10 Yıllık Kiracı Nasıl Evden Çıkarılır?

13 Ağustos 2015
PAYLAŞ
10 Yıllık Kiracı Nasıl Evden Çıkarılır?

10 yıllık uzama süresi sonunda ev sahibi 10 yıllık kiracıyı nasıl evden çıkarır? İşte yanıtı...

Kiracı ile mülk sahibi arasında imzalanan kira kontratının yasal sınırları 1 Temmuz 2012 tarihinde yürürlüğe giren Borçlar Kanunu'nda açıklanıyor. Kanunen ev sahibinin ve kiracıların birbirine karşı sahip olduğu birtakım hak ve sorumluluklar bulunuyor.

Kanun gereğince, kiracılar istediği zaman evden çıkamazken; ev sahipleri de aynı şekilde haklı bir neden olmadıkça kiracısını evden çıkaramıyor. Fakat 1 Temmuz 2014 tarihinde yürürlüğe giren uygulama ile, gayrimenkul sahipleri 10 yılını dolduran kiracısını herhangi bir sebep göstermeksizin çıkarma hakkına sahip oluyor.

SEBEP GÖSTERMEDEN FESHEDEBİLİR

10 yıllık uzama süresi sonunda taşınmaz sahibi, bu süreyi izleyen her uzama yılının bitiminden en az 3 ay önce bildirimde bulunmak şartıyla herhangi bir sebep göstermeden kira kontratını feshedebiliyor.

Süresi olmayan kira kontratlarında, kiracı her zaman, mülk sahibi ise kiranın başlangıcından 10 yıl geçtikten sonra, genel hükümlere göre fesih bildirimiyle kontratı sona erdirebiliyor.

Genel hükümlere göre fesih hakkının kullanılabildiği durumlarda, mal saihibi veya kiracı kontratını bitirebiliyor.

Geçtiğimiz yıl yürürlüğe giren düzenlemenin uygulama aşamasında ise bazı pürüzler ortaya çıkıyor :

– Mal sahibi ihtiyaç sebebiyle – sözleşmeye aykırılık sebebiyle zaten kiracının tahliyesini isteyebiliyordu.

– Kira bedelinin vaktinde ödenmemesi de tahliye konusu olabiliyordu.

– İmar yapılacağı ya da esaslı tamirat sebebiyle de kiracının tahliyesini isteyebiliyordu.

Bu düzenleme ile birlikte benzerlerine göre çok düşük kira ödeyen eski kiracılar, 10 yıllık uzama süresi dolduğunda ev sahibi tarafından gerçekçe gösterilmeden evden çıkartılıyor.

Gayrimenkul uzmanları, kira tutarının o bölgedeki benzerlerinin seviyesine göre yeniden güncellenmesi durumunda gerekçesiz tahliyenin yapılmaması gerektiğini savunuyor.

Bu değerlendirmeler doğrultusunda; kira sözleşmesinde 10 yılı deviren kiracıların gerekçesiz evinden çıkartılmasıyla ilgili karar, en çok düşük bütçeli kiracıları ilgilendiriyor.


"10 Yıllık Kiracı Nasıl Evden Çıkarılır?" haberine ait yorum yok

Yorum Yap