Adana Konut Fiyat Artışında İstanbul’u Solladı

Konut projelerinin ardı arkasının kesilmediği Adana, konut fiyat artışında İstanbul'u geride bıraktı.

30 Temmuz 2015
Adana Konut Fiyat Artışında İstanbul’u Solladı

Konut projelerinin ardı arkasının kesilmediği Adana, konut fiyat artışında İstanbul'u geride bıraktı.

Konutta fiyat artışı resmen tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Türkiye'de konut fiyatları hızla artıyor. Ama bazı şehirlerde çok daha hızlı artıyor.

REIDN'in yayınladığı "Konut fiyatları endeksi 2015 haziran ayı sonuçları" raporu, hangi şehirlerde fiyatların daha hızlı arttığı ortaya koyuyor. Buna göre Türkiye genelinde konut fiyatları haziranda aylık yüzde 1,33, yıllık yüzde 16,64 oranında yükseldi.

ADANA İSTANBUL'U GEÇTİ

Şehir bazında bakıldığında yıllık olarak en yüksek fiyat artışı yaşanan şehirlerin başında yüzde 21,48 ile Adana, yüzde 20 İstanbul'da gerçekleşti. Aşağıdaki harita ise metrekare fiyatların en yüksek olduğu şehirleri gösteriyor. Buna göre 2.001 lira/metrekare üzerinde İstanbul, İzmir ve Muğla olmak üzere 3 şehir bulunuyor.

İşte Türkiye genelinde metrekare fiyatları :

turkiye-genelinde-metrekare-fiyatlari

EV FİYATLARI NEDEN BU KADAR YÜKSEK ?

Konut fiyatları alıcıya yüksek gelirken, sektör temsilcileri fiyatlara etki eden unsurların arsa maliyeti ve sosyal donatı alanlarının artması olduğunu belirtiyor.

Marka firmaların hayata geçirdiği lüks projeler ile konut anlayışı baştan sona değişti. Artık konut almak isteyenler donanımlı ve sosyal donatı alanlarının da yer aldığı konut projelerine yöneliyor. Ancak konut almak isteyen çoğu kişi için fiyatlar “uçuk” bulunuyor.

Bu durumun projeyi hayata geçiren firmadan kaynaklanmadığını ifade eden emlak otoriteleri, bir inşaatın çok sayıda farklı sektörün birleşmesi sonucu, yüksek maliyetlerle yapıldığına dikkati çekti.

SOSYAL ALAN ARTTIKÇA FİYAT DA ARTIYOR

Yeni inşa edilen projelerin sosyal donatı alanlarına da daha fazla yer verdiğinin altını çizen yetkililer, bu durumun konut fiyatlarında da artışa neden olduğunu belirtti.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.