300 Bine Yakın Müteahhitin 100 Bini Çürük Elma!

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu Başkanı Tahir Tellioğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce'nin 'Yetki Belgesi Numarası' açıklamalarını değerlendirdi.

26 Kasım 2014
300 Bine Yakın Müteahhitin 100 Bini Çürük Elma!

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu Başkanı Tahir Tellioğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce'nin 'Yetki Belgesi Numarası' açıklamalarını değerlendirdi.

Türkiye'de müteahhit enflasyonu olduğunu belirten Tellioğlu, ''80 milyon nüfuslu bir ülkede 300 bine yakın müteahhit var. Bunların 100 bine yakınını ise 'çürük elma' olarak görüyoruz'' dedi.

İDRİS GÜLLÜCE MÜTEAHHİT SAYISINI AÇIKLADI

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Bakanlığı’nın 2015 bütçe görüşmelerinde yaptığı konuşmada, Yapı Müteahhitliği Bilişim Sistemi'ne 2014 yılında 38 bin 744 yeni müteahhidin kaydolduğunu ve 'Yetki Belgesi Numarası' aldığını bildirdi. Güllüce, Ekim 2014 itibariyle sisteme kaydolan ve 'Yetki Belgesi Numarası' verilen toplam müteahhit sayısının ise 287 bin 760 olduğunu aktardı. Eylül 2014’te sisteme kaydolan müteahhit sayısının daha önce 282 bin 498 kişi olduğu gündeme gelmişti. Bakan Güllüce’nin verdiği bu yeni bilgiler ile eylül ayı sayı kıyaslandığında Türkiye’deki müteahhit sayısı 1 ayda 5 bin 262 kişi artmış oldu.

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Ekim 2014’te, 'Yetki Belgesi Numarası' verilen toplam Müteahhit sayısının, 287 bin 760’a tırmandığı şeklindeki yapılan açıklamasına İMKON'dan yorum geldi.

İşte İMKON'un değerlendirmesi :

''TÜRKİYE'DE MÜTEAHHİT ENFLASYONU VAR''

''700 Milyon nüfuslu 27 AB Ülkesinde toplam 80 bin Müteahhit varken, 80 Milyon nüfuslu ülkemizde, 300 bine yakın Müteahhit ’in olması, ‘Türkiye’de Müteahhit enflasyonu’ olduğunu göstermektedir.

Bu enflasyonun temel nedeni; Müteahhitliğin kurumsal bir yapıda denetim altına alınmaması ve yeterli sermaye gücünü sahip olan veya olmayan girişimcilerin, istediği gibi müteahhitlik yapmasıdır. İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu olarak, ülkemizde faaliyet gösteren yaklaşık 300 bin müteahhitten 100 binini, ahlaki, teknik, sermaye gücü ve nitelikli insan kaynağı yeterliliği olarak ele aldığımızda, ‘çürük elma’ olarak görüyoruz. Sektördeki bu yapısal sorunun yansıması ise, arz-talep döngüsünün dışında, çarpık ve güvenli olmayan yapılaşma şeklinde olmaktadır.

''ADLİ CEZA ALAN MÜTEAHHİT, HALA İNŞAAT YAPABİLİYOR''

Bugün hala, 1 dairenin, 2 ya da 3 kişiye satan sözde müteahhitlerin, adli ceza almalarına karşın, yine müteahhitlik yapabildiğini, denetimsiz ve düzensiz projelerde, çok sayıda can ve mal kayıplarının yaşandığını görmekteyiz. İşini hakkıyla yapan müteahhit ile aşırı kar hırsıyla halkımızı mağdur eden müteahhitlerin, kanun çerçevesinde bir birinden ayrılması gerekmektedir. Müteahhitlik yasasının olmayışından kaynaklanan boşluğu, dolandırıcılar doldurmaktadır. Tüm bu sorunlara çözüm getirmek için, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının üzerinde çalıştığı, ‘Müteahhitlik Hizmet Yasası’, bir an evvel TBMM gündemine getirilip, yasalaşmalıdır.

Ayrıca; bu taslak kanunlaştığı takdirde, can ve mal güvenliğimizi tehdit eden unsurların ortadan kaldırılacağını ve şehirlerimizin, çarpık ve plansız yapılaşmadan kurtarılacağını ön görmekteyiz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur
Tahir Tellioğlu
İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu Başkanı (İMKON)''HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Sinpaş Gökorman projesi lansmana özel indirim avantajlarıyla satışa çıktı

Sinpaş Gökorman projesi lansmana özel indirim avantajlarıyla satışa çıktı

Sinpaş GYO, Anadolu Yakası’nda 18. proje olma özelliği taşıyan Sinpaş Gökorman projesinin lansmanını

22 Eylül 2017


Regus’un Türkiye ofislerinin sayısı 24'e çıktı

Regus’un Türkiye ofislerinin sayısı 24'e çıktı

Türkiye’de hazır ofis alanları ile ilgili faaliyetlerini yürüten Regus, Türkiye’deki ofis alanı yatı

22 Eylül 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat