Afganların ilgisiyle Kuşadası'nda gayrimenkul fiyatları arttı

Afganların yatırım için Kuşadası'nı tercih ettiği belirtildi.

08 November 2021
Afganların ilgisiyle Kuşadası'nda gayrimenkul fiyatları arttı Ülkelerindeki karışıklıktan kaçarak Türkiye'ye sığınan ve elinde sermayesi olan Afganların Kuşadası'nda gayrimenkul alım-satım işine girdiği, bu durumun da Kuşadası'ndaki konut ve arsa fiyatlarını artırdığı belirtiliyor.

Dünya'da yer alan habere göre, Tüm Emlak Müşavirleri Federasyonu (TEMFED) Genel Başkan Yardımcısı ve Kuşadası Emlakçılar Derneği Başkanı Müslüm Yıldırım, birikimi bulunan Afganların Kuşadası'nda yatırımı tercih ettiğini, her geçen gün kış nüfusu yükselen ilçede emlak talebinin de buna paralel artış gösterdiğini dile getirdi.

Parası olan Afganların yatırım yaptığını belirten Yıldırım, " Burada yatırımın bir getirisi var. Yatırımcı portföyümüzde İran, Katar ve Suudi Arabistan'dan insanlar zaten vardı. Mesela Kuveytli bir yatırımcı sadece Kuşadası'nda bine yakın konut inşa etti ve yapmaya devam ediyor. Yabancı yatırımcı Kuşadası için kesenin ağzını açmıştı. Pandemi sürecinde ve göç dengelerinin değişmesinde şimdi buna paralı Afganlar da eklendi" diye konuştu.

KİRALIK EV BULUNAMIYOR!

Kuşadası'nda nüfusun artmasıyla kiralık konutların adeta karaborsaya düştüğüne dikkat çeken TEMFED Genel Başkan Yardımcısı ve Kuşadası Emlakçılar Derneği Başkanı Müslüm Yıldırım, "Kuşadası'nda kiralık ev bulabilme şansınız çok az. Pandemi öncesi 550 bin liraya ev alan müşterimizin kira geliri 600 TL idi. Ama şimdi bu rakamlar her anlamda katlandı. Bu artışlar Aydın genelini de etkiliyor. Kuşadası'nda ev bulamayan ya da alamayan vatandaşlar en yakın kentler olan Selçuk, Söke ve Efeler'de ev arayışına girdi" şeklinde konuştu.

DAİRE FİYATLARI 2 MİLYON TL SEVİYESİNDE

Kuşadası konut piyasasındaki son durumu da aktaran Yıldırım, "Önceden 650 bin liraya bir daire ya da 10 yıllık bir yazlık ev alabilirdiniz. Şu an daire fiyatları ortalama 2 milyon liraya, yazlık evlerin fiyatı ise 3 milyon TL'ye dayandı. Yani makas açıldı. 7 milyon TL'ye kadar çıkan fiyatlar var. Geçen yıl yaşadığımız depremde çok sayıda ev zarar gördü. Dolayısıyla vatandaşlar yeni binalara yöneldi. Yeni binalara talep artınca vatandaşlar eski binalarda istediği rakamlara konut bulabiliyor. Eskiden Aydınlı yatırımcıyı Kuşadası'na getiremezdiniz. Kuşadası'na pandemi ile birlikte rağbet çoğalınca gayrimenkul yatırımcıları Kuşadası'ndan arazi toplamaya başladı. Aydın'ı geçtim, İstanbul'dan, Antalya'dan, Gaziantep'ten, Kayseri'den, Mardin'den her taraftan müteahhitler buradan yer alıp inşaat yapmaya başladı. Eskiden yatırım için tercih etmiyorlardı, şimdi yer bulamıyorlar. Kuşadası'ndaki fırsatı gördüler. Hep büyük metrajlı, sorunlu alanlar kaldı. Onların fiyatları da oldukça yüksek. Bu tip arsalar eskiden 10-15 milyon liraya satılırken, şimdi 45-50 milyon liraya çıktı" ifadelerini kullandı.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum