500 Yıllık Beylik Hanı’nda Restorasyon Çalışmaları Devam Ediyor

Bursa İnegöl'deki en yeni konut projeleri hakkında ve emlak sektöründeki son gelişmelere dair haberleri incelemek için tıklayınız.

04 Kasım 2015
500 Yıllık Beylik Hanı’nda Restorasyon Çalışmaları Devam Ediyor

Bursa İnegöl'de 500 yıllık Beylik Hanı'nda restorasyon çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. Çalışmaların 2016'nın bahar aylarında tamamlanması planlanıyor...

İnegöl’de 500 yıllık tarihi olan ve 2013 yılında meydana gelen yangında tamamen harabeye dönen Beylik Han’da restorasyon çalışmaları devam ediyor. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş ve Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Daire Başkanı Aziz Elvas çalışmaları inceledi.

Altepe, "“Bursa’mızda bulunan ecdat yadigarı eserleri ve tüm tarihi değerleri ayağa kaldırıyoruz. Bu kapsamda yapılan çalışmalarla artık Bursa, tüm dünyaya örnek olacak konuma geldi. Artık Bursa’mız, bir UNESCO Dünya Mirası ve evrensel değer olarak tescillendi. Bursa merkezinde yaptığımız çalışmalar artık tüm ilçelerimizde yaygınlaşmaya başladı. 17 ilçede tarihi ve kültürel miras ile ilgili yaptığımız çalışma 450’yi buldu” dedi.

Sözlerini sürdüren Altepe, “ Beylik Han, Kanuni Sultan Süleyman döneminde yaklaşık 500 yaşındaki tarihi çarşının kalbinde İshakpaşa Külliyesi’nin tam yanında, çarşının merkezindeydi. Önceki yıllarda da gözümüze çarpıyordu. Çarşının kalbinde en güzel eser olması gerekirken yılların yorgunluğu, deprem ve diğer yaşananlar sebebiyle harabe haline gelmişti. Geçtiğimiz yıllarda burada yaşanan felaket ile yanmıştı. Bu yangınla duvarların bir kısmı ayakta kalabilmişti. Ahşap olan bu yerin restorasyonunu yapmak bizlere düştü. Hemen kolları sıvadık ve İnegöl Belediyesi’nin yardımlarıyla restorasyon çalışmaları hızla sürüyor. Fiziki çalışmalar başlamış durumda. Kasım ayı sonuna kadar bu duvarlar toparlanacak. Yılbaşına doğru çatı kurulmaya başlanacak. Ahşap, pırıl pırıl bir çatı ile birlikte İnegöl’e yakışan güzel bir anıtsal yapı ortaya çıkacak. Beylik Hanı bahar aylarında tamamlayacağız." dedi.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Emlak Bankası yeniden kuruluyor

Emlak Bankası yeniden kuruluyor

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu, inşaat ve emlak sektörünü desteklemek üzere bankacılık yap

14 Temmuz 2017


İMSAD'dan 15 Temmuz mesajı

İMSAD'dan 15 Temmuz mesajı

15 Temmuz darbe girişiminin birinci yıl dönümü nedeniyle İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Ferdi Erdoğan

13 Temmuz 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat