554 Yıllık Kapalıçarşı’da Restorasyon Bugün Başlıyor

14 Temmuz 2016
PAYLAŞ
554 Yıllık Kapalıçarşı’da Restorasyon Bugün Başlıyor
554 yıllık Kapalıçarşı’da restorasyon çalışmaları bugün yapılacak törenle star alıyor...

YENİLEME ÇATIDAN BAŞLAYACAK
554 yıllık tarihi Kapalışarşı’da bugün restorasyon çalışmaları başlıyor. Toplam 3 bin 600 dükkanın bulunduğu Kapalışarşı restorasyon çalışmaları çatıdan başlayacak daha sonra diğer bölümlerde devam edecek.

YILDA 92 MİLYON ZİYARETÇİ
Yılda 92 milyon kişi tarafından ziyaret edilen tarihi Kapalıçarşı, 110 bin 868 metrekare alanı kapsıyor. 45 bin metrekare kapalı alan sahip olan çarşıyı günde yaklaşık 300-500 kişi ziyaret ediyor.

Tarihi binanın çatısı adeta bir klima ve çanak anten tarlasına dönerken, tonlarca ağırlıktaki plastik su depolarının gelişi güzel yerleştirilmesi tarihi yapı için büyük tehlike oluşturuyordu. Kapalıçarşı’nın içinde bulunan bazı kemerlerde çökme meydana gelmiş, tavanda oluşan çatlaklar, büyüyerek bazı yerlerde 10 santimetreyi geçmişti. Çökme tehlikesi geçiren iç tavan kemerlerinden bazıları demirle desteklenmişti.

İLK SKYFALL’IN ÇEKİMLERİNDE GÜNDEME GELDİ
2012 yılında James Bond serisinin 24. filmi olan "Skyfall"’ın çekimlerine ev sahipliği yapan Kapalıçarşı’nın çatısının durumu çekimler sırasında gündeme gelmişti. O tarihlerde binanın çatısının ve içinin restarasyonun yapılmasına karar verilirken, binanın tarihi bir yapı olması ve gerekli izinler için başlatılan çalışmalar bürokrasinin çarkları arasında kaybolmuş ve bugüne kadar gelindi."554 Yıllık Kapalıçarşı’da Restorasyon Bugün Başlıyor" haberine ait yorum yok

Yorum Yap