2015 Yılında Konut Fiyatları Yükselecek mi?

Türkiye emlak ve gayrimenkul piyasasında konut üreticileri 2015 yılı içerisinde fiyatları yükseltecek mi? Konut fiyatları ne olur ?

18 Aralık 2014
2015 Yılında Konut Fiyatları Yükselecek mi?

Türkiye emlak ve gayrimenkul piyasasında konut üreticileri 2015 yılı içerisinde fiyatları yükseltecek mi? Konut fiyatları ne olur ?

Düzenleyen : Tugay TOPÇU / Yeniemlak.com

İstanbul başta olmak üzere Türkiye genelinde özellikle de konut ve ofis projelerinde yaşanan hızlı gelişim sürüyor. Bölgesel ve küresel ekonomik risklerin artmasına karşın gayrimenkul yatırımları hız kesmeden artmaya devam ediyor.

2015 YILINDA KONUT FİYATLARI YÜKSELECEK Mİ?

Artan faiz oranları ve inşaat maliyetleriyle birlikte vatandaş için ev almak giderek zorlaşıyor. Konut üreticileri, inşa ettiği projelerde konut stoğunu eritmek amacıyla tüketici odaklı alternatif ödeme seçenekleri ve düşük peşinata dayalı çeşitli ödeme sistemleri geliştiriyor. Yine de İstanbul başta olmak üzere; Türkiye'nin birçok bölgesinde konut fiyat artışları yüzde 20'lere kadar çıkıyor. Vatandaş ise şu soruyu merak ediyor; 2015 yılında konut fiyatları yükselecek mi? Tabii ki yükselecek... Bu durumda tek teselli, konut fiyat artış oranının düşük seviyelerde kalması oluyor.

-

2015 Yılında Konut Fiyatları Ne Olur ?

-

KONUT ÜRETİCİLERİ CESARET EDEMEYEBİLİR

İnşaat maliyetlerindeki yükselme nedeniyle konut fiyatlarının daha da artacağı konusundaki söylemler son dönemde devam ederken konut kredisi faiz oranlarının en düşük seviyesinin 0,90 olması tüketicilerin alımda çekimser kalmalarına neden oluyor. Türkiye'nin bölgesel risklerinin artması ve dünya ekonomisindeki gelişmelere paralel olarak önümüzdeki yıl konut kredisi faiz oranlarının yüzde 1'ler seviyesinin üzerinde seyretmesine yönelik beklentiler de ağır basıyor. İşte bu ortamda konut üreticilerinin fiyatlara zam yapma konusunda pek de cesur davranamayacakları yorumlarının yapılmasına neden oluyor. Kısacası; emlak ve gayrimenkul pazarı temsilcilerinin 2015 yılı içerisinde atacağı adımlar ve küresel pazardaki gelişmeler konut fiyatlarının da kaderini belirleyecek.

''VATANDAŞ HER KURUŞUN KARŞILIĞINI ALMAK İSTİYOR''

TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, konut sektöründe yeni yeni projelerin geliştirilmesine karşın insanların gelirlerinin artmamasının bu projelerin satışlarına çok da olumlu yansımayacağını belirtiyor. Proje sayısındaki artışın insanların seçim yapma kriterlerini de değiştirdiğine dikkat çeken Maya, "Tüketici artık verdiği her kuruşun karşılığını alabileceği projeleri almak için detaylı araştırma yapıyor. Kimse verdiği paranın boşa gitmesini istemiyor" diyor.

-

2015 Yılında Konut Fiyatları Ne Olur ?HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Satya Evliya Çelebi Tuzla ile İstanbul'da uygun fiyata lüks daire

Satya Evliya Çelebi Tuzla ile İstanbul'da uygun fiyata lüks daire

Satya Yapı imzası taşıyan Satya Evliya Çelebi Tuzla projesi, İstanbul'da cazip fiyatlarla konut sahi

23 Temmuz 2017


İşte İstanbul'da en çok ofis kiralanan ilçeler

İşte İstanbul'da en çok ofis kiralanan ilçeler

ABD merkezli gayrimenkul danışmanlık firması Cushman & Wakefield bir rapor yayınlayarak İstanbul'da

23 Temmuz 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat