250 Metrekare Ev İçin 13 Yıl Yatırım Yapmak Zorundasınız

Türkiye'de 250 metrekarelik bir ev almak istiyorsanız 13 yıl yemeden içmeden yatırım yapmak zorundasınız. Bu durum ABD'de ise bu süre sadece 5 yıl...

04 Temmuz 2014
250 Metrekare Ev İçin 13 Yıl Yatırım Yapmak Zorundasınız

Türkiye'de 250 metrekarelik bir ev almak istiyorsanız 13 yıl yemeden içmeden yatırım yapmak zorundasınız. Bu durum ABD'de ise bu süre sadece 5 yıl...

Düzenleyen: Tugay TOPÇU / Yeniemlak.com

Gelişen ülkeler konut araştırma şirketi Reidin’ın metrekare satış verisine göre açıkladığı raporda, İstanbul’da 100 metrekarelik bir konutun fiyatı Mayıs ayında ortalama 102.166 dolar yani 217 bin lira iken, 250 metrekarelik olan evler ise 255.510 dolar yani 544 bin lira olarak belirlendi.

Dünya Bankası verilerine göre Türkiye’de kişi başına düşen milli gelir, satın alma gücü ile bakılırsa 2013 rakamları ile 18.760 dolar, eğer cari fiyatlarla bakılırsa da yaklaşık 11 bin doları buldu.

100 METREKARELİK EVE 5,5 YILDA SAHİP OLABİLİYORUZ

Daha açık bir şekilde anlatmak gerekirse, Türkiye’de ortalama gelire sahip bir vatandaşın 100 metrekarelik bir ev alabilmesi için tüm kazancını, yemeden içmeden, 5,5 sene boyunca eve yatırım yapması gerekiyor. Cari rakamlarla hesaplanırsa da bu süre 9,2 seneye çıkıyor.

BAZILARIMIZ 250 METREKARE EV İÇİN 13 YIL YATIRIM YAPMAK ZORUNDA

İstanbul için büyükçe sayılabilecek 250 metrekarelik bir evde oturmak istiyorsanız, satın alma gücüne göre hesaplandığında 13,6 yıl boyunca bu eve yatırım yapmak durumundasınız. Eğer cari rakamlarla hesaplarsak bu süre 23 yıla denk geliyor.

ABD'DE DURUMLAR DAHA FARKLI

ABD’de kişi başı milli gelir iki türlü hesaplansa da birbirine yakın. PPP bazında 53960 dolar, cari olarak 53.143 dolar. ABD’de ortalama bir evin büyüklüğü 250 metrekare civarında. Böyle bir konutun ikinci el satış fiyatı Mayıs’ta 213 bin dolar, yeni evlerin ise 312 bin dolar idi. Ortalama fiyat ise 262 bin dolara denk geliyor.

ABD'DE ORTALAMA BİR EV 4 YILDA ALINABİLİYOR

Yani ABD’de çalışıp, ortalama bir ev almak istiyorsanız, yemeden içmeden tüm paranızı 4,9 yıl boyunca konuta yatırmanız gerekiyor. Eğer ikinci el bir ev istiyorsanız, 4 yıl, yeni ev içinse yaklaşık 5,7 yıl.

100 METREKARELİK EV 2 YILLIK YATIRIMLA

Rakamları bir kenara bırakacak olursak; ABD vatandaşları, 100 metrekarelik bir evi 2 yıllık yatırımla alabiliyor. Büyük bir eve ise yaklaşık 5 senede sahip olabiliyor.

TÜRKİYE'DEKİ METREKARE FİYATLARI

Türkiye'nin emlak piyasası yönünden değerli bölgelerindeki metrekare fiyatlarına şöyle bir göz atacak olursak;

Örneğin; ülkemizde en değerli arsalar İstanbul'da bulunuyor. Peki, İstanbul'un metrekare yönünden en ucuz olduğu ve değer kazanan bölgeleri hangileri?

EN UCUZU SİLİVRİ

İstanbul‘da satılık evlerin metrekare değerlerinin en düşük olduğu ilçe Silivri olarak belirlendi. Silivri‘de metrekare başına ortalama fiyat 1.250 lira olarak hesaplanıyor.

MERKEZE UZAK BÖLGELERDE EN DÜŞÜK FİYAT ESENYURT’TA

İstanbul‘un merkeze yakın bölgelerinden Arnavutköy ilçesinde satılık konutların metrekare başına ortalama fiyatı 1.497 lira iken İstanbul‘un merkezine uzak bölgeleri Esenyurt‘ta metrekare fiyatları 1.267 lira, Avcılar‘da 1.625 lira, Beylikdüzü‘nde 1.611 lira, Çatalca’da 1.677 lira, Büyükçekmece‘de ise 1.889 lira olarak değer görüyor.

TEM OTOYOLU’NA KOMŞU BÖLGELERDE SULTANGAZİ EN UCUZU

TEM Otoyolu‘na yakın bölgelerden Sultangazi‘de ortalama metrekare fiyatları 1.667 liradan başlıyor. TEM Otoyolu‘na komşu olan diğer bölgelerden Gaziosmanpaşa‘da metrekare fiyatı 1.800 lira iken Esenler‘de 1.941 lira olarak hesaplanıyor.

İSTANBUL ANADOLU YAKASINDA FİYATLAR 1.778 LİRADAN BAŞLIYOR

İstanbul Anadolu yakasında ise ortalama metrekare fiyatları diğer bölgelere kıyasla daha yüksek. Yeni konut projelerinin merkezi haline gelen Çekmeköy‘de metrekare fiyatları 1.778 lira ile 2.000 lira arasında değişiyor. İstanbul Anadolu yakasında yer alan ve merkeze uzak kalan Pendik semtinde fiyatlar 1.872 liradan, Sancaktepe‘de 1.778 liradan, Şile‘de ise 2.000 liradan başlıyor.

E-5 Otoyolu‘na yakın konumuyla öne çıkan Bahçelievler‘de evlerin metrekaresi 2.000 liradan başlıyor.

ÜÇÜNCÜ HAVALİMANI ÇEVRESİNDEKİ ARAZİ FİYATLARI UÇUŞA GEÇTİ

Temeli İstanbul Arnavutköy'de atılan ve dünyanın en büyük havalimanı projesi olan Üçüncü Havalimanı'nın çevresindeki arazi fiyatları adeta uçuşa geçti.

Üçüncü Havalimanı'nın temelinin atılmasıyla birlikte arsa fiyatlarında müthiş bir artış yaşandı. Bölgede bulunan arsaların metrekaresi 200'den 800 ila 10 bin TL arasına çıkınca söz konusu arsalara yatırım yapanlar büyük prim elde etmiş oldu.

PROJE İLE BİRLİKTE HANGİ BÖLGELER DEĞER KAZANDI?

Üçüncü Havalimanı güzergâhında yer alan Terkos, Çatalca ve Arnavutköy bölgelerinde metrekaresi 40 liradan satışı yapılan tarla vasfındaki arsaların fiyatı bugün 150 ila 250 lira arasında değişiyor. İmara açık arsaların metrekare fiyatları ise daha yüksek. İmara açık arsaların metrekaresi proje öncesinde 200 TL iken, şu anda bu rakam 800 TL ile 10 bin TL arasında değişiklik gösteriyor.

EN BÜYÜK ARTIŞ TAYAKADIN BÖLGESİNDE

TSKB Gayrimenkul Değerleme A.Ş. Kurumsal Değerleme ve Özel Projeler Departmanı Müdürü Ozan Kolcuoğlu, Tayakadın bölgesinin, fiyat artışının en fazla görüldüğü bölgelerin başında geldiğini açıkladı. Kolcuoğlu, "Bölgedeki tarlaların metrekaresi 400 liraya yükseldi" dedi.

METREKARE FİYATI 30 BİN DOLAR OLACAK

Üçüncü Havalimanı proje alanı dışında kalan fakat alana bitişik konumda yer alan Karaburun bölgesinde, arsa fiyatlarının daha önce de stabil bir artış gösterdiğini söyleyen emlak uzmanı Dursun Malkoç, bölgedeki güncel arsa satış fiyatlarında metrekare fiyatlarının 1000 liradan başladığını söyledi. Malkoç, "Havaalanı bittiğinde arsaların metrekare fiyatı 20-30 bin dolardan başlayacak" dedi.

FİYATLAR DÖRT KATINA ÇIKTI

Bölgede yıllardır emlakçılık yapan Kuzey Gayrimenkul'ün sahibi Dursun Malkoç; Terkos, Çatalca ve Arnavutköy çevresinde arazi değerlerinin dört katına çıktığını söyledi. Malkoç, "Üçüncü Köprü projesinin açıklanmasının ardından fiyatlar zaten artmıştı. Şimdi de Üçüncü Havalimanı'nın bu bölgeye yapılacağı söylentisi bile yetti. Fiyatlar birden dört katına çıktı" dedi. Malkoç ayrıca Üçüncü Havalimanı açıldığında en düşük metrekare fiyatının 5 bin dolara çıkacağını da sözlerine ekledi.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Konutta KDV indirimi ne zaman bitiyor?

Konutta KDV indirimi ne zaman bitiyor?

İnşaat sektöründe yapılan düzenleme ile vergi oranları düşürülmüştü. Peki, konutta KDV indirimi ne z

10 Eylül 2017


Konut kredisi faiz oranları güncellendi

Konut kredisi faiz oranları güncellendi

Eylül 2017'de konut kredisi faiz oranları bazı bankalarca güncellendi. İşte güncel haliyle konut kre

10 Eylül 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.