22 ilde ekolojik koridor çalışması devam ediyor

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, yürütülen çalışmalar hakkında bilgiler aktardı.

07 March 2020
22 ilde ekolojik koridor çalışması devam ediyor Konya'nın Selçuklu ilçesinde düzenlenen bir toplantıya katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Bakanlığın yürüttüğü çalışmalardan ve Konya'da uygulanacak projelerden bahsetti.

Bakanlık olarak 22 ilde ekolojik koridor çalışmalarına devam ettiklerini ifade eden Bakan Kurum, "Ekolojik koridorların ilk örneğini tepelerden gelen suyu bahçelerden geçirerek meyve bahçelerinin oluşmasını sağlayan Selçuklu Sultanı Alaeddin Keykubat döneminde görüyoruz. Konya'daki Tuz Gölü, Beyşehir Gölü, Meke Gölü, Acı Göl, Karapınar Potansiyel Jeopark Alanı ile Ihlara Vadisi, Kapadokya Bölgesi ve buna benzer birçok koruma alanını birbirine bağlayacağız" şeklinde konuştu.

DOĞAL YAPI KORUNACAK

Ekolojik koridor çalışması, Türkiye'de doğal yapıyı korumak, bölgelerdeki habitatları birbirine bağlamak ve türlerin geçişine imkan sağlamak için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başlatılan çalışmaya deniliyor. Bu çalışmalar Samsun, Sinop, Kastamonu, Karabük, Çorum, Kırıkkale, Çankırı, Ankara, Eskişehir, Kütahya, Afyonkarahisar, Bilecik, Isparta, Bolu, Konya, Aksaray, Niğde, Kırşehir, Nevşehir, Kayseri, Yozgat ve Sivas illerinde sürdürülecek.

"KONYA'YI YOL GÖSTEREN ŞEHİR HALİNE GETİRECEĞİZ"

Konya'da yürütülen çalışmalar hakkında da konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Konya'da millet bahçesinden sosyal konutlara, tarihi kent meydanlarının ve sanayi alanlarının dönüşümünden çevre çalışmalarımıza kadar pek çok projeyi gerçekleştiriyoruz. Konya'mızı marka şehir yapacak tüm projelerimizi başta Büyükşehir Belediyemiz olmak üzere 31 ilçe belediyemizle, valimizle, milletvekillerimizle istişare ederek birlikte yürütüyoruz. İnşallah hep birlikte el ele gönül gönüle vererek Konya'mızı mimarisi ve şehirleşmesiyle dünya şehirlerine örnek bir şehir, yol gösteren bir şehir haline getireceğiz" ifadelerini kullandı.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum