• Emlak Haberleri
  • "2017 yılı 2. çeyrekte konutta kredi kullanımı yükseldi"

"2017 yılı 2. çeyrekte konutta kredi kullanımı yükseldi"

Emir Sezgin, ikinci çeyrekte yükselen konut kredisi kullanımını değerlendirdi. Verilere göre en çok konut kullanılan il İstanbul olurken en az kredi kullanılan il ise Bayburt oldu.

10 Ağustos 2017
"2017 yılı 2. çeyrekte konutta kredi kullanımı yükseldi" Pronote Gayrimenkul Geliştirme ve Danışmanlık, gayrimenkul sektöründe kullanıcılara, mal sahiplerine ve yatırımcılara aracılık ve danışmanlık hizmeti sağlıyor. Pronote Gayrimenkul Geliştirme ve Danışmanlık kurucu ortağı Emir Sezgin, geçen günlerde açıklanan sektörel kredi verileri üzerine değerlendirmeler de bulundu.

Emir Sezgin, içinde bulunduğumuz 2017 yılının 2. çeyrek itibariyle Türkiye genelinde toplam konut kredisi kümülatif miktarının 180 milyar TL’ye ulaştığını söyledi. Sezgin, ayrıca bir önceki yılın aynı dönemine göre ise toplam konut kredisi kümülatif miktarının yüzde 19 artış gösterdiğine de değindi.

İSTANBUL, ANKARA, İZMİR İLK ÜÇ SIRADA

Araştırmaya göre 2017 yılının Haziran ayı sonu itibariyle İstanbul’da 59,8 milyar TL, Ankara’da 21,5 milyar TL, İzmir’de 13 milyar TL konut kredisi kullanımı gerçekleştiğini dile getiren Sezgin, 3 büyük ilin, Türkiye genelinde toplam konut kredisi kümülatif miktarı içindeki ortalama oranlarının İstanbul, Ankara ve İzmir’de sırasıyla; yüzde 33,06, yüzde 11,91 ve yüzde 7,23 şeklinde olduğunu söyledi.    EN AZ KONUT KREDİSİ KULLANILAN İL BAYBURT

Aynı dönem itibariyle en az konut kredisi kullanımının 63,1 milyon TL olarak Bayburt’ta gerçekleştiğini belirten Emir Sezgin,  Bayburt’un Türkiye genelinde toplam konut kredisi kümülatif miktarı içindeki ortalama oranının ise, sadece yüzde 0,03 olduğunu vurguladı.Sezgin, ayrıca bankalar tarafından konut kredilerine uygulanan ortalama faiz oranlarını incelendiğinde, son 1 yıl içerisinde yüzde 12’lere varan bir düşüş yaşandığına dikkat çekti. Emir Sezgin, 2016 Temmuz ayında ortalama konut kredisi faiz oranı yüzde 1,14 civarında iken, şuan bankadan bankaya değişiklik göstermekle birlikte bu oranın ortalama yüzde 1,01’lere gerilediğini belirtti. Değerlendirmelerine devam eden Sezgin, 100 bin TL kredi için aylık ortalama yüzde 1,01 faiz oranına göre 10 yıllık vadede aylık ödemelerin bin 441 TL iken, 5 yıllık vadede ise 2 bin 230 TL civarında seyrettiğini sözlerine ekledi.

Son olarak konut kredisi kullanım miktarı ile faiz oranları arasında ters bir ilişki bulunduğunu ve bunun kredi kullanım miktarı ve konut satışlarına olumlu yönde etki ettiğine değinen Sezgin, yeni düzenlemeler ve özel sektör kampanyaları ile birlikte, konut kredi kullanımının önümüzdeki dönem daha da artmasını beklediklerini söyledi.  


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


İstanbul Defterdarlığı Avrupa Yakası’ndan 7 arsa satacak

İstanbul Defterdarlığı Avrupa Yakası’ndan 7 arsa satacak

İstanbul Defterdarlığı Bağcılar, Silivri, Beylikdüzü ve Çatalca’da konumlanan 7 arsasını ihaleye sun

18 Kasım 2017


Gebze Ahu Evleri fiyatları 375 bin TL'den başlıyor

Gebze Ahu Evleri fiyatları 375 bin TL'den başlıyor

Kocaeli Gebze'de yükselen Gebze Ahu Evleri projesinde inşaat çalışmaları sürüyor.

18 Kasım 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.