“2016’da Devletin Acil Çözmesi Gereken Sorunlar Var”

2015 yılında alıcının da satıcının da temkinli olduğunu söyleyen Eva Gayrimenkul Değerleme Müdür Cansel Turgut Yazıcı, 2016 yılında devletin çözmesi gereken

21 Ekim 2015
“2016’da Devletin Acil Çözmesi Gereken Sorunlar Var”

2015 yılında alıcının da satıcının da temkinli olduğunu söyleyen Eva Gayrimenkul Değerleme Müdür Cansel Turgut Yazıcı, 2016 yılında devletin çözmesi gereken sektörel sorunlar var, çözmezse gayrimenkul sektörünü zor yıllar bekliyor dedi...

Eva Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, yeniemlak.com'a yaptığı özel sektör değerlendirmesinde önemli noktalara dikkat çekti.

Piyasanın tedirginliğini hiç üstünden atamadığı bir yıl
2015 yılının gayrimenkul sektörü için oldukça zor bir yıl olduğunu belirten Cansel Turgut Yazıcı, "Gayrimenkul sektörü için zor bir yıl geçirdik, temkinli, endişeli ve beklentilerle dolu bir yıldı. Bu yılı piyasanın tedirginliğini üstünden hiç atamadığı bir yıl olarak hatırlayacağız" dedi.

Alıcı da satıcı da temkinliydi
2016 yılı için 2015'den daha umutlu olduğunu belirten Yazıcı, "2016 senesi için 2015 senesinden daha umutluyum. 2013 de çok hızlı gidiyorduk, son iki yıldır ise iyice frene basıldı, talepler ve beklentilerle dolu bir yıl geçirdik, alıcı da satıcı da temkinliydi" ifadesinde bulundu.

Devletin acil çözmesi gereken sektörel sorunlar var, yoksa...
2016 yılında devletin çözmesi gereken sektörel sorunların olduğuna dikkat çeken Cansel Turgut Yazıcı, çözüm bulunmazsa gayrimenkul ve inşaat sektörünü çok zor yıllar bekliyor dedi.

Bu sorunlar acil çözülmeli
Yazıcı; "2016 senesine sektörün temkinli başlayacağını düşünüyorum. Gayrimenkul sektörünün çok sorunları var, 2015 de bunları halledemedik üstelik yeni gelen sorunları da biriktirdik. 2016 senesinde devletin çözmesi gereken sektörel sorunlarımız ön plana çıkacak. Yoksa gayrimenkul ve inşaat sektörünü çok zor yıllar bekliyor. Örneğin sektörde acilen hem alıcı hem de satıcı için KDV düzenlemeleri yapılmalı, mortgage kullanımlarının vergiden düşülmesi sağlanmalı, sektör sorunlarının acilen çözülmek amaçlı hedefe alınması gerektiğini düşünüyorum"şeklinde konuştu.

2016'da konut fiyatları ne olacak?
Yazıcı, "2016 yılında konut fiyatları ne olur" sorusuna ise şöyle yanıt verdi: "Zor bir soru. Dinamikler şu anda çok değişken. Eğer faizler bu şekilde artmaya devam ederse mortgage kullanımları ve ev alımları yavaşlayacak. Ekonomide dolayısıyla gayrimenkul sektöründe bir soğuma, kırılganlık göreceğiz. Eğer sektörü canlandırmak istiyorsak gayrimenkul sektörü bir bütün olarak ele alınıp sorunları çözülmeli. Artık devir değişti palyatif çözümlerle bir yere varılamayacak gibi duruyor. Bu açılardan bakılınca sektörde ciddi bir fiyat artışı beklemek doğru değil. Temkinli ve sakin bir dönem beklentisindeyim. Sonuçta ekonomik gelişmeler ve politik istikrar çizgisi aslında esas dinamikleri belirleyecek düşüncesindeyim."

HABER: Şengül KIRMIZITAŞHABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Innovia Zekeriyaköy'de Ön Talep!

Innovia Zekeriyaköy'de Ön Talep!

Bir Yeşil GYO projesi olarak hayata geçen Innovia Zekeriyaköy projesi, İstanbul Sarıyer'de yükseliyo

21 Mart 2017


Sur Yapı Yeşil Mavi Maltepe'de Yükseliyor!

Sur Yapı Yeşil Mavi Maltepe'de Yükseliyor!

Bir Sur Yapı projesi olarak hayata geçen Sur Yapı Yeşil Mavi Maltepe projesi, İstanbul Maltepe'de yü

20 Mart 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.