2015 Yılı Kira Geliri Beyanı İçin Son 2 Gün!

2015 yılı kira geliri beyanı için son 2 gün kaldı. İşte 2015 yılı kira geliri beyanı için önemli bilgiler...

26 Şubat 2015
2015 Yılı Kira Geliri Beyanı İçin Son 2 Gün!

2015 yılı kira geliri beyanı için son 2 gün kaldı. İşte 2015 yılı kira geliri beyanı için önemli bilgiler...

Kira gelir vergisi, taşınmaz malların kiraya verilmesinden elde edilen kira gelirleri için ödeniyor. Vergi her kira geliri elde eden mal sahipleri tarafından ödenmiyor. Peki, kira geliri beyanı ve kira gelir vergisi ile ilgili bilinmesi gerekenler neler? İşte yanıtı...

2015 YILI KİRA GELİRİ BEYANI İÇİN E-BEYANNAME NASIL HAZIRLANIR?

Vergi mükellefleri, belirlenen istisna bedelinden yüksek oranda gelir elde eden mal sahipleri oluyor. Elde edilen gelirden seçilen hesaplama yöntemine göre bazı giderler düşülebiliyor. Vergi, beyana dayalı vergi türü olup, mükelleflerin öncelikle elde ettikleri kira gelirini beyan etmeleri gerekiyor.

2015 YILI KİRA GELİR VERGİSİ İSTİSNA TUTARI

Mükelleflerin, 1 Ocak 2014 – 31 Aralık 2014 dönemine ait beyana tabi gayrimenkul sermaye iradı gelirleri için 1 MART - 25 MART 2015 tarihleri arasında beyannamelerini vermeleri gerekiyor. Beyanname verme süresinin son gününün resmi tatil gününe rastlaması halinde, tatilden sonraki ilk iş gününün tatil saatine kadar beyanname verilebiliyor.

KİMLER 2015 YILINDA KİRA GELİR VERGİSİ ÖDEMEYECEK?

Beyanname; normal (adi) posta ile veya özel dağıtım şirketleri aracılığıyla gönderilirse, vergi dairesine ulaştığı tarihte, taahhütlü posta ile gönderilmiş ise zarfın üzerindeki postaya veriliş tarihinde verilmiş sayılıyor.

2015 YILI KİRA GELİR BEYANI OLMAYANA CEZA!

Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sisteminde ise kira beyannamesi elektronik ortamda onaylandığı anda beyanname verilmiş sayılıyor. Beyanname verip vermemesi gerektiğine karar veremeyenler için Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlanan "Kira beyan testi" bulunuyor. Testin çözülmesi halinde beyanname verilmesi gerekip gerekmediği sonuçlanmış oluyor.

KİRA GELİR VERGİSİ İLE İLGİLİ TÜM DETAYLARHABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.