2015 Yılı Ev Kirası Vergisi Nasıl Ödenir?

Her yıl periyodik olarak tahsil edilen ev kirası vergisi nasıl ödenir? İşte 2015 yılı ev kirası vergisi nasıl ödenir sorusunun yanıtı...

09 Mart 2015
2015 Yılı Ev Kirası Vergisi Nasıl Ödenir?

Her yıl periyodik olarak tahsil edilen ev kirası vergisi nasıl ödenir? İşte 2015 yılı ev kirası vergisi nasıl ödenir sorusunun yanıtı...

Taşınmaz kiralamalarından edinilen kira gelirleri için her yıl ev kirası vergisi ödeniyor. Peki, ev kirası vergisi hesaplama işlemi nasıl yapılır? İşte 2015 yılı ev kirası vergisi hesaplama işleminin ayrıntıları...

Kira gelir vergisine tabi olan ev kirası vergisi ödemeleri, bir yıl önceki elde edilen kira gelirleri ve kazançları kapsıyor.

Ev kirası vergisi ödemeleri, 2014 yılı için belirlenen istisna tutarı olan 3 bin 300 liranın üzerindeki kira gelirleri ve kazançlarını kapsıyor. Yani, 1 yıllık kira geliri 3 bin 300 liranın altında bir rakam ise mülk sahibi vergi dairesine kira geliri beyannamesi vermek zorunda değildir. Bu durumda, yıllık 3 bin 300 liranın altında kalan kira gelirlerinin ev kirası vergisinden muaf oldukları sonucunu çıkartılabilir.

-
Ev Kirası Vergisi Nasıl Ödenir?
-

Bu durumu bir örnekle açıklamak gerekirse; Mülk sahibi 2014 yılında aylık 200 liradan kiraya verdiği taşınmazından yıllık 2 bin 400 lira kira geliri elde ediyor. 2015 yılı ev kirası vergisi ödemek için 3 bin 300 liralık istisna tutarının üzerinde bir rakam olması gerektiğinden yukarıdaki durumda kira geliri beyanı için vergi dairesine beyanname verilmesine gerek yoktur.

KİRA GELİR BEYANI İÇİN E-BEYANNAME NASIL HAZIRLANIR?

Yıllık kira geliri 3 bin 300 liranın üzerindeyse kira geliri, 2015 yılı ev kirası vergisi hesaplama işlemine dahil edilir. 2015 yılı ev kirası vergisi hesaplama işlemi sırasında 3 bin 300 liralık istisna tutarı, beyan edilen yıllık kira gelirinden düşülmelidir.

-
Ev Kirası Vergisi Nasıl Ödenir?
-

2015 yılı ev kirası vergisi hesaplama işlemi Gerçek Gider Yöntemi ve Götürü Gider Yöntemi olarak 2 farklı şekilde yapılabiliyor.

Götürü veya gerçek gider yönteminin seçimi, taşınmaz malların tümü için yapılıyor. Bunlardan bir kısmı için gerçek gider, diğer kısmı için götürü gider yöntemi seçilemiyor.

Götürü gider yöntemini seçen mükellefler, iki yıl geçmedikçe gerçek gider yöntemine dönemiyor.

2015 yılı ev kirası vergisi mükellefleri, gerçek ve götürü gider yöntemlerinden birini seçerek vergi bedeli üzerinden belli oranlarda indirim yapabiliyor.

Götürü gider yöntemini seçen mükellefler, kira gelirlerinden istisna tutarını düştükten sonra kalan tutarın yüzde 25’i oranındaki götürü gideri gerçek giderlere karşılık olmak üzere indirebilirler. Hakları kiraya verenler, götürü gider yöntemini uygulayamazlar.

Örnek olarak, işyeri kira geliri ile birlikte hak kira geliri de elde eden mükellefler, verecekleri gelir vergisi beyannamelerinde hak kira geliri yer aldığından dolayı gerçek gider yöntemini seçmek zorundadırlar.

-
Ev Kirası Vergisi Nasıl Ödenir?
-

Mülk sahibinin gayrimenkul kiralama işlemlerinden elde ettiği kira gelirlerini önceden belirlenmiş istisna bedelini geçmesi durumunda kira gelir vergisi ödemesi gerekir. Peki, 2015 yılı kira gelir vergisi hesaplama işlemi nasıl yapılır? İşte yanıtı...

2015 yılı ev kirası vergisi, önceki yıl içerisinde elde edilen kira gelirleri için 1 yıl içerisinde 2 eşit taksit olarak ödenebiliyor.

2015 YILI EV KİRASI VERGİSİ TÜM DETAYLARI

2015 yılı ev kirası vergisi için ilk adım; 25 Mart'a kadar yetkili mercilere kira geliri beyanı yapılmasıdır. Kira geliri beyanı işlemini internet üzerinden e-beyanname oluşturarak yapabilirsiiniz.

Sonrasında ev kirası vergisi, Mart ve Temmuz aylarında 2 eşit taksit halinde ödeniyor.

2015 YILI Ev KİRASI VERGİSİ İNDİRİMİ

2015 yılı ev kirası vergisi hesaplama işlemi, 2 farklı hesaplama yöntemi ile yapılıyor. Bunlardan herhangi birini seçerek 2015 yılı ev kirası vergisi hesaplama işleminde indirim yapılabilir. Bunlardan biri 'Götürü Gider Yöntemi' diğeri ise 'Gerçek Gider Yöntemi' Götürü Gider Yöntemi'nde hakları kiraya verenler hariç tutuluyor.

-
Ev Kirası Vergisi Nasıl Ödenir?
-

Götürü veya gerçek gider yönteminin seçimi, taşınmaz malların tümü için yapılıyor. Bunlardan bir kısmı için gerçek gider, diğer kısmı için götürü gider yöntemi seçilemiyor.

EV KİRASI VERGİSİ ÖDEMEYEBİLİRSİNİZ

Götürü gider yöntemini seçen mükellefler, iki yıl geçmedikçe gerçek gider yöntemine dönemiyor.

2015 Yılı Ev Kirası Vergisi Hesaplama

Ödeyeceğiniz gelir vergisini www.gib.gov.tr adresindeki “Hesaplamalar ” bölümünden yararlanarak öğrenebilirsiniz.
Vergiye tabi hasılata isabet eden indirilebilecek gider kısmı aşağıdaki formül kullanılarak hesaplanabilir.

İndirilebilecek Gider = Toplam Gider x Vergiye Tabi Hasılat / Toplam Hasılat

Vergi için kira geliri beyannameleri 25 Mart 2015'e kadar veriliyor. Verginin 1'inci taksit ödemeleri ise 31 Mart 2015 tarihinde sona eriyor. 2'inci taksit ödemeleri ise Temmuz ayında yapılacak.

Vergi, bağlı olunan vergi dairesine ödendiği gibi; anlaşmalı bankalar aracılığı ile de tahsil edilebiliyor.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Bakan Ağbal: Vergi artışı yapılmayacak

Bakan Ağbal: Vergi artışı yapılmayacak

Maliye Bakanı Naci Ağbal, “Ekonomik Gelişmeler ve Ocak-Haziran 2017 dönemi Merkezi Yönetim Bütçe Ger

17 Temmuz 2017


Kira Gelir Vergisi’nin son taksitini ödemek için son tarih 31 Temmuz

Kira Gelir Vergisi’nin son taksitini ödemek için son tarih 31 Temmuz

İş yeri ve konutlarından kira geliri elde eden vatandaşlar, “Kira Geliri Vergisi” ikinci taksitini 3

17 Temmuz 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat