Kestanbol Projesi İçin Çalışmalar Başlatıldı

Çanakkale Merkez'deki en yeni konut projeleri hakkında ve emlak sektöründeki son gelişmelere dair haberleri incelemek için tıklayınız.

14 Temmuz 2014
Kestanbol Projesi İçin Çalışmalar Başlatıldı

Çanakkale Ezine Akçakeçili Köyü Aktaş Mevkii'ne 28 yıl önce inşa edilmesi planlanan Kestanbol Kür Merkezi ve Otel'i için çalışmalar başladı.

Çanakkale'nin Ezine İlçesi Akçakeçili Köyü Aktaş Mevkisi'nde, İl Özel İdaresine ait yaklaşık 126 dönümlük arazi üzerine 28 yıl önce Kestanbol Kür Merkezi ve Otel yapımına başlandı.

Yarım kalan inşaat 26 yıl sonra yıkılıp, demirleri hurdaya satıldı. Kestanbol Kaplıcalarının yanı başında, sıcak suyu hazır ve denize sıfır konumuyla adeta cazibe merkezi olan arazi, 5 yıldızlı otel veya 1'inci sınıf tatil köyü yapılması şartıyla 15 Temmuz'da bir kez daha ihaleye çıkacak.

İL ÖZEL İDARESİ ADINA SATIN ALINDI

Ezine'ye bağlı Akçakeçili Köyü Aktaş Mevkisi'nde bulunan Kestanbol Kaplıcalarının yanı başında ve denize sıfır konumdaki taşınmaz, Kür Merkezi ve Otel İnşaatı yapılmak üzere 1986 yılı öncesinde, o günkü adıyla İstimlak Kanunu gereğince 25 parselden oluşan arazilerin kamulaştırılmasıyla İl Özel İdaresi adına satın alındı.

TEK PARÇA HALİNE GETİRİLDİ

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 'Turizm Tesis Alanı' olarak belirlenen 125 bin 835 metrekare büyüklüğündeki taşınmaz tek parça haline getirilip, tapuya tescil ettirildi. Söz konusu araziye, Kestanbol Kür Merkezi ve Otel yapımına 1986 yılında başlandı. Ancak söz konusu yatırımın İl Özel İdaresi bütçe imkanları ile tamamlanmasının imkan dahilinde olmadığının anlaşılması üzerine, inşaatın yapımı 1988 yılında durduruldu.

FİRMALAR PROJENİN YAPIMINDAN VAZGEÇİYOR

Ayrıca İl Özel İdaresince ruhsatlandırılmış 76 derece sıcaklığa sahip 25 Lt/sn debili sıcak su kaynağının 20 lt/sn'si de tesise tahsis edildi. Arazinin tapu kaydının mülahazat hanesine de şerh düşüldü. London Bridge adlı İngiliz firmasıyla bu yatırımın dış kaynaklı finansman ile tamamlanması konusunda 9 Haziran 1989 tarihinde 49 yıl süreli 'yap işlet devret' sözleşmesi yapıldı. Fakat bölgenin çok bakir olması ve Çanakkale Havaalanının o günkü şartlarda uçuşlara elverişli olmaması nedeniyle ilgili firma projenin yapımından vazgeçti.

49 YIL SÜRELİ SÖZLEŞME YAPILDI

Tesisin tamamlanması amacıyla 15 Temmuz 1997 tarihinde Höytaş isimli bir firma ile 49 yıl süreli sözleşme imzalandı. Bu sırada körfezde meydana gelen büyük deprem dolayısıyla mali sıkıntı içine giren bu firma da yükümlülüklerini yerine getirmediğinden, sözleşme de tek taraflı fesih edildi.

TÜRK KIZILAYI'NA TAHSİS EDİLDİ

Bu aşamadan sonra tesis alanı 6 Nisan 2007 tarihinde onaylanan protokol ile 49 yıllığına Türk Kızılay'ına tahsis edildi. Protokole göre yapımı planlanan tesis projelerinin 2 yıl içinde tamamlanıp idareye sunulmaması nedeniyle sözleşme bir kez daha tek taraflı fesih edildi.

YIKILIP KALINTILARI SATILDI

Son olarak kür merkezi ve otel yapım amaçlı olarak kamulaştırılan taşınmazın tahsis edildiği Hüseyin Akif Terzioğlu Şefkat Yuvası Vakfı tarafından da yatırımcı bulunamaması üzerine, taşınmazla ilgili olarak İl Genel Meclisince verilmiş olan tahsis kararı, yine İl Genel Meclisi kararı ile iptal edildi. 1986 yılında ihale edilen ve 1988 yılından bu yana yarım vaziyette bulunan inşaatın yıkılmasına karar verildi. Yarım kalan kaba inşaat 2012 yılında yıktırıldı. Geriye ise yıkımdan elde edilen demirlerin hurdaya satışından elde edilen 29 bin lira kaldı.

YENİ İHALE 15 TEMMUZ'DA YAPILACAK

Projenin mevcut haliyle İl Özel İdaresi imkanları ile tamamlanmasının mümkün olmadığı görüşü üzerine yıkımdan sonra boş kalan taşınmaz, İl Genel Meclisi'nin 11 Şubat 2011 gün ve 26 sayılı kararı ile Kaplıca Tesisi, Kür Merkezi ve Sağlık hizmetlerinde kullanılmak üzere 49 yıl süreyle yatırımcı gerçek ve tüzel kişilere kiralanmak üzere ihaleye çıkarılmak üzere İl Encümenine yetki verildi. Taşınmaz 15 Temmuz 2014 günü saat 13.30'da, 5 yıldızlı termal turistik otel veya 1'inci sınıf tatil köyü yapmak üzere, 49 yıl süreli Yap İşlet Devret modeli çerçevesinde ihaleye çıkarılacak. İhalede uygulanacak başlangıç yıllık kira bedelinin 125 bin lira olacağı açıklandı.

40 MİLYON LİRALIK YATIRIM GEREKLİ

İl Özel İdaresi adına Jeotermal-IR 17/07 Ruhsat nosu ile 25 lt/sn debi kapasiteli ve 75 derece sıcaklıktaki Jeotermalin 8 lt/sn'lik kısmının da tesisin ihalesi ile birlikte tesise tahsis edilmesi planlanıyor. Denize sıfır konumu ve sıcak su kaynağı Kestanbol Kaplıcalarına 5 kilometre mesafesi ile tam bir cazibe merkezi olan taşınmaza, bu kez ciddi bir yatırımcıların talip olması ve araziyi turizme kazandırması bekleniyor. Bu arada arazi üzerine yapılacak yatırımın 40 milyon lirayı bulması ve tesisin 3 yılda tamamlanması öngörülüyor.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Hilltown AVM Küçükyalı 27 Ekim’de ziyaretçilere açılacak

Hilltown AVM Küçükyalı 27 Ekim’de ziyaretçilere açılacak

Küçükyalı’da hayata geçirilen Hilltown AVM projesi 27 Ekim Cuma günü kapılarını açacak.

17 Ekim 2017


RE/MAX Türkiye ücretsiz kariyer semineri düzenleyecek

RE/MAX Türkiye ücretsiz kariyer semineri düzenleyecek

Girişimciliğe teşvik edici çalışmalar yürüten RE/MAX Türkiye, gayrimenkul sektöründe çalışan ya da ç

17 Ekim 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.