A Sınıfı Ofis Stoğu 4 Milyon Metrekareye Yaklaştı

Yayınlanan bir rapora göre, sadece İstanbul’da A sınıfı ofis stoğu 4 milyon metrekareye yaklaştı.

05 Ağustos 2014
A Sınıfı Ofis Stoğu 4 Milyon Metrekareye Yaklaştı

Yayınlanan bir rapora göre, sadece İstanbul’da A sınıfı ofis stoğu 4 milyon metrekareye yaklaştı.

Dünyanın önde gelen gayrimenkul danışmanlığı şirketi Cushman & Wakefield, 2014 yılının ikinci çeyrek raporunu yayınladı.

Rapora göre, ikinci çeyrekte İstanbul ’da A sınıfı ofis stoğu 3,9 milyon metrekareye ulaştı ve yaklaşık 34 bin metrekare yeni kiralama hacmi kaydedildi. Birincil bölgelerde tamamlanan yeni projeler sayesinde bu rakamın 11 bin 225 metrekaresini yani yüzde 33’ünü mal sahibi kullanıcı anlaşmaları oluşturdu. Anlaşmaların büyük bir bölümü ise inşa aşamasındaki projelerin tamamlandığı Ataşehir, Levent ve Maslak bölgelerinde yapıldı.

Gayrimenkul sektörüne ilişkin dünya çapında hazırladığı analiz ve raporlarla sektöre katma değer yaratan Cushman & Wakefield; ofis, perakende ve sanayi pazarlarını ayrı başlıklar halinde değerlendirdi.

KİRALAMA HACMİ YÜZDE 6 ARTTI

Cushman & Wakefield Yönetici Ortağı Tuğra Gönden çeyrek rapor ile ilgili yaptığı değerlendirmede, yılın ilk yarısında toplam yeni kiralama hacminin 140 bin 500 metrekareye ulaştığını ve geçtiğimiz yılın aynı dönemi ile kıyaslandığında sayının  yüzde 6 arttığını belirtti.

Gönden, ofis pazarına ilişkin değerlendirmesinde 2014’ün ikinci çeyreğinde yaklaşık 34 bin metrekare yeni kiralama hacmi kaydedildiğini vurguladı. “Birincil bölgelerde tamamlanan yeni projeler sayesinde bu rakamın 11 bin 225 metrekaresini mal sahibi kullanıcı anlaşmaları oluşturdu“ diye konuşan Gönden “Anlaşmaların büyük bir bölümü ise inşa aşamasındaki projelerin tamamlandığı Ataşehir, Levent ve Maslak bölgelerinde yapıldı“ dedi. Gönden,kiralama oranının geçen çeyreğe göre düşük olmasını, yaklaşan yaz ayları nedeniyle genellikle sakin geçen döneme bağlanabileceğini belirtti.

470 BİN METREKARE YENİ ARZ

Rapora göre 2014’ün 2'nci çeyreğinde yaklaşık 470 bin metrekare yeni arz piyasaya sürüldü ve genel boşluk oranı yüzde 17,6’ya ulaştı. Tamamlanan yeni projeler ile boşluk oranında önemli bir artış görüldü. İstanbul’da A sınıfı ofis stoğu 3,9 milyon metrekareye ulaştı. Rapora göre inşası devam eden projeler ile gelecek arzın, güçlü kiralama işlemlerini desteklemesi bekleniyor. Tuğra Gönden, inşa halindeki yeni ofis projelerinin, geçtiğimiz yıllarda boşluk oranı oldukça düşük olan birincil bölgelerde yeni fırsatlar arayan kullanıcılara alternatifler sunduğunu belirtirken, büyük miktarda yeni arzın kiraları istikrarlı hale getirebileceğini dile getirdi.

BAZI PERAKENDECİLER YENİ KONSEPTLER GETİRDİ

Rapora göre, bir önceki çeyrek ile karşılaştırıldığında piyasaya sunulan yeni arz da arttı. 2014 yılının 2. çeyreğinde yaklaşık 278 bin 600 metrekare yeni arz piyasaya sürüldü. Yılın ilk yarısında Diyarbakır, Kırıkkale, Tokat, Bursa ve İstanbul’da önemli AVM açılışlarının gerçekleştiğine dikkat çeken Cushman&Wakefield Yönetici Ortağı Toğrul Gönden “Bazı perakendeciler en büyük mağazalarını açarken bazıları da yeni konseptler getirdi, buna örnek olarak İstanbul’un ve Türkiye’nin en büyük AVM’lerinden biri olan Mall Of İstanbul’ da H&M’in ilk ev konseptinin açılacak olması, Victoria’s Secret’ın tüm ürünlerinin satıldığı mağazasının açılması verilebilir“ dedi.

PAZAR POZİSYONALARI GÜÇLENDİRİYOR

Yılın ikinci çeyreğinde herhangi bir gayrimenkul satın alma işlemi gerçekleşmediğini belirten Toğrul Gönden yerel perakendecilerin pazar pozisyonlarını güçlendirmeye ve pazar paylarını arttırmaya devam ettiğini de ekledi. “Geçtiğimiz yıl İspanyol Dia ülkeden çıktıktan ve Carrefour SA Türkiye’deki ortak girişiminin kontrolünü devrettikten sonra Metro Group 12 hipermarketi kapsayan Türkiye’deki Real portföyünü satmak için Ankara menşeli Beğendik ile bir anlaşma imzaladı“ diyen Toğrul Gönden “Yılın ikinci yarısında belirsizliklerin azalmasına paralel olarak yerel talebin artmasıni öngörüyoruz. Özellikle Ağustos ayında gerçekleşecek Cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra kullanıcı ve yatırım aktiviteleri, artan iş güveni ile beraber özellikle uluslararası perakendeciler açısından hızlanabilir “ dedi.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Avrupa Konutları Yamanevler projesi senetli konut satışına başladı

Avrupa Konutları Yamanevler projesi senetli konut satışına başladı

Artaş İnşaat, ev sahibi olmayı kolaylaştırmak için bir ilke imza atarak, Ümraniye’de hayata geçirdiğ

16 Ağustos 2017


Ağva Meydan ve Sahil Düzenleme Projesi’nde sona yaklaşıldı

Ağva Meydan ve Sahil Düzenleme Projesi’nde sona yaklaşıldı

İBB Başkanı Kadir Topbaş, Şile’de yaptıkları projelerin çalışmalarını yerinde inceledi. Hayata geçir

16 Ağustos 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat