4 Milyon Hektar Mera Kullanıma Açılıyor

Güneydoğu ve Doğu Anadolu'da yaklaşık 4 milyon hektarlık mera ıslah edilerek çiftçilerin kullanımına açılıyor. Bakanlığın talimat verdiği konuda çalışmalar sürüyor...

16 Eylül 2016
4 Milyon Hektar Mera Kullanıma Açılıyor Güneydoğu ve Doğu Anadolu'da yaklaşık 4 milyon hektarlık mera ıslah edilerek çiftçilerin kullanımına açılıyor. Bakanlığın talimat verdiği konuda çalışmalar sürüyor...

Başbakan Binali Yıldırım'ın Güneydoğu çıkarmasının ardından bölgenin hızla ayağa kalması için çalışmalar başladı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik'in talimatıyla bölgede terörden zarar gören çiftçinin zararını karşılamak için harekete geçildi.

Bu kapsamda yüzde 40'ı Doğu ve Güneydoğu'da bulunan ancak terör nedeniyle yıllardır kullanılamayan yaklaşık 4 milyon hektarlık mera, yaylak ve kışlaklar yeniden ıslah edilecek. Hükümet çiftçinin maliyetlerini düşürmek için ıslah çalışmalarına toplam 2 milyar TL harcayacak.

Islah çalışmaları sonrasında ise 4 milyon hektarlık mera çiftçilere kazandırılacak. Bu şekilde çiftçilerin hayvancılık üretim maliyetlerinde yüzde 25 tasarruf sağlanırken, mandıralar da modernize edilecek.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.