‘39Kent1İstanbul Programı’ Tanıtıldı

‘Dayanıklı Kentler’ yaklaşımını tartışmak ve şehirlerin gelişim ve dönüşü stratejilerini belirlemek amacı ile planlanan ‘39Kent1İstanbul Programı' tanıtıldı.

16 Ağustos 2014
‘39Kent1İstanbul Programı’ Tanıtıldı

Dayanıklı Kentler’ yaklaşımını tartışmak ve şehirlerin gelişim ve dönüşü stratejilerini belirlemek amacı ile planlanan ‘39Kent1İstanbul Programı' tanıtıldı.

Nef Yönetim Kurulu Üyesi Erden Timur ve Kentsel Strateji Kurucu Ortağı, Şehir Plancısı A. Faruk Göksu tarafından 17 Ağustos 2013 tarihinde kurulan ‘Kentsel Vizyon Platformu’, kuruluşunun 2’nci yılında ve büyük Marmara depreminin 15’inci yılında yeni bir çağrı ile ‘39Kent1İstanbul Programı’nı başlatıyor.

‘39Kent1İstanbul’ programının temel amacı, kentlerin gelişim ve dönüşüm stratejilerini belirleyecek ‘Mekânsal Strateji Planı’ hazırlamanın yanı sıra; yapı ve yaşam kalitesi riskini en aza indirecek ‘Dayanıklı Kentler’ yaklaşımını tartışmaya açmak olacak.

KENT MODELLERİNİN GELİŞTİRİLMESİNE KATKI

‘39Kent1İstanbul’ programı, her biri Anadolu ve Avrupa kentlerinin birçoğundan daha büyük İstanbul ilçelerinin mekânsal strateji planlarını hazırlayarak, yeni dönüşüm sürecinde farklılıklar ortaya koyarak, yeni planlama yaklaşımı ve kent modellerinin geliştirilmesine katkı sağlayacak.

İMAR DEĞİL ŞEHİR PLANLAMASI YAPILMALI

Platformun kurucuları Erden Timur ve A.Faruk Göksu, klasik imar planı anlayışı ile kentlerin birbirine benzediğini, kentlerin kimlik ve karakterlerini kaybettiğini belirterek, yeni dönüşüm sürecinde şehir planlaması yaklaşımı ile kentlerin mekânsal strateji planları ile tasarım rehberlerinin hazırlanması gerektiğini söylediler.

Program kapsamında en az bir plancı ve bir mimar olmak üzere oluşturulan çalışma grupları, 3 aylık süre içinde Stüdyo 33 uzmanlarının vereceği eğitimler ve belirlenen içerik çerçevesinde çalışmalarını belediye yöneticileri ile ortak sürdürecek.

'MEKANSAL STRATEJİ PLANI' VE 'EYLEM PLANLARI'

14 Haziran 2014 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürürlüğe sokulan Mekânsal Planlar Yapım Yönetmeliğinin, kent yönetimlerinin mekânsal strateji ve eylem planlarının hazırlanmasını zorunlu kıldığını vurgulayan platform kurucuları, bu gerekçe ile başlattıkları programın omurgasını stratejik ve taktik çerçevenin oluşturduğunu belirttiler.

İstanbul ilçeleri için yapılacak bu çalışmalar, tüm kentler için örnek teşkil edecek ve ulusal mekânsal strateji planı hazırlama sürecine katkı sağlayacak.

TASARIM REHBERLERİ VE STRATEJİK MASTIR PLAN

Platform kurucuları, bu çalışmanın hemen ardından bir adım daha atarak bazı kentlerin B Planı özelliğini taşıyacak stratejik Mastır Planlarını hazırlayarak, 3 boyutlu gösterimlerle strateji ve mekan ilişkisini kurgulamayı amaçladıklarını söylediler.
Tasarım Rehberleri ile uyumlu bina, yaşayan sokak ve ‘Bizim Mahalle’ ölçeğinde belediyeleri, yatırımcıları ve tasarımcıları yönlendirecek tasarım ilkeleri ve kodları ortaya konulacak.

'81KENT81VİZYON' BÖLGE TOPLANTILARI BAŞLIYOR

Platform kurucuları, ‘81Kent81Vizyon’ programı çerçevesinde üretilen ‘Vizyon Planları’nın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Valilikler, Belediye başkanları, Sanayi ve Ticaret Odaları ile bölge kalkınma ajanslarına ve üniversitelere gönderildiği, Eylül ayında ise ‘7Bölge7Kent Çalıştayları’nda planların geniş katılımcı ortamlarda tartışmaya açılacağını belirttiler.

Kentsel Vizyon Platformu koordinatörleri, şehir plancıları Sıla Akalp ve Gökçe Aksoylar ise, ‘39Kent1İstanbul’ programının 3 aşamada tamamlanacağını belirterek, 1.Anlama (Bilimsel ve sezgisel araştırmalar), 2.Planlama (Strateji ve taktik ile gelişen kentler), 3.Tasarlama (Strateji ile geliştirilen tasarımlar) hakkında detaylı bilgi verdiler.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Kayı Holding otel projeleriyle 2 ödül aldı

Kayı Holding otel projeleriyle 2 ödül aldı

Kayı Holding hayata geçirdiği otel projeleriyle turizm ve gayrimenkul sektörünün önde gelen ödülleri

19 Aralık 2017


Ofton İnşaat’ın Zeytinburnu otelindeki fazla kata onay çıktı

Ofton İnşaat’ın Zeytinburnu otelindeki fazla kata onay çıktı

Ofton İnşaat’ın inşa edeceği Zeytinburnu’ndaki otel binasının kaçak olan 12,5 metrelik bölümü, yeni

19 Aralık 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum