300 bin kişi yaz tatili için villa kiraladı

Kaş, Kalkan ve Fethiye gibi bölgelerde turizme açılan 5 bin villada şimdiye kadar 300 bin kişinin kaldığı açıklandı. Villa kiralama fiyatları ise 2-10 bin TL arasında değişiyor.

27 Temmuz 2017
300 bin kişi yaz tatili için villa kiraladı Yaz döneminin ekonomik ve sakin bir tatil seçeneği olan villa kiralama yöntemine talep devam ediyor. Ağırlanan turist sayısının 300 bin civarında olduğu açıklandı. Bu rakamlar 120-140 milyon lira arasında bir ekonomik değere denk geliyor.

Yazlık kiralama modasının nasıl ortaya çıktığını anlatan Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Komitesi Başkan Yardımcısı Mehmet Ogan, “Yaklaşık 15 yıl önce bir İngiliz firmasının Antalya’nın Kaş ilçesine bağlı Kalkan Mahallesi’nde 100 civarındaki villayı İngiltere’deki müşterilerine haftalık kiralamasıyla, bölgede yazlık villa kiralama geleneğinin başladı. Kaş ve Fethiye bölgesinden ülke geneline hızla yayıldı” diye konuştu.

Yazlık villa kiralama sektörünün fark edilmesiyle birlikte villa sayılarında artış yaşandığını belirten Ogan, bazı bölgelerde arazi sahiplerinin kiralama maksadıyla villa inşa ettiğini söyledi.

HAFTALIK 2 BİN TL’YE VİLLADA TATİL SEÇENEĞİ

Yoğun bir şekilde talep alan villa kiralama sektörü için internet ortamında da sitelerin kurulduğunu dile getiren Ogan, “Şu an tahminlerimize göre yazlık villa türünde 5 bin civarında villa bu şekilde ev turizmine hizmet veriyor. Ekonomik olması ve otelden daha sakin olması tercihte önemli rol oynuyor. Fiyatlar haftalık ortalama 2 bin liradan başlayıp, villanın büyüklüğüne ve donanımına göre 10 bin liraya kadar çıkıyor. 6-10 kişi kalındığında, insanlara cazip geliyor. Yaklaşık 5 bin villada yaz boyunca 300 bin civarında misafirin ağırlanıyor. Haftalık ortalama kiralama ücretinin 2 bin lira olduğunu varsayarsak sezonluk ekonomik büyüklük 120-140 milyon lira arasında değişiyor” dedi.

EV TURİZMİ İÇİN YASA HAZIRLANIYOR

Ev turizmi konusunun Meclis’in de gündeminde olduğunu ve bir yasa taslağı hazırlandığını söyleyen Ogan, mevcut ev turizminin barındırdığı risklerin hükümet yetkililerine anlatıldığını ve yasanın çıkması durumunda ev turizmi sektörünün seyahat acenteleri kontrolünde yapılabileceğini sözlerine ekledi.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.