2B Arazilerin Getirisi Beklenen Seviyeye Ulaşamadı

25 milyarlık getiri sağlaması beklenen 2B arazileri, satışa sunulduğundan bu yana yalnızca 3 milyar kâr elde edebildi.

10 Temmuz 2014
2B Arazilerin Getirisi Beklenen Seviyeye Ulaşamadı

25 milyarlık getiri sağlaması beklenen 2B arazileri, satışa sunulduğundan bu yana yalnızca 3 milyar kâr elde edebildi.

Orman vasfını kaybetmiş arazi (2B) satışı projesi fiyaskoya döndü. 25 milyar beklenen satıştan sadece 3 milyar lira geldi. Başarısızlığın nedeni fiyatın yüksek tutulması gösterildi.

Kırsal kesimde 2B’lerin üzerinde oturanlar, arazileri alamazken en çok satış İstanbul ve Antalya’daki inşaat şirketlerine yapıldı

AK Parti’nin, 12 yıllık iktidarı döneminde gündemden düşürmediği orman vasfını kaybetmiş arazilerin satışını öngören 2B projesi adeta fiyasko ile sonuçlandı. 25 milyar liralık gelir beklenen projeden bugüne kadar yaklaşık 3 milyar liralık tahsilat yapıldı. Üst üstte yapılan iki indirime rağmen, rayiç bedellerinin yüksek olması nedeniyle kırsal kesimde ikamet eden vatandaşlar, arazileri satın alamadı.

VERİLER NETLEŞTİ

Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan ve kamuoyunda 2B projesi olarak bilinen orman vasfını kaybetmiş arazilerin satışına yönelik veriler netleşti.

25 MİLYAR DEĞİL 3 MİLYAR GETİRİSİ OLDU

Buna göre, yaklaşık 900 bin civarında bulunan 2B hak sahibinin yüzde 70’i satın alma konusunda başvuruda bulundu. Bunların yaklaşık yarısı, yani 450 binine, satış işlemi yapıldı. Ancak, rayiç bedellerinin yüksek olması nedeniyle, birçok vatandaş satış bedelini ödeyemedi. Bu çerçevede, 25 milyar liralık bir gelir beklenirken, bugüne kadar 2B arazilerinin satışından sadece 3 milyar liralık bir gelir sağlandı. Bu da, beklentilerin çok altında kalınmasına yol açtı.

2B ARAZİLERE BEKLENEN İLGİ GELMEDİ

2B satışlarının başarısız kalmasında rayiç bedellerinin çok yüksek belirlenmesi etkili oldu. 2013 yılında 2010 yılı rayiç bedelleri üzerinden satış işlemi yapıldı. Ancak buna rağmen, 2B arazilerine istenilen düzeyde ilgi gelmedi. Hükümet, bu gelişme üzerine ilk etapta rayiç bedeller üzerine yüzde 30 indirim yaptı. Ardından da 400 metrerakenin altındaki araziler için ikinci bir yüzde 20 indirim kararı alındı.

RAYİÇ BEDELLERDE YÜZDE 50 İNDİRİM

Böylece rayiç bedellerde yüzde 50’ye varan indirim yapıldı. Ayrı, vatandaşlara 2B bedellerinin ödenmesi konusunda köylerde 6 yıl, şehirlerde ise 5 yıl taksit vade imkânı da sağlandı. Buna rağmen, satış işlemlerinde planlanan bir başarı elde edilemedi. Satışı yapılan arazilerin de taksitlerin ödenmesinde sıkıntılar yaşandığı öğrenildi. Birçok vatandaşın da taksitleri aksattığı için cezalı duruma düştüğü kaydedildi.

İNŞAAT ŞİRKETLERİNE YARADI

Taraf'ın haberine göre, 2B satışlarının en çok İstanbul ve Antalya’da denize nazır villa yamak isteyen inşaat şirketlerine yaradı. Lüks konut projeleri için yeterli arsa bulamayan inşaat şirketlerinin satışa sunulan 2B arazilerini bir araya getirerek, lüks konut alanı oluşturdukları kaydedildi.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Konutta KDV indirimi ne zaman bitiyor?

Konutta KDV indirimi ne zaman bitiyor?

İnşaat sektöründe yapılan düzenleme ile vergi oranları düşürülmüştü. Peki, konutta KDV indirimi ne z

10 Eylül 2017


Konut kredisi faiz oranları güncellendi

Konut kredisi faiz oranları güncellendi

Eylül 2017'de konut kredisi faiz oranları bazı bankalarca güncellendi. İşte güncel haliyle konut kre

10 Eylül 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.