• Emlak Haberleri
  • Akıllı şehirler salgınlara karşı yeniden tasarlanacak

Akıllı şehirler salgınlara karşı yeniden tasarlanacak

Türkiye'de uygulanan 'akıllı şehir' projelerinde salgın düzenlemesi yapılacak.

21 April 2020
Akıllı şehirler salgınlara karşı yeniden tasarlanacak Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de etkisini gösteren koronavirüs salgını, planlanan şehir projelerinin tasarımlarında değişikliğe yol açtı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından uygulanan akıllı şehirler projesinin salgına karşı yeniden tasarlanacağı bildirildi.

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Hasan Suver, Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) tarafından video konferans şeklinde gerçekleştirilen "Kovid-19 Salgını Sonrası Şehirlerde Sosyal Riskler ve Fırsatlar" başlıklı toplantıda önemli açıklamalarda bulundu.

AA'nın aktardığı habere göre, koronavirüs salgını hakkında değerlendirmede bulunan Suver, "Akıllı şehirler uygulamamız kapsamında alacağımız tüm tedbirler, işsizlikten sağlık sorununa kadar toplumun karşı karşıya kalabileceği her türlü soruna mani olacak" ifadelerini kullandı.

ERKEN UYARI SİSTEMİ PLANLANIYOR

Salgın sonrasında dünyada su ve hava kirliliğin 2'nci Dünya Savaşı'ndan bu yana en düşük seviyeye ineceğini uzmanların açıkladığını belirten Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Hasan Suver, "Bu salgın doğayı korumanın önemi kadar, şehircilikte de yeni boyutu ortaya koymak zorunda olduğumuzu gösterdi. Şehirlerimizi geleceğe taşıyacak 'Ulusal Akıllı Şehirler Stratejisi ve Eylem Planı'mızı çok daha önemli hale getiriyor. Yatay mimariyi esas alan, sağlıklı yaşam alanlarını akıllı bina alt ve üst yapı teknolojileriyle donatacağız" şeklinde konuştu.

Akıllı şehirlerin salgınlara karşı yeniden tasarlanması gerektiğinden bahseden Suver, "Bunun için akıllı şehirler konseptimizde yaşanabilecek salgınlara karşı erken uyarı sistemleri diyebileceğimiz izleme ve kontrol mekanizmalarını oluşturacağız. İlerleyen zaman diliminde bu projelerimizin kapsamının genişleyeceğinden eminim. Akıllı şehirler uygulamamız kapsamında alacağımız tüm tedbirler, işsizlikten sağlık sorununa kadar toplumun karşı karşıya kalabileceği her türlü soruna mani olacak. Diğer yandan ülkemi de bu tür salgınlarda ne sosyo-ekonomik ne de sağlık yönünden zarara uğratmayacak" ifadelerini kullandı.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum