10 Yıl Önce Eviniz Kaç Paraydı?

TSKB Gayrimenkul Değerleme Özel Projeler Değerleme Uzmanı Seda Güler, 10 yıl içerisinde İstanbul'da evlerin ne kadar değerlendiğini açıkladı.

02 Mart 2015
10 Yıl Önce Eviniz Kaç Paraydı?

TSKB Gayrimenkul Değerleme Özel Projeler Değerleme Uzmanı Seda Güler, 10 yıl içerisinde İstanbul'da evlerin ne kadar değerlendiğini açıkladı.

Konut fiyatlarının her geçen gün arttığı İstanbul'da gayrimenkul en çok değer kazanan yatırım araçlarından biri olarak göze çarpıyor.

2001 krizinden sonra düşüşe geçen konut sektörü 2004 yılına doğru yükselişe geçmiş ve hızlı bir ivme kazanmıştı. Peki, 10 yıl önce sizin eviniz kaç paraydı? İşte yanıtı...

Konut fiyatlarının her geçen gün arttığı İstanbul'da gayrimenkul en çok değer kazanan yatırım araçlarından biri olarak göze çarpıyor.

Konut sektörü, Türkiye’de, özellikle de gayrimenkul sektörünün kalbi niteliğinde İstanbul’da 2005 yılındaki arda arda gelen proje atağı ile günümüze kadar zaman zaman hızını düşürse de hızla büyüyen ve gelişen bir sektör haline geldi.

TSKB Gayrimenkul Değerleme Özel Projeler Değerleme Uzmanı Seda Güler, geçmiş yıllardaki konut fiyatlarını ve kazandığı ivmeyi derledi.

MALTEPE VE ÇEVRESİNDE 55 BİN LİRA

Konut fiyatlarının artışındaki en önemli etkenlerden biri olan ulaşım projelerinin göze çarptığı ilçelerde artışlar dudak uçuklatacak cinsten. 2012 yılında hizmete giren Kadıköy-Kartal metrosu ile 2000’li yılların başından beri orta-üst gelir grubuna hitap eden ve son zamanlarda markalı projelerle adını duyuran Maltepe’de 2005 yılında 100 metrekare standart konutlar 55 bin lira ile 110 bin lira arasında iken, şimdilerde ise sahil kesimi ve iç kesim arasında büyük farklılıklar bulunmakla birlikte 120 bin lira ile 500 bin lira dolaylarında olduğu görebiliriz.

TUZLA BÖLGESİNDE 55 BİN LİRA

Yine Kadıköy-Kartal Metrosunun yapımı ile kentin dışında, erişilebilirliğin yeni yeni sağlandığı, üst ölçek planlarda da alt merkez oluşturulması planlanan ve halen bir çok proje inşaatı devam eden en büyük gelişimi gösteren ilçelerden biri olan Tuzla’da 2005 yılında 100 metrekare standart konutların fiyatları 55 bin lira ile 90 bin lira arasında iken, şimdilerde ise 100 bin lira ile 250 bin lira dolaylarında.

ÜSKÜDAR BÖLGESİNDE 35 BİN LİRA

Avrupa Yakası’nda inşaat aşamasında olan Üsküdar-Çekmeköy Metro Hattı ile her kesime hitap eden konut projeleri ve konut alanları ile çeşitlilik açısından oldukça zengin bir ilçe olan Ümraniye’de ise 2005 yılında 100 metrekare standart konutlar 35 bin lira ile 55 bin lira arasında iken, günümüzde 190 bin lira ile 340 bin lira aralığında.

BAKIRKÖY BÖLGESİNDE 100 BİN LİRA

Avrupa Yakası’ndaki gelişimlere göz atacak olursak hava, kara ve deniz taşımacılığının yanı sıra raylı sistemi bir arada bulunduran İstanbul’daki tek ilçe statüsüne olan, aynı zamanda eski yerleşim alanlarına sahip, popülaritesi yüksek ve deprem riski yüzünden de dönüşümün gündeme geldiği Bakırköy’de 2005 yılında 100 metrekare standart konut değerleri 100 bin lira ile 200 bin lira arasında iken, günümüzde hala tercih edilirliğini kaybetmemiş, sahil ve iç kesim arasında ki büyük uçurumla birlikte 100 metrekare standart konut fiyatları 280 bin lira ile 1 milyon lira arasında değişiyor.

BEYLİKDÜZÜ BÖLGESİNDE 45 BİN LİRA

2007 yılında hizmete giren, 2009 ve 2012 yıllarında güzergahı uzatılan metrobüs ile 1999 depreminden sonra sağlam altyapısı, İçinde sosyal donatıları barındıran büyük ölçekli projelerin inşa edilmesine imkan tanıyan arsa stoğuna sahip olması ve şehir merkezi ile ulaşım entegrasyonunun güçlenmesi ile yıldızı parlayan toplu konut bölgelerinin başında gelen Beylikdüzü İlçesi’nde 2005 yılında 100 metrekare standart konutlar 45 bin lira ile 90 bin lira aralığında iken, şimdilerde 95 bin lira ile 240 bin lira arasında oldu.

ZEYTİNBURNU VE ÇEVRESİNDE 45 BİN LİRA

Avrupa Yakası’nda kaçak ve çarpık yapılaşmanın oldukça yoğun olduğu, günümüzde dönüşümlerle çehresini oldukça toparlayıp geliştiren, ulaşım alternatifleri dolayısıyla da çekim yaratan Zeytinburnu’nda 2005 yılında 100 metrekare standart konut fiyatları 45 bin lira ile 85 bin lira arasında iken, şimdilerde bu değer 170 bin lira ile 350 bin lira aralığında.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Ev alıp satacakların dikkatine!

Ev alıp satacakların dikkatine!

Gayrimenkulde başlayan yeni dönemle birlikte evini internetten satanlar çift koldan takip edilecek.

05 Temmuz 2017


Temyiz Nedir?

Temyiz Nedir?

Temyiz, bir mahkeme tarafından alınan kararda usulsüzlük ya da anayasaya aykırılık şüphesi duyulduğu

03 Temmuz 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat