3. Havalimanı bölgesinde konut fiyatları uçuşa geçti!

Çalışmalarında büyük ilerlemenin kaydedildiği 3. Havalimanı'nın açılış tarihinin belli olmasıyla birlikte çevresindeki konut fiyatlarında ve kiralarında artış gerçekleşti.

15 Temmuz 2017
3. Havalimanı bölgesinde konut fiyatları uçuşa geçti! Çalışmalarında büyük ilerlemenin kaydedildiği 3. Havalimanı'nın açılış tarihinin belli olmasıyla birlikte çevresindeki konut fiyatlarında ve kiralarında artış gerçekleşti.

Başbakan Binali Yıldırım'ın geçtiğimiz günlerde ziyaret gerçekleştirdiği 3. Havalimanı'nın açılış tarihi olarak 29 Ekim 2018 tarihi gösterildi. Havalimanı projesinin başlamışıyla birlikte bölge civarında birçok konut projesinin de çalışmalarına başlanmıştı. Öte yandan dünyanın en büyük havalimanı olma özelliği taşıyacak 3. Havalimanı'nın çevresindeki konutlarda büyük fiyat artışları gerçekleşti. 2018 yılında ilk etabının açılacağı yeni havalimanında yaklaşık 100 bin kişinin çalışması bekleniyor. Ancak bölgede bu sayıyı karşılayacak konutlar yer almıyor. Hal böyle olduğundan yeni havalimanında çalışacak personellerin konut sıkıntısı yaşadığı öğrenildi.

FİYATLAR YÜKSELİŞE GEÇTİ

Çalışmaların hızla devam ettiği ve sona yaklaştığı 3. Havalimanı çevresindeki arsa ve konut sahiplerinin beklemeye geçtiği öğrenildi. Yoğun talebin olduğu bölgede yeterli konut kapasitesinin de olmayışı, bölgedeki konut ve kira fiyatlarında artışlara neden oldu. Uzmanlar, bölge civarında markalı konut projelerinin de hayata geçmesiyle konut, arsa ve kira fiyatlarında yüzde 30'luk bir artışın gerçekleşeceği uyarısında bulundu.

ŞİMDİDEN KİRALIK EV SIKINTISI YAŞANIYOR

3. Havalimanı çalışmalarının beklenenden hızlı ilerlemesi ve açılış tarihinin de belli olması sebebiyle havalimanında çalışacak personel şimdiden bölgede kiralık ev arayışına çıktı. Ancak bölgede henüz kapasiteye yetecek kadar konut olmaması nedeniyle kiralık ev sıkıntısının yaşandığı bildirildi. Havayolu personellerine konut konusunda yardımcı olmak amacıyla oluşturulan Hava Kent Yapı Kooperatifi'nin Yönetim Kurulu Başkanı Erkut Çavuş, 3. Havalimanı çalışmalarının beklenenden hızlı ilerlemesini insanlar sevinçle karşılasa da bölgede kiralık ev bulmakta büyük sıkıntı yaşandığını dile getirdi. Erkut Çavuş, konut kira fiyatlarının yüksekliğinden yakınırken, ''Talebin çok olması arsa fiyatlarını dolayısı ile de konut ve kira fiyatlarını artırmıştır. Bu süreç yeterli konuta ulaşıncaya kadar sürekli artış şeklinde seyredecekti.'' ifadelerini kullandı.

Aynı zamanda havayolu personelleri için konut üretimi de gerçekleştiren Hava Kent Yapı Kooperatifi'nin yaşanan konut sıkıntısı nedeniyle ikinci etap çalışmalarının erkene alınabileceği açıklandı. Hava Kent Yapı Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Erkut Çavuş, çalışmalarının başında ekip arkadaşları için ucuz ve konforlu bir hayat sunmak istediklerini belirtirken bölgenin gelinen noktada önemli bir yatırım merkezi olduğunun altını çizdi. 3. Havalimanı çalışmalarının beklenenden hızlı ilerlemesi nedeniyle kendilerinin de çalışmaları hızlandıracağını belirten Erkut Çavuş şu ifadeleri kullandı: ''Projemizin ilk etabında 300 konut yapmayı planlıyorduk. Bu konutların satışında da sadece havayolu personeline öncelik tanıyacaktık. Ancak 3. Havalimanın bu kadar hızlı ilerlemesi ve fiyatların sürekli artmasından dolayı çok ciddi bir talep oluştu. İlk etap için 300 konut ve sadece havayolu çalışanları prensiplerimiz devam ediyor ama ikinci etap için belirlediğimiz tarihi biraz öne çekebiliriz.''


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Bulvar Atakent’te satışlar hızla devam ediyor

Bulvar Atakent’te satışlar hızla devam ediyor

Maksem-Oğuzkağan Ortaklığı tarafından hayata geçirilen Bulvar Atakent projesinde satışlar hızla deva

16 Temmuz 2018


Deniz İstanbul Cazibe Merkezi Olacak

Deniz İstanbul Cazibe Merkezi Olacak

Keleşoğlu Holding tarafından hayata geçirilen Denizİstanbul, İstanbul’un marinaya sahip tek kasabası

16 Temmuz 2018


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum