Almalar-İskurt-Nergo İş Ortaklığından Kentsel Dönüşüm Atağı

Geçtiğimiz aylarda ilk projeleri Hill Kartal projesini satışa çıkaran Almalar-İşkurt-Nergo ortaklığı kentsel dönüşüm kapsamında 8 yeni proje hazırlığında.

23 Mart 2016
Almalar-İskurt-Nergo İş Ortaklığından Kentsel Dönüşüm Atağı

Geçtiğimiz aylarda ilk projeleri Hill Kartal projesini satışa çıkaran Almalar-İşkurt-Nergo ortaklığı kentsel dönüşüm kapsamında 8 yeni proje hazırlığında. Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Alma yeni projelerini yeniemlak.com’a anlattı...

Geçtiğimiz yıl Aralık ayında ilk projeleri Hill Kartal projesini satışa çıkaran Almalar-İşkurt ve Nergo İş ortaklığı kentsel dönüşümde atak yapmaya hazırlanıyor.

Hill Kartal’da 3 ayda yüzde 30 satış grafiği yakalayan ortaklık 4’ü Kartal, 4’ü Üsküdar’da olmak üzere Anadolu Yakası’nda 8 yeni projeye start vermeye hazırlanıyor.

Hill Kartal satış ofisinde biraraya geldiğimiz Almalar-İşkurt-Nergo ortaklığı Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Alma, yeni projelerini ilk kez yeniemlak.com’da anlattı. İşte tüm detayları ile o röportaj...

Proje arazisi üzerinde daha önce ne vardı?
Kentsel dönüşüm kapsamında yapıyoruz bu projeyi. Arsa üzerinde 27 tane riskli yapı vardı. Biz aynı zamanda lisanslı kentsel dönüşüm kuruluşuyuz. Hill Kartal projemizi de kentsel dönüşüm kapsamında inşa ediyoruz.

Kaç hak sahibi var?
Yaklaşık 40-45tane hak sahibi vardı. Bunların hepsi ile sözleşmeler yapıldı.

Ne şekilde bir anlaşma sağladınız?
Kat karşılığı anlaştık. Biz yüzde 45 şeklinde anlaştık. Yüzde 45 hak sahibinin kalan yüzde 65 ise bize ait.

ARSA KALMADI
Az önce proje alanını gördüm. Ön tarafta şahane bir deniz manzarası arkada ise gecekondu stoğu göze çarpıyor. Burada nasıl bir gelişim ve dönüşüm öngörüyorsunuz?
Buradaki tüm parsellerin anlaşması yapılmış. Burada arsa kalmadı. Ruhsat aşamasında olan var, yıkılanlar var, başlama aşamasında olanlar var. 3-5 yıl sonra burada bambaşka bir yaşam başlayacak.

Hill Kartal hakkında biraz bilgi alabilir miyim?
Projemiz 13 ve 28 katlı 2 blokktan oluşuyor. 200 adet daire var. Ticari üniteler de var. 5 bin 500 metrekare kapalı otopark alanımız var. Bin 500 metrekare sosyal tesis alanı var. Havuz, sauna, fitness, spor alanları, çocuk parkı, helikopter pisti gibi birçok sosyal imkan var.

<a href=Hill Kartal 1" width="2268" height="1677" />

200 konuta hak sahiplerinin konutları da dahil mi?
Evet dahil. 72 tane daire hak sahiplerine ait. 128 adedi de bize ait.

Hak sahipleri proje tamamlandığında projede yer alacaklar mı?
Bizim dışımızda olan bir konu bu aslında. Biz taahhüt ettiğimiz kalitede bir imalat yapmakla hükümlüyüm. Ancak bizimle temasa geçiyorlar. Satmak isteyenler var. Yüzde 90’ı satma taraftarı. Çünkü bambaşka bir yaşam başlayacak burada. Onların yabancı olduğu bir yaşam. Aidatlar yine onlara yük olabilir. Bu yüke girmek istemiyorlar.

Aidatlar ne kadar olacak?
Ortalama 300 TL diyebiliriz. Konforlu bir yaşam için de bence bu rakam fazla değil.

TÜM DAİRELER DENİZ GÖRÜYOR
Daireler kaçıncı kattan itibare deniz görüyor?
Tüm daireler Adalar manzarasını görüyor. Hatta bahçeden bile deniz görülüyor.

3 BİN 500 TL’YE ADALAR MANZARASINA BAKTIRIYOR
Fiyatlar ne kadar?
Metrakare fiyatlarımız projenin kalitesinin çok gerisinde. Metrekare fiyatlarımız 3 bin 500 TL’den başlıyor.

Adalar manzaralı 100 metrekare bir daire 350 bin TL demek. İstanbul’da bu çok nadir bulunan bir fiyat.
Projede yaşam ne zaman başlayacak?
Taahhütümüz 30 ay ama bizim hedefimiz 24 ayda tamamlamak.

BİR ALAN 2 KAZANACAK
Ne kadar prim vaat ediyorsunuz?
Bugün ki fiyatlarımız 3 bin 500 TL. Proje tamamlandığında bu rakam minimum iki katına çıkacak. 500 bin TL’ye bugün bizden daire alan bir müşteri proje tamamlandığında bu daireyi 1 milyona satabilecek. Şu an insanlar burayı gecekondu bölgesi gibi görüyor. Ama 2-3 yıl sonra burayı tanıyamayacaksınız.

Diyelim ki sizden yatırım amaçlı bir daire satın aldım. Proje tamamlandığında ne kadarlık bir kira geliri elde ederim?
350 bin TL değerindeki 1+1 daire satın aldıysanız buradan bin 500 TL kira getirisi elde edebilirsiniz. Birkaç önemli unsur var. Sabiha Gökçen Havalimanı’na ve çevre yoluna çok yakınız. Yine Körfez Köprüsü yapılıyor. Projeden Bursa ve Yalova’ya gitmek yarım saat.

Peki satışlar nasıl gidiyor?
Satışlar beklentimizin üstünde oldu. Şu an projenin yüzde 30’unu sattık. Biz daha çok yatırımcı bekliyordum ama talebin çoğunluğu oturumcudan geldi. Yabancı yatırımcılar da var. Satışın yüzde 5’ini yabancıya yaptık.

Ülke olarak sıkıntılı günler geçiriyoruz. Yaşanan terör olayları nedeni ile hayat durma noktasına geldi. Peki bu satışlara yansıdı mı?
Kısa süreli bir durgunluk olabiliyor. Ama sonra tekrar eski hareketlilik oluyor.

ÜSKÜDAR’DA 4 YENİ PROJE
Yeni yatırımlarınız olacak mı?
Üsküdar’da 4 projemiz var. Kentsel dönüşüm kapsamında yapacağız. Daha butik projeler. 4 projenin toplamı 70-80 konut. 60 milyon TL’lik bir yatırım olacak. Kız Kulesi’nin tam karşısında. Kız Kulesi civarında projelerin tamamı. Bir iki aya satışlara başlayacağız.

KARTAL’DA YATIRIMA DEVAM
Yine Kartal’da yeni projeleriniz olacak. Kartal çok özel bir bölge. 3-4 tane geliştirdiğimiz proje var. Hill Kartal projesinden biraz daha büyük projeler. Her birinin yatırım maliyeti 100 milyon TL civarında.

İNŞAAT SEKTÖRÜ GERİ GİTMEZ
2015 zor bir yıl oldu. 1 Kasım seçimlerinden sonra sektör umutlandı fakat sonrasında da Rusya ile yaşanan kriz patlak verdi ve ardından da şu an içinde olduğumuz terör olayları. Sizce sektör bu yılı nasıl kapatır?
Ben olumlu bakıyorum, çok olumsuz değilim. Hayat bir şekilde devam ediyor. İhtiyaçlar görülüyor. Herkes konuşuyor. Aslında işler dönüyor. İnşaat sektöründe geri gitme olmaz. Ancak modern binalardan vazgeçip mağaraya geri dönme zihniyetine gelirsek sektör durur. Ama insanlar her zaman daha iyisini istediği sürece sektör büyümeye devam eder.

RÖPORTAJ: Şengül KIRMIZITAŞHABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Innovia Zekeriyaköy'de Ön Talep!

Innovia Zekeriyaköy'de Ön Talep!

Bir Yeşil GYO projesi olarak hayata geçen Innovia Zekeriyaköy projesi, İstanbul Sarıyer'de yükseliyo

21 Mart 2017


Sur Yapı Yeşil Mavi Maltepe'de Yükseliyor!

Sur Yapı Yeşil Mavi Maltepe'de Yükseliyor!

Bir Sur Yapı projesi olarak hayata geçen Sur Yapı Yeşil Mavi Maltepe projesi, İstanbul Maltepe'de yü

20 Mart 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat