72 Bin Konut İhtiyacı Karşılanmıyor

İstanbul Beylikdüzü'deki en yeni konut projeleri hakkında ve emlak sektöründeki son gelişmelere dair haberleri incelemek için tıklayınız.

30 Eylül 2014
72 Bin Konut İhtiyacı Karşılanmıyor

KONUTDER’e göre, İstanbul’da metrekaresi 1263 liraya olan konutlara 72 bin ihtiyaç var ancak hiç üretim yapılmıyor.

Türkiye’de alt gelir grubunun yıllık 72 bin konut ihtiyacı var. Ancak bu kesime üretim sıfır. Sektörde ağırlıklı olarak lüks konut arz ediliyor. Bu da yıllık 24 bin arz fazlasına neden oluyor. Bu durum özellikle 1+1 konutlarda balon tartışmasına sebep olurken, Türk inşaat sektörü oyuncuları balon konusunda Amerikalı ekonomistler kadar tedirgin değil. IMF Başkanı Christine Lagarde’nin Türkiye’yi konut fiyatları hakkında uyarması, ekonomist Nouriel Roubini’nin balona dikkat çekmesi ve uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının konut fazlasının fiyat pahalılığından oluşmaya başladığını dillendirmesi sektör oyuncularına göre pek gerçekçi değil.

ARZ FAZLASI VAR

Sektör temsilcilerine göre balon yok, sadece Esenyurt, Beylikdüzü gibi bazı bölgelerde arz fazlası var. Ancak Konut Yatırımcıları ve Geliştiricileri Derneği’nin (Konutder) hazırladığı raporda balondan ziyade giderek büyüyen sosyal konut açığı dikkat çekiyor. Önceki yıllarda Toplu Konut İdaresi’nin bir nebze üretimi ile yardımcı olduğu düşük gelirli aileler şimdilerde ev satın almakta epey güçlük çekiyor.

72 BİN İHTİYAÇ

Konutder’e göre, İstanbul ’da metrekaresi 1.263 liraya olan konutlara 72 bin ihtiyaç var ancak hiç üretim yapılmıyor. Metrekaresi 1.263 lira ile 2.074 lira arasında 8 bin konut ihtiyacı varken, üretim 10 bin 767. Burada 2.767 adetlik fazla meydana geliyor. Fiyatlar 3 bin lirayı aştığında arz çok daha yukarı çıkıyor. Bu rakamlar arasında 8 bin adet ihtiyaca karşılık, 63 bin 363 adet üretim yapılıyor. Arz fazlası 55 bin 363 oluyor. Metrekaresi 5 bin liraya kadar çıkan konutlarda da ihtiyaç 8 bin civarındayken, 31 bin 445 adet konut arz ediliyor. Burada da 23 bin 445 adetlik fazla üretim yapılıyor. Bu segmentte yıllık 72 bin adet kişi ev almaya hazır. Ancak rapora göre bu talebe yönelik hiç üretim yapılmıyor.

PROJELERDE SATIŞLAR TAMAMLANAMIYOR

Zaman'da yer alan habere göre; sektör, ağırlıklı olarak metrekaresi 3 bin ile 5 bin lira arasında değişen lüks konutlara imza atıyor. Son dönemde ortaya çıkan projelerin metrekaresi ise 7 binleri buldu. Artaş’ın büyük projelerinden Vadistanbul’un Satış ve Pazarlama Koordinatörü Varol Tezmen, metrekaresi 7 bin gibi yüksek meblağlara ulaşan projelerde satışın hâlâ bitmediğine dikkat çekiyor.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.