10 Yıllık Kiracılar ‘Gerekçesiz Tahliye’ Edilebilecek Mi?

01 Temmuz 2014
PAYLAŞ
10 Yıllık Kiracılar ‘Gerekçesiz Tahliye’ Edilebilecek Mi?

10 yılı tamamlayan kiracıların gerekçesiz tahliye edilebilmesinin önünü açan kira sözleşmesi kararı, kiracı vatandaşların kafasını karıştrıdı.

Avukat Emre Alcan, kira sözleşmesi 10 yılı tamamlayan kiracıların gerekçesiz evinden çıkartılmasıyla ilgili kararı değerlendirdi.

Hürriyetemlak'tan Emre Alcan'ın değerlendirmesine göre; kira sözleşmesi 10 yılı tamamlamışsa, 1 Temmuz 2014'ten itibaren mal sahibi kiracısını gerekçesiz olarak, ev ya da işyerinden çıkartabilecek. Ancak;

- Mal sahibi ihtiyaç sebebiyle - sözleşmeye aykırılık sebebiyle zaten kiracının tahliyesini isteyebiliyordu.

- İmar maksadıyla esaslı tamirat sebebiyle de kiracının tahliyesini isteyebiliyordu.

- Kira bedelinin vaktinde ödenmemesi de tahliye konusu olabiliyordu.

GEREKÇESİZ TAHLİYE

Bu durumda, yeni düzenleme, her ne kadar 10 yıl ve daha eski kiracıların, "gerekçesiz tahliyesini" konu alsa da, uygulamada sadece emsallerine göre çok düşük kira ödeyen eski kiracılara uygulanabilmelidir. Kaldı ki; kira bedelinin o bölgedeki emsallerine göre güncellenmesi halinde ise gerekçesiz tahliye söz konusu olmamalıdır.

1 MİLYON KONUT STOĞU

-Günümüzde yaklaşık milyon adet konut stoğu varken, kiracı bulmanın zorluğu da göz ardı edilmemeli.

-10 yılı aşan kiracının eski yerleşim bölgelerinde ve eski binalarda bulunduğunu göz önünde bulundurursak, tahliye edilen eski kiracı konut stoğunun bulunduğu bölgelere kayacaktır.

Bu değerlendirmeler ışığında; kira sözleşmesi 10 yılı tamamlayan kiracıların gerekçesiz evinden çıkartılmasıyla ilgili kararı, en çok düşük bütçeli kiracıları ilgilendiriyor. Bu durumda olan vatandaşlar ise emlak danışmanlarına şugünlerde sıklıkla bu konuyla ilgili sorular soruyor.


"10 Yıllık Kiracılar ‘Gerekçesiz Tahliye’ Edilebilecek Mi?" haberine ait yorum yok

Yorum Yap