktarın İKİ katından da fazla görünüyor ama Nisan ayındaki artış oranı sanırım bugün açıklanacak. Yarın sabah internette "Nisan 2017 kira artış oranı " diye ararsanız hemen çıkar. İyi günler.


Nazlı Calayır

20 Mar 2017, 11:10

Merhaba; 01.04.2011 tarihinde 700.-TL kira bedeli ile kontrat yaptık, normal artışlarımızı yaptık, bugünkü kiramız 850.-TL. mal sahibi 1.500.-TL olan talebini noter yoluyla bize bildirdi. Telefon görüşmesinde de 1.200.-TL teklif ettik kabul etmedi. Nisan dan itibaren 1.500.-TL olarak yatırmamızı ve Çıkış tarihimizin yazacağı imzalı kağıt istedi. Yapmazsak da kız kardeşinin ihtiyacı olduğu için önce kira tespit davası sonrasında da tahliye davası açacağını söyledi. Ne yapmalıyız?


Tuğçe Canpolat

08 Mar 2017, 16:38

Merhabalar; Geçen sene Nisan ayinda taşındık 1.senemiz dolmak üzere kontrat yenilenecek 400 lira kira veriyoruz ev sahibi 50 lira zam yapmak istiyor ve bu rakam bize fazla geliyo, 50 liralık zam 2017 yılına uygun mudur ?


Tuğçe Canpolat

08 Mar 2017, 16:34

Merhabalar ; Şuab oturduğumuz eve geçen sene Nisan ayinda taşındık 1.senemiz dolmak üzere kontrat yenilenecek 400 lira kira veriyoruz ev sahibi 50 lira zam yapmak istiyor ve bu rakam bize fazla geliyo 50 liralık zam 2017 zam oranina uygun mudur ?


Yasemin TOPAL

06 Mar 2017, 10:41

Merhaba 2016 Mart itibarıyla dairemde 1100 TL kira ile oturmaya başladım. Sözleşmemde tefe-tüfe orantısı ilk madde de fakat 2017 Mart kirasını benden 1250 TL istemektedir. Sitedeki oran üzerinden zam hesapladığımda 65 TL tutmakta ev sahibine vereceğim yanıt en uygun şekilde ne olmalıdır? Bu konu ile alakalı uzman arkadaşların yanıtlarını rica ederim. Teşekkürler.


berkecan akkus

01 Mar 2017, 18:21

merhaba kiracımla sözleşmem 2 ay sonra bitecek. yeni yapılacak kira sözleşmesinde yasal olarak maksimum yuzde kaç arttırabirim ? (1600tl)


Temelkeskin

01 Mar 2017, 10:53

2o15hazıran30 da bir yillik peşınle,ödemeyle antlaştik. 2nci yılinde kontrat bitmeye,belirlı bir süre kala ihparname çekılmezse,2 yil otomatık olarak,ödemelerıñide belirttik ama kiracim yenı yıldan hıç ödemeden 3 ay sonra kaçtı.ne yapmalıyım?


deniz

31 Jan 2017, 13:03

merhaba , 1 ocak 1-- şubat geçerli olmak üzere 900tl üzerinden kira sözleşmem doldu, sözleşmede yazılı artış oranı %10 . Ev sahibi ocak ayında 1170 tl ( % 30) zam yapmak istediğini belirtti, kabul etmedim ve şifaen son görüşmemizde 990 sözleşmede yazılı oran üzerinden anlaşmıştık. bu ay 1170 olarak kirayı almakta ısrarcı olduğunu aksi halde çıkmamı istiyor. kirayı elden nakit olarak ödüyorum, her ay gelip kirayı alıyor, sözleşmenin süresi bitmeden 15 gün önce yazılı ihbarı olmadığı için , sözleşmenin otomatik olarak yenilendiğini, yazılı oran dışında zamlı ödeme yapmayacağımı isterse mahkemeye başvurabileceğini kira ödemelerimi artık nakden değil hesabına veya notere yatıracağımı belittim. kaldı ki iki ayrı kira sözleşmem mevcut ( bir tanesi 400tl üzerinden vergi için bu yönde işlem yapmıştı mecbur kaldığım için imzlamıştım, ödemeleri her ay 900 tl yazan kontratın arka yüzüne miktarı yazarak imzasını atması suretiyle gerçekleştirdim, yasal olarak ev sahibinin söz hakkı olmadığını düşünüyorum, görüşünüzü almak isterim, teşekkürler


Faruk şimşek

30 Jan 2017, 21:30

Bede kiraciyim 560 tl olan kira 650 yapmak istiyor ne yapmaliyım. Birde evde Çelik kapi tadacaktır balkon karisinin değiştirecektir hiçbirini yapmiyorum 3 senedir evde oturuyorum neyapmaliyim


ŞULE

26 Jan 2017, 14:37

kira kontratımızda sözleşme bitince %10 artış yapılacak yazıyor ve ben bunu imzladım. yine de 4.3 ü kadar mı yatırmalıyım yardımcı olur musunuz?


Maide Maide

26 Jan 2017, 16:11

Merhaba sözleşmenizde belirtilen yüzde 10, sizin kira artış oranınızdır. Yani yüzde 10 fazla yatırmanız gerekiyor...


erdil

25 Jan 2017, 17:12

Merhaba, cevap verirseniz sevinirim. Benim kira kontratımda tefe tüfe ortalaması oranında zam yapılabilir yazıyor ancak avukat arkadaşlarım bu ifadenin geçersiz olduğunu ancak üfe ortalaması üzerinden zam yapılabileceğini belirtiyorlar. Ben de durumu ev sahibine bildirdim ve bu ay kirayı üfe ortalamasından zamlı yolladım. tefe tüfe ortalamasıyla üfe farklı şeyler deyip sorun çıkarabilir mi? teşekkürler.


mustafa

24 Jan 2017, 08:43

Arkadaşlar merhaba benim durum biraz karışık.okuyup yorumlarsanız sevinirim.ben 2015 temmuz ayında eve girdim.sozleşmeyi de ev sahibi şehir dışında olduğundan vekili aynı apartmanda bir alt komşumla yaptık.kira bedeli olarak 400 ₺ anlaştık.ikinci sene için yine vekil olan kişi ikimizin de kirası 400₺ kalacak dedi.ancak ev sahibi vekil olan kişiyi hem devreden hemde evinden çıkarttı.şimdi ben ev sahibi ile direkt görüşüyorum ve ocak 2017 itibari ile kira 500 ₺ olacak dedi ne kadar direttiysem de oralı olmadı(neredeyse kavga edecek vaziyete geldik) şimdi 400 den 500 yapması %25 zam yapması anlamına geliyor bu siteye göre ise kiram 417.2 olmalı sizce ne yapmalıyım.420 yatırsam ev sahibinin hesabına beni arayıp söyleyecektir bu ne diye.


Maide Maide

25 Jan 2017, 12:00

Merhaba, sözleşmenizde bir oran belirtilmiyorsa, ev sahibiniz yüzde 25 oranında bir artış yapamaz. Haklarınızı bir avukattan öğrenip ev sahibiniz ile paylaşabilirsiniz..


mustafa peker

24 Jan 2017, 08:18

peki ben bu haksız alınan paraya karşı evden çıkarken geçmişe yönelik dava açabilir miyim?


Yasin Eroğlu

24 Jan 2017, 06:56

Merhaba. 2014 yılında kiraladığım evin sahibi, mevcut durumundan dolayı hazırlayıp ilettiğim kontratı imzalayamadı ve öylece kaldı, yani şu an imzalı bir kontratımız yok. Geçen yıl 650 TL olan kiramızı, eşinin özel ricası ile 100 TL artırarak 750 yaptık. Şimdi tekrar zam dönemimiz geldi ve bu kez de piyasa araştırması yaptım, 200 TL artış ile 950 olmasını istiyorum der. Haliyle ben de buna itiraz ettim ve aramızda anlaşmazlık çıktı. Olması gereken yada yapmam gereken nedir? Yardımcı olabilir misiniz?


mustafa peker

20 Jan 2017, 07:45

Aralık 2015 te yeni sözleşme imzaladım ve 1100 tl ye ev sahibimle anlaştım aralık 2016 ya göre ev sahibi en fazla %4 oranda kirayı artırabilir. Ama kiramı 1200 tl yaptı böyle bir şey yapmaya hakkı var mıdır? Banka fiyatlarına göre %8.5 diyor. Böyle bişey var mıdır? Bu paramı geri alma hakkım olabilir mi?


Maide Maide

22 Jan 2017, 09:29

Merhaba, sözleşmenizde eğer bir oran belirtilmiyorsa ev sahibiniz en fazla üfenin 12 aylık ortalamasına göre zam yapabilir. Onu aşamaz.


Maral erman

19 Jan 2017, 15:43

Merhaba kira sözleşmesinde enflasyon oraninda artış ancak %15 den az olmamak kaydıyla zam yapılır ibaresi var bu durumda ne kadar zam yapılır


Maide Maide

22 Jan 2017, 09:22

Merhaba, enflasyon yüzde 15'in altında kalıyorsa ev sahibiniz en fazla yüzde 15 zam yapabilir...


I.E

18 Jan 2017, 08:11

Merhaba, 2 senedir aynı evde oturuyoruz. 1650 ile başladığımız kiramız geçen sene 1950 tl ile devam ettik. Bu sene sizin belirtmenize göre 4,30luk bir artış yapmamız yeterli oluyor. Ancak ev sahibimiz muhtemelen bunun üzerinde bir bedel isteyecektir. Yazılı bir sözleşmemiz yok. Daha doğrusu ilk sene biz imzaladık, ev sahibi imzalamadı. Kendisine sunabileceğimiz, ikna edebileceğimiz başka bir şey var mı? Ya da arttırmazsak (4,30un üzerinde) her hangi bir yaptırımı olur mu?


Leyla Aksoy

16 Jan 2017, 16:35

Merhaba, kira sözleşmem Ocak 2017’de yenilenecek. Sözleşmede tefe-tüfe oranında zam yapılacaktır diyor, zam oranı ne olur?


Gülseren

16 Jan 2017, 14:32

Ev sahibimle kira kontratı sözleşmesi yapmadık .kirayı hep elden veriyordum 525 tl olan kirayı 600 tl yaptı bu sene .ne yapmalıyım ben de hesap numarasını aldım bankadan yatırılan bundan sonra .ne yapmalıyım sizce


Maide Maide

17 Jan 2017, 09:14

Öncelikle kira sözleşmesi yaparsanız, haklarınızı savunmanız daha kolay olur. Ev sahibinizle bir oran belirlemediyseniz, kendisine yasal oranının üfenin 12 aylık ortalaması olduğunu hatırlatabilirsiniz...


gönül

16 Jan 2017, 12:11

merhaba şuan oturduğum eve 2012 ekimde 650tl ile girdik. her yıl 50tl artırdık. tüfe deki artışları sanırım yanlış yorumlayarak genelde %7-8 gibi düşündük. bu arada zam artırma ayı olarak iki yıldır ocak ayını belirledik. şimdi yorumları ve haberi okuyunca aklım karıştı. ben bu ay ne kadar artırıcam. teşekkür ederim.


Maide Maide

17 Jan 2017, 09:13

Merhaba, sözleşmenizde eğer bir oran belirtilmemişse en fazla üfenin 12 aylık ortalamasına göre zam yapılabiliyor. Bu durumda zam oranınız en fazla yüzde 4.30 olur...


Mehmet

11 Jan 2017, 21:47

Şimdi bir sorum olacak bakıyorum sorular hep kiracılardan gelmiş. Benim evimin olduğu bölgede esdeğer kira bedelleri 900 ila 1200 TL arasında. Ben kiracımı 650 TL ye oturtturuyor idim. Lakin kiracı biraz kıymet bilmez olunca güncel eş değer kira bedeline yükseltmek istiyorum. Kontrat tarihimiz Temmuz 2017 de bitiyor. Kirayı 850 TL yapmak istiyorum. Yani yine güncel kira bedelinin altında bir rakam acaba ne yapmam gerekiyor.


Maide Maide

17 Jan 2017, 09:00

Merhaba bildiğim kadarıyla kiracınızla anlaşmanız gerekiyor, o kabul etmediği takdirde sözleşmeye aykırı artış yapamazsınız. Siz yinede bir avukata danışırsanız daha sağlıklı olur...


Mesut

09 Jan 2017, 12:34

Merhaba ben 950 tl kira oduyorum bu ay zam ayi ne kadar zam yaparsa mal sahbi yasal olur..yuzde4.3 uzerinden her ay bu sekilde mi odemem gerekiyor.birde bunun icin resmi bi yazi varmi bi yerde


Maide Maide

11 Jan 2017, 09:08

Merhaba, eğer kira sözleşmenizde bir oran belirtilmemişse, kanuna göre ev sahibiniz en fazla üfenin 12 aylık ortalamasına göre zam yapabilir. Bu oran Ocak ayında 4.30 olarak açıklandı. Kiranızı buna göre hesaplayabilirsiniz...


Dürüst

08 Jan 2017, 22:08

Merhaba, ben evimi kiraya verdiğimde evinin bulunduğu mahalledeki kira ortalamasını bilmiyordum, 650 TL olarak kiraya verdim. Fakat evinin bulunduğu mahalledeki emsal dairelerin kirası 800-850 TL civarı. Bunu öğrendikten sonra sözümden caymak istemediğimden kiracımı kontrat imzalamadan evvel sözlü olarak bilgilendirip, kira bedelinin birinci senesinden sonra emsalleri ile eş değer olacağı konusunda anlaştım. Akabinde bir senelik de kontrat yaptım ve 2017 Haziran ayında kontrat senesi doluyor, kira bedelini 650 TL den emsal bedelleri olan 800-850 TL civarına çıkarmamda mahsur varmı, varsa oluşan bu durumu nasıl düzeltebilirim. Bir de kiracının sözlü ahdimize uymayarak sıkıntı çıkarmak istemesi durumunda sözleşme sonu olması sebebi ile evimin boşaltılmsasını talep edebilir miyim.


Maide Maide

09 Jan 2017, 08:08

Merhaba, kiracınız ile anlaşırsanız eğer sözleşmenizi o şekilde yenileyebilirsiniz. Kiracınız kabul etmez ise evden çıkaramazsınız ancak mahkemeye başvurup bölge emsaline göre kira bedelinizi belirtebiliyorsunuz diye biliyorum. Siz yine de bir avukatla görüşürseniz daha sağlıklı olur...


Maide Maide

09 Jan 2017, 08:08

Merhaba, kiracınız ile anlaşırsanız eğer sözleşmenizi o şekilde yenileyebilirsiniz. Kiracınız kabul etmez ise evden çıkaramazsınız ancak mahkemeye başvurup bölge emsaline göre kira bedelinizi belirtebiliyorsunuz diye biliyorum. Siz yine de bir avukatla görüşürseniz daha sağlıklı olur...


Busra mustafa

08 Jan 2017, 07:13

Merhaba. Ben tam heaaplayamadim tanlislik olmasin da. Size sormak istedim. Benim suan kiram 530. Kac olmasi lazim


Maide Maide

09 Jan 2017, 08:04

Merhaba, 552.79 TL oluyor zamlı kiranız...


Pupille h

05 Jan 2017, 20:31

Merhaba 01/01/2016 tarihinde evi kiraladık sözleşmede şöyle bir madde var " kira bedeli bir yıllık olup, takibeden her yılki kira artışı yıllık üretici fiyatları endeksi (üfe) oranında olacaktır" bu maddeye göre ne kadarlık bir artış söz konusu olmalıdır? Ev sahibi aralık üfe'si %9,94 oranına göre artış yapmış bu hesaplama doğru mudur yoksa oran farklı mı olmalıydı?


Maide Maide

06 Jan 2017, 11:39

Merhaba, üfe olarak belirtilmişse üfenin 12 aylık oranı baz alınır yani ev sahibiniz en fazla 4,30 oranında zam yapabilir.


hilal tekin

04 Jan 2017, 13:27

1.5 yıldır aynı evde oturuyorum ev sahibim hiç artış yapmadı.bu ay zamlı yatirmami istedi.400 tl veriyordum 450 tl istedi ama yasal oran neyse öyle yapalım dedi.ikimizde bilmiyoruz yasal oran nedir ne kadar vermeliyim lütfen yardımcı olun


Maide Maide

05 Jan 2017, 12:10

Merhaba, Ocak ayı kira artış oranı en fazla yüzde 4.30 oranında yapılabiliyor. Bu durumda sizin zamlı kiranız 417.20 TL oluyor...


TUĞBA ALTIN

03 Jan 2017, 12:36

merhaba bizim bir market dükkanımız var özel idare işhanında biz her yıl ihaleye giriyoruz geçen yıl ihaleye girmedik eski kira üzerinden devam ettirdiler bu yılda ihaleyi 1250 üzerinden başlatmışlar biz 635 tl ödüyoduk. 2 katına çıkarmışlar i,haleyi diğer dükkanlara sadece 200 tl farkla ihaleye sunmuşlar bu durumda hakkımı aramak istiyorum ama nasıl yapabilirim kanunda yer i nasıldır yardımcı olur musunuz


Maide Maide

05 Jan 2017, 12:03

Merhaba, avukatla görüşürseniz size daha iyi yardımcı olur...


Yılmaz Sezer

02 Jan 2017, 06:30

Ev sahibi ile kira sözleşmem yok. 6 yıldır aynı aynı binada oturuyorum. Son iki yıldır eksiksiz günü gününe kirayı bankadan hesabına yatırıyorum. Gene keyfi keder bir artış yapmış. Halbuki geçen sene yaptığı zam anında seneye 50 lira yaparım demesine rağmen 100 lira yapmış kendince. Bunu yapma hakkı var mı? Yada ev den çık o zaman derse benim bu konuda bir yaptırımım var mı? Teşekkürler...


Maide Maide

05 Jan 2017, 12:02

Merhaba, evde kendi eşi ya da çocukları oturacaksa kolaylıkla çıkarabilir ya da bunun gibi birkaç durum var. Onun dışında sizi evden zorla çıkarması pek mümkün değil. Zam konusunda da sözleşmenin olduğu durumlarda bir oran belirtilmişse ona göre, belirtilmemişse üfenin 12 aylık ortalamasına göre yapılıyor. Kontrat yapmanız sizin açınızdan daha iyi olur...


Umut Köksal

30 Dec 2016, 10:01

3 yıldır ayni yerde oturuyorum 650 tl ile girdim suan 750 tl Mal sahibi evi akrabasina satmış kontrat yenilerken yine kendi adina yapti daha sonra evi sattigini soylesi Bu ay kontrat yenilenmesi isteniyor ve 1000 tl talep ediliyor aksi halde evi bosaltmamiz söylendi lutfen çözüm öneri


Maide Maide

05 Jan 2017, 11:54

Ev sahibiniz değişmiş olsa bile kira sözleşmenizin süresi bitene kadar sözleşmeniz aynı şekilde devam ediyor. Yeni ev sahibiniz kendisi, eşi ya da çocukları eve yerleşmediği sürece sizi evden çıkaramazlar. Siz yine de bir avukatla görüşürseniz daha sağlıklı bilgi edinmiş olursunuz.


halil aymelek

27 Dec 2016, 11:56

Merhaba ben 2 sene 8 aylık kiracıyım.Eve girerken 400 tl ye anlaştık ve bir daha kontrat yapmadık .2sen sonunda 450 olarak zammı yaptım.şimdi 550 yapılmasını istiyor.Yeni kontrat yapmadık.Kirayı bankaya yatırıyorum.İstediği zammı yapmasam bizi evden çıkarabilir mi


Maide Maide

30 Dec 2016, 07:56

Merhaba eğer sözleşmenizde bir oran belirtilmemişse üfenin üzerinde zam yapamaz. Bu sebeple de sizi evden çıkaramaz. Yine de bir avukatla konuşursanız daha sağlıklı olur...


Metin ATİK

27 Dec 2016, 11:16

Merhaba . 2016 aralık ayında yurtkur a 10 yıllık kiralanmış bir projeden 1+1 ev almayı düşünüyorum (850 tl kira garantili).Müteahhit yurtkur ile sözlemesine göre yıllık (tefe-tüfe) artışı olacak diyor.Şuan için cazip bir kira bedeli/garanti olmasına rağmen 3-5 yıl sonra anladığım kadarıyla yıllık max.% 4-5 artış ile piyasa rayiç altında kalır diye düşünüyorum.Bilgilendirirseniz sevinirim,iyi çalışmalar.


Arzu sağlam

26 Dec 2016, 05:11

Ben 2015 yılının kasım ayında 950 tl kirayla oturdum şuan ev sahibim kiramı 1050 tl yapmak istiyor.şuana kadar elden aldı kirayı.bende kendi evimi kiraya verip ordan aldığım 900 tlyi bu oturduğum eve üstne 50 tl katıp veriyorum.2017 yılı için gelir beyannemesi doldurup vergi dairesine vereceğim için kendi ev sahibimden kontrat istedim.ilk oturduğum yıl için ayrı bu yıl içinde 1050 tl yazıp bana getirdi fakat daha imzalamadım.Ben en fazla 50tl verebileceğimi söyledim ,ben madem vergi vericem 100tl istiyorum diyor!Ne yapmalıyım


Banu Ulusoy

24 Dec 2016, 15:38

Merhaba. Ben ev sahibiyim. Evdeki kiracim 2 yıldır oturuyor. Ancak şöyle bir sorum var. Evin değeri son 2 yilda bayağı artti ve ben içindeki kiraciya bunu yansitmadim. Şöyle ki suanda diger kiracilar 1000 tl veriyor benim kiracim 750.bu ay kira artisi yapmaliyim. Nasil bir artış yapabilirim?


Maide Maide

27 Dec 2016, 10:52

Merhaba, sözleşmenizde bir oran belirtilmemişse en fazla üfenin 12 aylık ortalamasına göre zam yapabilirsiniz. Bu oran size düşük geliyorsa, bir avukatla görüşmeniz daha sağlıklı olur. O size izlemeniz gereken yolu söyler...


oya çakır

20 Dec 2016, 22:02

Merhaba 2 senedir 1.100 tl kira oduyorum.duzenli odedigim için ev sahibi zam yapmadi.kira kontrati 1 seneden sonra yenilemedik.simdi 100 tl zam istiyor.kanunen 44 tl oluyor.ne yapmaliyim.saygilar.


Maide Maide

24 Dec 2016, 12:10

Merhaba, kontratta eğer bir artış oranı belirtilmediyse kanuni olarak en fazla üfenin 12 aylık ortalamasına göre zam yapabilir...


BURHAN

15 Dec 2016, 21:08

Merhaba aralıgın sonunda sözleşmemiz bitiyor ev sahibi bizi çok mağdur etti çok sıkıntı yaşadık 600 lira olan kiramıza karşılık 700 tl düşünüyorum diyor oysaki bize geçen sene zam yapmayacagını beyan etti kira sözleşmesinde %10 % 5 zam gibi her hangi bir madde yok sadece imzalarımız ve demirbaşların yazıları var bu artışı yapma normal bişeymi eger kabul etmezsek evden çıkmamızı teklif ediyor ne yapabiliriz ? tşk ler.


Maide Maide

18 Dec 2016, 08:14

Merhaba, eğer sözleşmenizde bir oran belirtilmemişse sözleşmenizin yenileneceği tarihte açıklanan üfe oranının 12 aylık ortalamasına göre zam yapabilir. Bunun üzerinde zam yapamaz. Ayrıca evden sizi zorla çıkaramaz, kiracı haklarınız var...


Öznur Karaarslan Kasab

15 Dec 2016, 09:02

Ev sahibim 700 ytl olan evimi 850 pazarlikla 800 yapmak istiyor. Evimin ederi bu degil ve kirayi bana kendi kredi kartina yatirtiyor. 2012 de yaptigimiz bir yillik kira sozlesmesinde de o hesap belirtilmis. Kredi kartina yatirtmasi ve benden bu miktari istemesi yasal mi, 730 ytl olan normal kira artis oranini yatirtsam beni evden zorla cikartabilir mi? Kirami hic aksatmadim.


Maide Maide

18 Dec 2016, 08:17

Merhaba, sözleşmenizde bir oran belirtilmemişse en fazla üfenin 12 aylık ortalaması üzerinden zam yapabilir. Sizi evinizden zorla çıkaramaz. Yine de bir avukata danışıp haklarınız hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz..


özlem keskin özsu

23 Nov 2016, 16:58

Ev sahibi olarak düşünün, üfeye göre gidince, 3 yılda kira gerçekten rayicin çok altında kalıyor.Bu durum da çözüm yok mudur? Kiraların 1.000.-TL.olduğu yerde 600.-TL.kira almak ne kadar adil olur?


Serkan orak

23 Nov 2016, 13:38

2. Kontrat sanırım soru cevapları okuduğum için yenileyeceğiz sanırım. 1 yıllık yapabilir miyim ? Nasıl bir yol izlemeliyim, fazla abartmadan ve kimseyi kırmadan olsun istiyorum yardımcı olur musunuz ? Cumaya kadar vaktim var şimdiden teşekkür ediyorum cevabınız için.


Aysun KAVAKLI

17 Nov 2016, 10:46

Merhabalar ben 2014 yılında 770 tl kirayla bir eve taşındım şuan kiram 930 tl her yıl 80 tl zam yapıyor bu yılda 1020 tl olsun dedi sizce bu durum uygunmu değilse ne yapmalıyım


Maide Maide

18 Dec 2016, 09:09

Merhaba sözleşmenizde bir fiyat ya da artış oranı belirtilmemişse, en fazla üfenin 12 aylık ortalamasına göre zam yapabilir...


leman karayürek

16 Nov 2016, 10:53

merhaba.ev sahibiyim.geçen sene ki kiracı 425 Tl den askere gitmek üzere çıktı.yeni kiracı 400 Tl den girdi onu kırmak istemediğimiz için.yani ben mağdur oldum.hatta kiralarıda hep banka masrafı yüzünden eksik yatırdı.bu sene 2017 için 450 Tl yapmak istiyorum.hem mağduriyetimi karşılayım hem mağdur etmeyeyim.benm açımdan vede kiracı açısından kanuni anlamda sıkıntı olurmu.ii çalışmalar


Maide Maide

18 Dec 2016, 09:14

Kiracınız ile anlaştığınız sürece bir sorun olmaz...


Ziya g.

16 Nov 2016, 08:16

Merhaba Kasım 2015 de 870 lira kira ile eve oturduk kontratımızda %12 olarak belirtiliyor artış kontrattaki rakam mı yoksa bu üye rakamları mı geçerli itiraz edebilir miyim


Maide Maide

18 Dec 2016, 09:16

Merhaba kontratınız da bir rakam belirtilmişse kira artışınız o oran üzerinden yapılır. Yani kira artış oranınız yüzde 12'dir.


hakan

15 Nov 2016, 12:03

Merhabalar, 2015 kasım ayında 1050 TL ye emlak aracılıyla ev kiraladık. Ancak tecrübesiz olduğumuzdan sözleşmedeki artış oranı kısmındaki üfe tüfe bölümünü çizerek % 10 yapmışlar. Şuan ev sahibi % 10 luk bir artış istiyor. Üfe üzerinden mi yoksa sözleşmeye göre mi artış yapılmalı. ayrıca tekrardan sözleşme yapmak gerekiyor mu?


Maide Maide

18 Dec 2016, 09:17

Merhaba sözleşmenizde yüzde 10 yazıyor ise artış oranı yüzde 10'dur...


yasin

01 Nov 2016, 19:05

merhaba ben sözlemeyi 3 yıl önce 1 yıl olarak imzaladım ama sonrasında ev sahibi hiç sözleşme yapmadı 600 le girdim her yıl aralıkta 50 tl zam yaptı şuan 700 tl kiram bu aralıktada 750 tl yapacak enflasyona göre yaptığını söylüyor sürekli kendide inşaat mühendisi üfe müfe lafı açmıyor bile enflasyon deyip 100 tlden kağı açıp 50 ye razı ettiriyor sözleşme yok yapmaya hakkı var mı


Ayfer

27 Oct 2016, 11:16

01 kasım 2016 tarihin de yapmış olduğum kira sözleşmesinde tefe-tüfe oranına göre zam yapılır yazıyor kiram 4200 tl dir bu yıl kira artış oranı ne olur


Sevil

26 Oct 2016, 14:15

Merhaba, Ekim ayında yani yeni 3. senem doldu, sözleşmemde 50 TL zam yapılacağı yazılıyor. İlk sene 50 TL zam yaptık, 2. sene zar zor 80 TL ye anlaştık, ki sözleşme yenilemedik, bu sene hesapladığını ve %15 zam hakkı olduğunu söylüyor. 850 TL olan kiramı 1040 TL yapacakmış, sözleşmemi de yenileyecekmiş, hatta aksi takdirde evden çıkmamı istiyor. Yasal hakkı sanırım tefe tüfe ye göre %4.07. Ve sözleşmeyi de değiştiremez şuan diye biliyorum. Bu durumda nasıl ilerlemeliyim? Aynı apartmanda oturduğumuz için huzurumunda kaçmasını istemiyorum ama 160 TL zamı asla kabul edemem.


Maide Maide

30 Oct 2016, 20:14

Sözleşmeniz yenilenirken, sözleşmede yazan oran ya da fiyat üzerinden zam yapabilir. Yine de bir avukata danışabilirsiniz..


Mehtap C

23 Oct 2016, 08:22

Merhabalar. Ben 700 tl kira veriyordum. 1 yıllık sözleşme sonra erecek ve %10 zam isteniyo, yıllık artış oranına göre çok fazla. Kira sözleşmesinde de zamla ilgili hic bişey yazmiyor. Emlakçı o zaman sözleşme bittiği gün evi boşaltın diyo. Var mi öyle bi hakkı?


Maide Maide

24 Oct 2016, 11:15

Merhaba, böyle bir hakkı bulunmuyor. Sözleşmede de bir oran belirtilmemişse Üfe oranı üzerinde zam yapılarak sözleşmeniz yenilenebilir...


muhammed

29 Sep 2016, 13:33

2001 yılından beri kiracı olarak oturduğumuz konuta kiraya veren tarafından o bölgede emsal kira bedellerinin yükselmesini gerekçe göstererek üfe oranı üzerinde(örneğin kira 1000 lira iken emsal binalar 1400 liraya kiraya verilirken kiraya veren 1250 liraya çıkarmak istemektedir) artış yapılmak istenmektedir. Ev sahibi sözleşmede oran belirtilmediği halde böyle bir artış yapması hukuken mümkün mü? Ayrıca bu durumda Borçlar Kanunu 347. maddede yer alan 10 yıl şartı vb şartlar açısından kiracı ve ev sahibinin yasal hakları nedir?


gamze

28 Sep 2016, 13:25

Merhaba ben ev sahibiyim sözleşmemde %12 oaranında artırılır diyor. Bu oranda artırabilirmiyim


Mesut

27 Sep 2016, 08:42

Sözleşmede ne yazarsa yazsın kira artış oranı kanuna tabiidir ve üfe ile hesaplanır.


Yasin

22 Sep 2016, 14:16

Hocam Merhaba, Bu tüfe ve üfe oranlarını kanunen bakılması gereken kurum hangisidir. Ev sahibim bana sözcü gazetesinden bir haber resmi çekip gönderdi. Orada ; "Merkez Bankası Ağustos ayı fiyat geliştirmeleri" (linki aşağıdadır.) "Kira yıllık enflasyonu yüzde 8,92 ile son yedi yılın en yüksek seviyesine ulaşmıştır." ibaresine dayanarak benden bu kadar zam istiyor. Böyle bir hakkı var mı? http://www.tcmb.gov.tr/wps/wcm/connect/8b8582d7-aeca-4992-9bd5-a1fb2ae76be7/afiyatagustos.pdf?MOD=AJPERES&CACHEID=ROOTWORKSPACE8b8582d7-aeca-4992-9bd5-a1fb2ae76be7


Maide Maide

19 Oct 2016, 12:47

Merhaba, eğer kira sözleşmenizde bir oran belirtilmemişse TÜİK'in her ay açıkladığı Üfe oranının 12 aylık ortalamasına bakılır ve zam oranı ona göre belirlenir.


Canan Öz

20 Sep 2016, 13:27

2002 senesi Auğustos ayında kiraladığım bu dairede geçen sene ev sahibim 10 seneyi geçmiş kiracı olduğum için kiramı 1800 liradan 2.500 lira'ya çıkardı. Bu sene Ağustos ayında artışı 2.500 liradan 2.650 liraya çıkardım. Ev sahibi artışı beğenmedi vede 201.25 lira zam yapmamı istedi. Buna hakkı varmı neye göre hesapladı bu oranı merak ediyorum. Kira kontratım eski olduğu için tüfe - tefe ortalaması yıllık artış oranı yazmakta. Acil cevap verirseniz sevinirim.


Maide Maide

19 Oct 2016, 12:40

Ev sahibiniz kontratta yazan tefe tüfe ortalaması üzerinden ancak zam yapabilir. Onun üzerinde zam yapmaya hakkı yok..


cagdas

07 Sep 2016, 10:00

eski kontratlari kapsiyor mu? yoksa belli tarihten sonra yap1lan kontratlar mi?


Ömer

05 Sep 2016, 07:34

Merhaba, Kira sözleşmemde tüfe ve üfe ortalaması oranında zam yapılır diyor. Sadece üfe üzerinden zam olması gerekir diye yazmışsınız. Bu durumda benim kiram hangi oranda artmış olur? Teşekkürler.


Maide Maide

17 Sep 2016, 13:42

Sözleşmede oran belirtilmiş ise o oran üzerinden zam yapılır. Yani sizi zammınız tüfe+üfe/2 üzerinden yapılacaktır.


hakan

30 Sep 2016, 08:50

Lütfen yanlış yönlendirmeyin kontrata ne yazılmış olursa olsun ÜFE yi geçemeyecektir.


Asuman

04 Sep 2016, 18:45

2015 eylülde kontrat yaptık,3250 tl,konut.Kontratta üfe+Tüfe\2 diyor,net nekadar vermeliyim?


Ömer

02 Sep 2016, 05:50

Merhaba, Ben konut kiracısıyım. Sözşlemede TÜFE ve ÜFE ortalamasına göre zam uygulanır diyor. Bu durumda (TÜFE+ÜFE)/2 şeklinde hesaplayarak mı zam uygulamalıyım? Bu da (4.77+7.91)/2=6,34 oluyor. Ama sizin sitenizde ve diğer sitelerde maksimum ÜFE oranında zam yapılabilir diyor. Benim ne yapmam gerekir, hangi oranda zamlanmış olacak kiram? Teşekkürler.


Maide Maide

17 Sep 2016, 13:38

Merhaba sözleşmede bir oran belirtiliyorsa o oran üzerinden zam yapılır. Bu durumda sizin kira zammınız tüfe ve üfenin ortalaması üzerinde oluyor.


Salim

01 Sep 2016, 08:40

Kontratim 5 eylülde bitiyor zamlı kirayı eylülde kirada mi vereceğiz ekimde mi acaba


yusuf

03 Sep 2016, 16:39

13. kira döneminde vermen mantıklı olur


ismail

30 Aug 2016, 10:25

merhabalar, 2012 eylul yilinda kira kontrati yaptigim daire de halen oturmatayim. yaptigimiz kontratta TEFE - TUFE ortalamasinda artis yapilacagina dair ibare var. biz her sene kusarat kalmasin diyerek %10 oraninda artis yaptik. bu yil yapmam gereken kira artisi UFE oraninda mi olmali ? yoksa kontrat gecerli olup (ki TEFE oranini bulamiyorum) bir deger mi belirlenmeli. cevabiniz icin tesekkur ederim.


Maide Maide

01 Sep 2016, 14:45

kontratta Tefe Tüfe ortalaması deniliyorsa, o oranda artış yapılır...


sedat

30 Aug 2016, 10:20

merhaba,ben 13 yıldır market işletiyorum siteye ait bazen zam yapmıyorlar bazen yüzde 10 gibi yapıyorlar günü gelmeden ödüyorum geçen sene 10.000 tl ödedim bu sene başkanlar değişti 30.000 tl istiyorlar mahkemeye veririz dediler bende nereye istiyorsan ver dedim yasal mı


selim

28 Aug 2016, 19:23

merhaba.kira zammı tefe mi üfe mi üzerinden yapılıyor.sorduğum bazı kişiler tefe üzerinden ortalama % 7-8 gibi bir zam yapılır dedi.ama netten bakınca % 4-5 gibi bir rakam çıkıyor.kiram 675 tl. yasal olarak ne kadar zam yapılır acaba bilgisi olan var mı ? kontrat ayı ağustos


Maide Maide

01 Sep 2016, 14:47

Merhaba. Eğer kontratta bir oran belirtilmemişse üfe üzerinden zam yapılır..


Gokhan

27 Aug 2016, 07:49

Mrb sizden bilgi almak istiyorum geçen yıl nisan ayinda sözleşme yaptik. Sözleşmeye gore artış enflasyon oranina göre yapılacaktı fakat ev sahibim suana kadar birsey dememisti ama bir kac gun once arayip artis yapalim dedi. Benim kira bedelim 500 tl bana ne kadar zam yapılır. Bilgi verirseniz cok tesekkur ederim


yusuf

03 Sep 2016, 16:40

523,85 tl olması gerekir.


nur

26 Aug 2016, 11:06

ev sahibimiz 650 tl olan kirayı bir anda 1000 tlye çıkardı bu durumda ne gibi haklarımız vardır.


yasin

25 Aug 2016, 15:25

Öncelikle merabalar. uyduruktan bir kira sözleşmesi var bende sadece imzalı noter tastiksiz. süresiz. 650 lira kira veriyorum ve ev sahibim kafasına göre 100 lira zam yapyıor. Kabul etmediğim taktirde evden çıkarmakla tehdit ediyor. tehdite karnım tok elbette. yasal oranın 4,77 oldugunu duydum. Kanunen beni çıkartabilirmi?


gulsun

21 Aug 2016, 07:57

Selam sizden bilgi almak istiyorum bana yardimci olursaniz cok sevinirim benim emlekcidan gecen yil 10.09,2015 tarihinde daire kiraladim kira bedeli 980tl bu yil kira artisim ne kadar olur bu konuda bana yardimci oursaniz cok sevinirim saygilar


Maide Maide

22 Aug 2016, 07:06

Merhaba, eğer kira sözleşmenizde bir oran belirtilmemişse üfe oranı baz alınarak bir artış yapılması gerekiyor. Sözleşmeniz 9. ayda yapıldığı içinde Eylül'de yayınlanacak üfe oranını görmemiz gerekiyor. 5 Eylül'de kira artış oranınızı yayınlayacağız.. takipte kalın...


Leyla

17 Aug 2016, 12:05

Mrb ben 1 yildir ayni evde kiraciyim kirami aksatmadan gununden once yatiriyorum ev sahibim ilk artis olarak 150 tlyapti biz kabul etmedik sonra 100 tl olsun dedi ben yasal olarak devletin brlirledigi oran olsun diye israr ediyorum evimdrnde cikmak istemiyorum bi sorunumuz yok bizi cikarms gibi hakki olurmu ne yapmam gerekir hakkimi nasil savunabilirim


Maide Maide

22 Aug 2016, 07:12

Merhaba Leyla Hanım, eğer kira sözleşmenizde bir oran belirtilmemişse üfe oranı üzerinden zam yapılır. Ev sahibi sizin evinizden çıkaramaz. Yine de bir avukata danışabilirsiniz...


Arzum

02 Aug 2016, 15:32

Biz 650 tl ile kiraya girdik. Sözleşme de 50 tl yıllık artış dedik. Apartmana dış yapı yapıldı ev sahibi 150 tl zam yapmak istiyor yapabilir mi


Maide Maide

07 Aug 2016, 07:58

Kira sözleşmenizde belirlenen tutar üzerinden zam yapabilir ancak..


Barış öztürk

01 Aug 2016, 13:25

Yorum gelmemiş olabilir tekrar yazayım dedim.ben geçen yıl 8. Ayda 500 tl ye ev tuttum ev sahibi şimdi 600 istiyor.%20 zam demek.vermesem nereye şikayet etmem gerek.


Maide Maide

07 Aug 2016, 08:04

Merhabalar ev sahibi kira sözleşmesinde belirtilen oran üzerinde keyfen bir zam yapamaz. Eğer yapmak istiyorsa da size dava açması gerekir. Mahkemede sözleşmenize uygun hareket ettiğiniz için sizi haklı bulacaktır...


furkan

28 Jul 2016, 23:17

ev sahibim evi satmış. yeni ev sahibi beni hiç aramadı. ihtarname gönderdi. 6 ayda çıkmamı istiyor. tapu fotokopisi filan göndermiş. 6 ayda çıkarım. sorun değil. ancak. 3 yıldır bu evde oturuyordum. eve ilk girdiğimde kontrat yapmıştım. kontratta yıllık artışlar yazmıyor.en son geçen sene ev sahibim telefon açtı. 800 tl de anlaştık.temmuz ortası bir yıl doldu. ev şimdi satıldı. yeni ev sahibi 6 ayda çıkmamı ve her ay 1000 tl kira istiyor. yani yüzde 25 artış istiyor. ancak üfe artış oranı 4,91. buda 40 tl artışa denk geliyor. 840 tl mi ödemeliyim yoksa 1000 tl ödemek mi zorundayım. yeni ev sahibinin telefonuda bende yok. hiç aramadıda. sadece hesap no su var ihtarnamede


Maide Maide

07 Aug 2016, 08:17

Kira sözleşmenizde oran belirtilmemişse en fazla üfe oranında zam yapılabilir. Ev sahibiniz daha fazla zam yapmak istiyorsa size dava açması gerekiyor. Ancak mahkeme kararı ile istediği oranda zam yapabilir..


Claudia Dağdeviren

27 Jul 2016, 16:27

Merhaba, bizde 13 sene de bir daire de oturuyoruz. Semt lüks, ama daire lüks değil. Cam hala ağaç dan ve mutfak mutfak değil. Teras var diye orda senelerce oturuyoruz. bu sene 1700 TL ödedik ve Eylül ayından itibaren bizden 2200 TL istiyorlar. Sizin hesabiniz a göre, biz sadece en fazla 100 TL zam yapmak sorundayız. Kabul etmiyorsam bizi ev dan kovabilirler mi, yoksa avukat tutup dava kazanabileriz?


Maide Maide

07 Aug 2016, 08:35

Ev sahibi kira sözleşmenizde belirtilen oranın üzerinde zam yapamaz. Mahkemede kira sözleşmesine göre hareket eder. Bu yüzden davayı kazanırsınız ama siz yine de bir avukatla görüşün...


Serdar

27 Jul 2016, 13:59

Merhabalar Efendim.! Lütfen Cevap verirmisiniz. 450tl kira veriyorum. Mal sahibiyle sözleşmem yok. Kanunen 9.91 kira artşı yapmam gerekiyor. Mal sahimi 550tl Vereceksin diyor. Parayı,yani kirayı elden veriyorum imzalı kağıt alıyorum. Bu ay imzalı kağıt vermedi. Kem küm yapıyor.Ne yapmalıyım. Kirayı kanuna göremi yoksa onun mal sahibinin kanununa göremi yapmalıyım. ileride kanunen sıkıntıya düşmemek için ne yapmalıyım. lütfen Kanunları bilrn, yol göstere bilirmi efendim. Teşekkür ederim.


Evrim

25 Jul 2016, 18:41

Ben 2014 yılının temmuz ayında eve girdim 800 tl ye 2015 temmuz ayında 850 lira yaptı kirayi bu yıl 1000 lira yapmak istiyor hakkı varmı buna böyle birşey yapabilirmi


Maide Maide

07 Aug 2016, 08:40

Merhabalar kira sözleşmenizde yazan oran üzerininde zam yapamaz. Sözleşmede bir oran yazmıyorsa ÜFE oranı baz alınarak zam yapılabilir...


irem

25 Jul 2016, 16:20

Merhaba bu ay zam yapilacak kiramiza tefe tufe ye göre hesaplandigini soylemisti evsahibi. Temmuz 2012 de tasindik. Suan ki kira 800 tl yuzde kac zam yapiliyor her yerde farkli rakamlar var.


Fuat

22 Jul 2016, 22:11

Kira kontratinda yillik eflasyone gore %2 zam yaziyor. Simdi yillik eflasyona gore %2 zam nasil oluyor?


ramazan ramazan

21 Jul 2016, 06:12

Merhaba; 1 ağustos 2016 kira başlangıcı olacak. artış tefe tüfe oranında olacak dediler. peki yıllık mı olmalı aylık mı hukuksal olan ve kiracı için avantajlı olan hangisidir sizce?


Merve

18 Jul 2016, 18:32

Sözleşmede %10 şeklinde belirtmiş ev sahibi. 4temmuz 2016da imzaladık. Seneye bize yapabileceği en yüksek zam oranı yine üfe nin 12 aylık ortalaması mı olacaktır?


Maide Maide

19 Jul 2016, 14:48

merhaba Merve Hanım.. Sözleşmede bir oran belirtilmiş ise o oranda zam yapılır..


mel

26 Jul 2016, 05:40

Merhaba Merve Hanım, sözleşmede belirlenen oran, üretici fiyat endeksini geçmemek koşuluyla geçerli olur. bu nedenle sözleşmenizde belirlenen oran % 3 olsaydı geçerli olurdu, ancak % 10 olarak belirlenmiş olan oranınız üfe oranından fazla olduğu için geçerli olmaz; üfe oranı uygulanır. kiraya veren ev sahibiniz ancak (kira sözleşmenizin bir yıllık olduğunu varsayıyorum) 4.7.2022'den sonraki dönem için kira tespit davası açabilir. uzayan beş yıl boyunca üfe oranından artış yapılır. (Borçlar Kanunu m.344). saygımla.


ilksen

15 Jul 2016, 13:49

kiramız 1100TL idi ev sahibi 1500TL yaptı fakat biz kabul etmedik. bu durumda bizi evden çıkartabilir mi ya da bu kadar zam yapma hakkı var mı? evden çıkana kadar hangi fiyatı göz önünde bulundurup kira vermeliyiz ? teşekkürler


Enes

01 Jul 2016, 05:47

Merhaba, Temmuz ayı zam oranı açıklandı mı acaba?


Şengül Kırmızıtaş

01 Jul 2016, 15:08

4 Temmuz'da açıklanacak..


Rabia a

30 Jun 2016, 10:31

Merhaba sözlesmemde yillik ito tüfe oranina göre yenilenir diyo. Tarih ise agustos. Ben temmuz ayinda yuzde kac artis yaparak yatirmam gerekiyor kirami?


Kamil Yılmaz

29 Jun 2016, 13:53

Selamlar, evimde 3. yılım. Sözleşmemde kira her sene üfe vs oranında zamlanır diye kendisi yazdı. Ancak bu sene kendisi diğer katların kiralarından çevredeki kiralardan örnek vererek kirayı daha fazla arttırmak istediğinin sinyalini verdi. Kirayı ne kadar arttırabilir. Bunu kabul etmezsem üfe oranında arttırarak kiramı banka üzerinden ödemeye devam ederek evde oturacağım. Bu durumda ev sahibi ne yapabilir ? Beni evden çıkartabilir mi ? Değerli cevabınız için şimdiden teşekkürler.


Şengül Kırmızıtaş

29 Jun 2016, 14:42

Kamil bey merhaba. Üfe üzerinde bir zam yapamaz. Anlaşma sağlanamazsa ve konu mahkemeye taşınabilir. Mahkeme de genellikle üfe'ye göre oran belirler. (bu kararda çevredeki rayiç oranları da etkili olur. Eğer bölgedeki kira oranlarının çok altında değilse kira miktarınız üfe baz alınır) İyi günler...


erdem arıöz

28 Jun 2016, 14:26

Merhabalar geçen yıl Ağustos ayında 1200 TL' ye anlaştık. Sözleşmemiz de yıllık kira artışı tefe tüfe endeksi oranında olacaktır yazmaktadır. Bu durumda bu yıl ki kiram ne kadar olmalıdır? Teşekkürler,


Şengül Kırmızıtaş

28 Jun 2016, 14:30

Ağustos kira artış oranı henüz açıklanmadı. Açıklandığında sizlerle paylaşacağız. İyi günler...


Zeynep akkaya

03 Jul 2016, 14:05

Merhaba 1.125₺ Kira ödüyorum yeni sözleşme için ev sahibi piyasa fiyatlarını öne sürerek 1400₺ Olacak diyor ufe yi baz almıyor piyasa öyleymiş diyor.okadar zam yapabilirmi!!


Erdem

27 Jun 2016, 20:17

Kiram 1200₺ dir. Sozlesmemizde kira artisi tefe tufe endeksi oraninda olacaktir yazmaktadir. Bu durumda yeni kiram ne kadar olmalodir ?


Ece

27 Jun 2016, 11:30

Merhaba, ben geçen yıl temmuz ayı başımda 920 tl ye ev kiraladım. Şu an 1050 tl ye çıkarmak istiyor. Bunu yapabilir mi? Yapmaması için neyi kaynak gösterebiliriz? Teşekkürler


Şengül Kırmızıtaş

27 Jun 2016, 14:42

Ece hanım üfe'ye göre zam yapabilir... Yasal olan budur..


ÖZKAN ŞİMŞEK

24 Jun 2016, 14:37

Eşimin 2011 yılında yapmış olduğu kontratın özel maddelerinde kira bedeli ....... tarihinden itibaren iş bu sözleşmede belirlenen kira bedeli üzerinden %20 oranında arttıralcaktır. ibaresi bulunuyor. 2011 yılında 900 TL ile girdiğimiz eve 2013 de kirayı 950 tl yaptı, 2015 'de 1.000 tl yapıldı, dün aldığım ihtarnameyle %20 artışla 1.200 TL yapılacağı yazıyordu, bu konuda yardımlarınızı rica ederim.


Şengül Kırmızıtaş

24 Jun 2016, 15:10

Sözleşmede yazılan oran neyse ona göre yapılır zam...


yusuf kocaman

20 Jun 2016, 11:22

iyi gunler kirada olan dairemde yonetim karariyla dogalgaz kombi sistemine gecildi ve bundan dolayi tadilat ve dogalgaz sistemi yaptirmak zorunda kaldim yapilan harcama 1 yillik kiraya denk gelmekte ayni zamanda dairenin bulundugu ilcede kiralar cok fazla artti bu sebeple kira artisi tefe tufe orani ustunde yapilabilirmi


Ahmet tural bayindir

13 Jun 2016, 16:59

Merhabalar 2011 mart ayinda 475 tl ile kirada anlaştık. Halen oturmaktayım. 2015 te 720 tl odedim. 2016 mart ayinda ise 10% artışla 792 tl ödemek durumundayım. Standart olarak 10% artış yapıyor. 2011 den buyana kanunen artışın ne olmasi ve şuan ne odemem gerektiği konusunda yardımlarınız için bilgilerinize sunarım Saygılarımla Ahmet Tural BAYINDIR


Şengül Kırmızıtaş

16 Jun 2016, 14:19

Merhaba... Yüzde 5,61 oranında zam yapabilir.. İyi günler..


Şengül Kırmızıtaş

16 Jun 2016, 14:32

Ahmet bey kira artış oranı üfe'ye göre yapılır... Bunun üstünde zam yapılamaz. Fakat sözleşmede açıkca bir oran belirtildiyse ve siz de bunu imzaladıysanız bu zam oranını kabul etmiş oluyorsunuz. Yani sözleşmede oran belirtilmemişse üfe'ye göre,belirtilmişse sözleşmedeki orana göre zam yapılır..


Orkun

23 Jun 2016, 10:04

Kira sözleşmesinde artış belirlenmişse bu artış üfe'yi geçemez. Eğer ki belirlenmemişse üfe ve kiralananın durumu göz önüne alınıp hakim tarafından belirlenir.


Burhan polat

11 Apr 2016, 18:51

Yuzde 10 veya yuzde 5.64 diyonuzda benimki yuzde 15 diye yazdi ustelik bu bir avukat yasal zorumlukmu gecerli yoksa konturatta yazanmi gecerli olur


l.mert

15 Apr 2016, 21:07

yasa ne diyorsa odur.kontratta yazanın bir önemi yok.bu işyerleri için geçerli değil tabiki.


Orhan Ersoy

08 Apr 2016, 15:51

Merhaba, Nisan ayında yapılan sözleşmemizde kira artış oranı olarak her yıl %10 yazıyor. Ancak yayınladığınız nisan 2016 artış oranı %5,64. Buna rağmen ev sahibimin %10 artış yapma hakkı var mıdır?


Şengül Kırmızıtaş

10 Apr 2016, 02:38

Orhan bey yasal olarak böyle bir hakkı yok.


av. ahmet özdoğan

10 Apr 2016, 14:02

tatsızlık çıkmasın diye kiranızı yeni kira yılında %10 artışla öderseniz, evi tahliye ettiğiniz zaman sebepsiz zenginleşme hükümlerine dayanarak haksız yere ödediğiniz miktarı geri alabilirsiniz..


Osman Uçar

11 Apr 2016, 14:41

Eğer kontranızı imzalarken bu maddeyi kabul ettiyseniz, yapacak bir şey yok. Yeni kontrat imzalamadığınız ve o madadeyi çıkarttırmadığınız sürece, oradaki madde geçerlidir ve %10 kira artışı yapabilir ev sahibiniz. Yasal olarak hakkı vardır eğer ki kontratta sizin de imzanız bulunmaktaysa...


DEMET

28 Mar 2016, 12:19

Merhaba, 900tl kira veriyorum şimdi ev sahibi 1300 tl yapmak istiyor gerekirse avukata verip eşyalarınızı dışarı attırırım diyor bi de ev sahibimiz yaklaşık 14 dairenin tamamının kirasını elden alıyor ne yapamam gerekiyor dediği gibi bizi evden çıkarttırabilir mi?


Mehmet Atila AŞKIN

03 Mar 2016, 23:24

Merhabalar benim sorum şu Ev sahibi sözleşmeyi kendisi bilgisayarda hazırlamış.Maddeleri kendi yazmış.1.Sorum TÜFE oranında zam yapılacak diyor.2.Soru binada 9 kiracı var ve hiç biri yönetim aidatlarını vermiyor ev sahipleri veriyor ve o binada en pahalı oturanda benim.Bu kira sözleşmesini imzalarken ben ev sahibine bu yönetici ödemesini ben ödeyemem 575 tl kira+25 tl bina+13 tl kapıcı+5 tl otomat olarak düşünürsek 618 tl kira ve binada 400 & 430 tl’ye oturan olduğunu düşündüğümüzden kabul etmedim orada kafa salladı hallederiz vaabında.Bu kiraya veren Avukat vekil pozisyonunda.Sorularıma cevap alabilirmiyim.Teşekkür ediyorum.


Mehmet

30 Jan 2016, 00:54

Bir kaç sene önce imzalanmış ve zamların TEFE-TÜFE ortalaması üzerinden hesaplandığı belirlenmiş bir sözleşme durumunda ortalama mı yoksa yeni kanuna göre ÜFE mi uygulanır? Bilgilendirebilirseniz sevinirim.


ercan

01 Feb 2016, 01:00

bende aynı sorunun cevabını merak ediyorum. 2 sene önce sözleşmede tefe tüfe ortalaması oranında arttırılacak diye madde koyduk. böyle bir durumda ne yapacağız? Ayrıca tuik verilerini beklersem kira ödemesini 3 gün geç yapmış olacağım. Bu yüzdek 3 gün beklemelimiyim yoksa zam farkını daha sonra yatırsam olur mu?


Filiz

16 Jan 2016, 05:28

Kira sözleşmemiz 1 yillikti 2016 ocakta doldu ve ev sahibi sözleşmede belirtilmesine rağmen üfe' nin üstünde yüzde 25 oranında zam istiyor bunun dışında kesinlikle bir artış kabul etmiyor..bizimde kabul etmememuz durumunda muhtemelen evden cikmamizi isteyecek.bu durumda ne yapabilirim yasal hakkım nedir yardımcı olursanız çok sevinirim


Şengül Kırmızıtaş

16 Jan 2016, 17:38

Bu haber size yardımcı olacaktır; http://www.yeniemlak.com/gayrimenkul-rehberi/ev-sahibi-en-fazla-yuzde-kac-zam-yapabilir


bora

24 Jan 2016, 17:54

İnanın hiç bir şey yapamaz.sizin yaptığınız kontrat 10 yıl geçerlidir.ama kontrat yaparken birde çıkış kağıdı imzaladı iseniz yapacak birşeyiniz yok.sizi çıkartabilir.ama sadece kontratı imzaladıysanız Kira artış oranı yani yüzde 5.28 oranında zam yaparsanız kanuni olarak hiçbir sey yapamaz.zaten kanun herzaman kiracinin yanindadır.


CEYHUN KARACA

20 Nov 2015, 21:14

EV SAHİBİM 600 TL KİRADAN 1000TL İSTİYOR. BU DURUM İÇİN NE YAPMALIYIM


turgut tural

01 Dec 2015, 20:13

600 TL ye yıllık kira artış oranında artış miktarını ekleyip ev sahibinin hesabına yatırın. Ev sahibi fazlaya ilişkin takip açarsa itiraz edersiniz. Ekstra bişey yapmanıza gerek yok. Ev sahibi ne yapacağını düşünsün:)


GÜNDEM HABERLERİ


Kiralardaki %25 artış sınırı kimler için geçerli?

Kiralardaki %25 artış sınırı kimler için geçerli?

Kira fiyatları artmaya devam ediyor. Kiracılar, mevcut evlerinden/iş yerlerinden çıkmaya cesaret gös

11 October 2022


Konut kredisi faizleri güncellendi! İşte banka banka faiz oranları...

Konut kredisi faizleri güncellendi! İşte banka banka faiz oranları...

Vakıfbank, Halkbank, Ziraat Bankası, İş Bank ihtiyaç, araç, konut kredisi faizleri nasıl?

29 January 2022


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum