2015 Yılı Kira Geliri Beyanı Olmayana 2 Kat Vergi

1 Mart 2015 ile 25 Mart 2015 tarihleri arasında yapılması gereken kira geliri beyanı işlemini gerçekleştirmeyenler 2 kat vergi ödeyecekler.

23 Şubat 2015
2015 Yılı Kira Geliri Beyanı Olmayana 2 Kat Vergi

1 Mart 2015 ile 25 Mart 2015 tarihleri arasında yapılması gereken kira geliri beyanı işlemini gerçekleştirmeyenler 2 kat vergi ödeyecekler.

Bir milyonu aşkın kira geliri olan ev veya işyeri sahibinin, 25 Mart'a kadar kira gelir vergisi beyannamelerini teslim etmeleri gerekiyor. Öte yandan Maliye sizin için beyanname hazırlamadıysa, bu durum vergiden kurtulduğunuz anlamına gelmez. Konutlar için 3 bin 300 liranın, işyerleri için 27 bin liranın üzerinde kira geliri elde eden herkesin beyanname vermesi şart. Beyanname, normal posta ile gönderilirse vergi dairesine ulaştığı tarihte, taahhütlü gönderilmiş ise postaya veriliş tarihinde verilmiş sayılır. Mükellefler, beyannamelerini elektronik ortamda gönderebilir. Beyanname vermeyen, vergisini ödemeyenleri ise ağır cezalar bekliyor. Bu cezalar şöyle: İstisnadan (3 bin 300 lira) mahrum kalırsınız. Hiçbir indirimden yararlanamazsınız. Vergi ziyai cezası kesilir, yani ödemeniz gereken verginin 2 katını ödersiniz, üstelik geciktiğiniz her ay için de devlete yüzde 1.40 faiz verirsiniz. Yıllık olarak ise bu faiz yüzde 16.8'i buluyor. Yani 1000 lira vergi borcu olan biri, yıllık olarak 168 lira fazla para ödemek zorunda kalır.

KİRA GELİRİ BEYANI İÇİN E-BEYANNAME NASIL HAZIRLANIR?

Ancak, Gelir İdaresi Başkanlığı beyanname vermediğinizi tespit etmeden önce, siz kendiniz gecikmiş beyannamenizi götürürseniz ve 15 gün içinde verginizi öderseniz bazı cezalar hafifletiliyor. Şöyle ki; istisnadan faydalanabiliyorsunuz, vergi ziyaı cezası ve faiz ödemeyeceksiniz ancak pişmanlık zammı (her ay için yüzde 1.40) ödeyeceksiniz.

KİMLER KİRA GELİR VERGİSİ ÖDEMEYECEK?

Geçmiş yıllarda konut kira geliri elde ettiği halde bunu beyan etmeyenler, risk altında. Maliye, geriye dönük 5 yılın (2010-2014) kira gelirini banka, tapu idaresi, belediye, elektrik ve su idarelerinden edineceği gayrimenkul bilgilerinden her an tespit edebilir. Kiracı ya da bir başkası da, 'yüzde 10 ihbar ikramiyesinin cazibesine kapılıp' kira gelirlerinin beyan edilmediğini ihbar edebilir. Vergisini ödemeyen mükellef de ağır vergi cezaları ile karşı karşıya kalır.

EV SAHİPLERİNE YANLIŞ BEYAN UYARISI!

Takvim gazetesinde yer alan habere göre; Gelir İdaresi Başkanlığı, beyanname doldurmakta zorlanan mükelleflere birçok kolaylık da sunuyor. Öyle ki; mükellef isterse internetten Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sistemi'nden, kendisi için hazırlanmış beyannameyi onaylayıp, yine internetten gönderebiliyor. 444 0 189 hattıyla da aklınıza takılan tüm sorulara cevap veriyor. İdare, teknolojiyle arası iyi olmayanları da unutmuyor. Birçok alışveriş merkezinde stant kuracak olan idare, gelen mükellefin orada internetten beyannamesini dolduruyor ve gönderiyor.

2015 YILI KİRA GELİR VERGİSİ İSTİSNA TUTARIHABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat