The Mandarins
İletişim Formu

GÖNDER Gönderiliyor...

Talebiniz ulaştı.

Reklamı Göster

2 Kat Emlak Vergisi Ödeyecek Şehirler

Büyükşehir statüsü kazanan 14 ilimizde yaşayanlar geçen yıla göre bu sene 2 kat emlak vergisi ödeyecekler.

14 Ocak 2015
2 Kat Emlak Vergisi Ödeyecek Şehirler

Büyükşehir statüsü kazanan 14 ilimizde ikamet edenler, geçen yıla göre bu sene 2 kat emlak vergisi ödeyecekler.

Aralık ayında açıklanan ve Resmi Gazete'de ilan edilen yeniden değerleme oranı yüzde 10,11 oldu. Bu oran 2015 yılı için vergi artışlarında kullanılacak.

Emlak vergisinde ise 2015 yılı için yüzde 5 artırımlı uygulanacak. Buna göre; geçen sene emlak vergisi için ödenen tutarın yüzde 5'i kadar daha fazla ödenecek.

VERGİ ARTIŞLARI NEYE GÖRE BELİRLENİYOR?

Yeniden değerleme oranı ve vergi artışları her yıl TÜİK'in belirlediği Yurtiçi Üretici Fiyat Endeksi'nin Ekim ayındaki 12 aylık ortalamalarına göre belirleniyor.

4 yılda bir yapılan emlak vergisi değer artışları 2014’te uygulanmıştı. Bir daha 4 yıl sonra tekrar vergi değerleri hesaplanacak. O zamana kadar her yıl açıklanan yeniden değerleme oranının yarısı kadar emlak vergisi artırılmış şekilde ödeniyor olacak.

BU İLLERDE YAŞAYANLAR 2 KAT EMLAK VERGİSİ ÖDEYECEK

Büyükşehir statüsü kazana 14 ilimiz olan; Aydın, Balıkesir, Denizli, Hatay, Manisa, Kahramanmaraş, Malatya, Mardin, Muğla, Ordu, Tekirdağ, Trabzon, Şanlıurfa ve Van'da ikamet edenler 2015 yılında emlak vergisini yüzde 100 artırımlı ödeyecek. Yani geçen yıla göre 2 kat emlak vergisi ödenecek.

BÜYÜKŞEHİRLERDE DAHA FAZLA EMLAK VERGİSİ

Hatice Kolçak'ın haberine göre; 2012 yılında Resmi Gazete'de yayınlanan ve 30 Mart 2014 yerel seçimler sonrası büyükşehir statüsü kazanan 14 ilimiz, bu yıl emlak vergilerini geçen yıla göre 2 katı ödeyecekler. Bunun sebebi ise emlak vergi oranlarının büyükşehirlerde diğer illerimize göre iki katı olması. Normalde konut için ödenen binde 1 emlak vergisi büyükşehir olunca binde 2 ödeniyor. Bu oran işyerleri için binde 2’den binde 4’e çıkıyor. Büyükşehir olunca arsa için binde 6, araziler için ise binde 2 olarak oran uygulanıyor.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Beyanname Vermeme Cezası 2016

Beyanname Vermeme Cezası 2016

Beyanname vermeme cezası 2016 ne kadar sorusunun yanıtı haberimizde görebilirsiniz...

11 Nisan 2016


Yeni Borçlar Kanunu Kira Artış Oranı

Yeni Borçlar Kanunu Kira Artış Oranı

Yeni Borçlar Kanunu ile kira artışı oranı yeniden düzenlendi. İşte Yeni Borçlar Kanunu kira artışı h

06 Nisan 2016


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.