180 Yıllık Ev Koruma Altına Alındı

Muş Merkez'deki en yeni konut projeleri hakkında ve emlak sektöründeki son gelişmelere dair haberleri incelemek için tıklayınız.

17 Kasım 2015
180 Yıllık Ev Koruma Altına Alındı

Osmanlı dönemine ait 180 yıllık tarihi ev koruma altına alındı...

Muş Kale mahallesinde kentsel dönüşüm projesi alanında yer alan ve Osmanlı dönemine ait 180 yıllık ev koruma altına alındı. Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü tarafından incelemeler yapılan ev Osmanlı döneminde Keran Ağa tarafından yaptırıldığı bilgisine ulaşıldı.

180 yıllık tarihi iki katlı evin sahibi Ercan Çete, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne başvuruda bulundu ve ev koruma altına alındı. Çete, "Bu ev Osmanlı döneminden kalma tam 180 yıllık bir ev. Evimiz iki katlı ve her iki katta 3 oda, 1 salon, 1 mutfak ve şimdi banyo diye bilinen 1 adet yer bulunuyor. Toprak evin tavanının ağaçla örtülü olduğu ve bu ağaçlara o dönemde ‘keran’ ismi verilmiş. Her odada 4 adet kapalı dolap şeklinde pencere bulunuyor. Bu pencereler kapaklı ve kilitli olup ev sahibinin değerli eşyalarının yanında çay, bardak ve tabaklarının konulması için yapılmış. Odalarda yatakların bırakıldığı ve ‘mısendere’ denilen yüklüler bulunuyor. Evin iki kapısı var. Ön giriş kapısının yanında 2 adet taş çıkıntısı bulunurken, bu taş çıkıntısı sağda olanına ev sahibi evin erkeğinin ayakkabısı bırakılırmış ve gelen misafir evin erkeğinin aile reisinin evde olup olmadığını taş üzerindeki ayakkabının olup olmadığından anlar ve ayakkabı sağ taş çıkıntısının üzerinde ise misafir kapıyı çalarmış. Sol taraftaki taşın üzerine de gelen misafirin ayakkabısı bırakılırmış" dedi.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Lous Tomlinsonun Muhteşem Evi

Lous Tomlinsonun Muhteşem Evi

One Direction ​grubundaki , 24 yaşındaki ​yeni  baba ​olan ​ Louis Tomlinson, bebeği ve bebeğin anne

11 Temmuz 2017


Hazır beton sektöründe tehlike çanları çalıyor!

Hazır beton sektöründe tehlike çanları çalıyor!

THBB tarafından hazırlanan 'Hazır Beton Sektör Raporu' açıklandı.

09 Temmuz 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat