Alman Rochel’dan Fikirtepe ve Çelgelköy’de Yeni Proje!

Fikirtepe Business İstanbul projesinin satışlarına devam eden Alman ortaklı SVR Gayrimenkul Fİkirtepe ve Çengelköy’de yeni proje hazırlığında. İşte Business

07 Ekim 2015
Alman Rochel’dan Fikirtepe ve Çelgelköy’de Yeni Proje!

Fikirtepe Business İstanbul projesinin satışlarına devam eden Alman ortaklı SVR Gayrimenkul Fİkirtepe ve Çengelköy’de yeni proje hazırlığında. İşte Business İstanbul’un tüm detaylarının ve yeni yatırımların konuşulduğu o röportaj…

RÖPORTAJ: Şengül KIRMIZITAŞ

Aksun-Rochel ortaklığı SVR Gayrimenkul Satış ve Pazarlama Koordinatörü Gökhan Civan ile Business İstanbul projesinin Fikirtepe’deki satış ofisinde bir araya geldik. Gökhan Civan ile Business İstanbul projesinin detaylarını, SVR Gayrimenkul’ün yeni yatırımlarını ve ofis pazarını konuştu.
İşte tüm detayları ile o röportaj;

SVR Gayrimenkul’ü tanıyabilir miyiz?
Konsorsiyum bir şirket. Aksun Gayrimenkul ve Alman kökenli Rochel ortaklığında kuruldu. Rochel 25 yıldır Almanya’da tekstil ağırlıklı işler yapmış bir grup. Aksun Gayrimenkul, Akkim Kimya iştiraki bir şirket. SVR Group ise Aksun ve Rochel’in ortaklığında kurulmuş bir şirket. Rochel daha önce Fikirtepe’de Selimoğlu ve Vartaş ortaklığında projeye başladı. Fakat sonrasında Selimoğlu ve Vartaş hisselerini Rochel’e devretti ve Rochel’de Aksun ile yoluna devam etti.

GÜCÜNÜ PARADAN ALIYOR
Kentsel dönüşüm çok zor bir süreç. Bu süreçte güçlü sermayenin yanı sıra güçlü bir tecrübe de gerekli diye düşünüyorum. SVR Gayrimenkul sektörde oldukça yeni. İşe böylesi zor bir lokasyonda başlama riskini nasıl aldınız?
Güçlerini sermayelerinden alıyorlar. Aksun’un sahibi Akkim Türkiye’de ilk 500 arasında. İnşaatta ilkler ama ticaret hayatında yaklaşık 50 yıldır varlar. Danışman kullanmayı iyi biliyorlar. Business İstanbul projesini hazırlarken tüm detayları özenle tasarlandı. Uzman ekipler tarafından yapıldı.

Fikirtepe’de daha çok çok ortaklı ve sektörde yeni isimler var. Bu oluşumu siz nasıl değerlendiriyorsunuz?
Burada sıkıntılar şirketlerden ziyade yasal boşluktan çıkıyor. Kanunlar tam olarak oturmamış. Yasal boşluklar var. Kamulaştırma ile ilgili bir sürü sıkıntı var. İstanbul’un en büyük kentsel dönüşüm projesi. Biraz deneme yanılma yoluyla işi öğrenmeye burada başladılar desek yanlış olmaz.

Business İstanbul projenizde hak sahipleri ile yüzde 100 anlaşma sağlandı mı?
Evet tamamı ile anlaşma sağlandı.

business istanbul

KADIKÖY’ÜN EN BÜYÜK OFİS PROJESİ
Business İstanbul bittiğinde Fikirtepe’den çıkacak mısınız yoksa bölgede yatırımlarınız devam edecek mi?
Hayır. Fikirtepe’de bir de konut projemiz olacak. Oraya henüz başlamadık. Business İstanbul projemizi bitirmeden oraya başlamak istemiyoruz. Çünkü bu çok önemli proje. Kadıköy’deki en büyük ofis projesi.

Business İstanbul projesi hakkında bilgi alabilir miyim?
Toplam inşaat alanı 260 bin metrekare, satılabilir alanı ise 150 bin metrekare. İlk adada 3, ikinci adada da 3 olmak üzere toplam 6 bloktan oluşuyor. Her katta bin 500 metrekare ofislerimiz var.

KİRALAMALAR BAŞLADI
Küçük küçük ofisler satmıyoruz. Büyük kurumsal şirketlere kat kat satış yapıyoruz. Hatta kiralamalar da başladı. Yatırımcılar için kiracısı hazır olarak satış yapıyoruz.

business istanbul foto

METREKARESİ 3 BİN 300 DOLARDAN BAŞLIYOR
Fiyatlar ne kadar?
En düşük metrekare fiyatımız 3 bin 300 dolar. 3 bin 800 dolara kadar çıkıyor. Kiralamalarda da 20-22 dolar civarında.

2017’DE YAŞAM BAŞLIYOR
Teslim tarihiniz nedir?
Business İstanbul’da hayat 2017’nin çeyreğinde başlayacak.

YÜZDE 30 PRİM
3 bin 300 dolardan satışa çıktını. Proje tamamlandığında bu rakam ne kadar olur?
Minimum yüzde 30 prim vaat ediyoruz. Bugün bizden ofis satın alanlar 2017’ye kadar yüzde 30 kazanmış olacaklar. Türk lirası ile metrekare birim fiyatları 15 bin 16 bin TL’yi bulacak.

2 AYDA YÜZDE 30’U SATILDI
Satışlar ne durumda?
2-3 ay önce satışlara başladık ve bu süre içinde yaklaşık yüzde 30’nu sattık. Seçimlerden sonra satışlarımız daha da hızlanacak diye düşünüyorum.

Talep ne yönde?
Şu anda yatırımcı ağırlıklı. Nihai kullanıcıya henüz satış yapmadık ama hedefimizde onlar da var.

SATIŞIN TAMAMINA YAKINI YABANCIYA
SVR yabancı ortaklı bir şirket. Kuşkusuz yurtdışı bağlantıları da güçlüdür. Bu Business İstanbul’daki satışlara yansıdı mı?
Yüzde 30’luk dilimde ağırlıklı olarak yabancılar var. Özellikle Körfez Ülkeleri ağırlıkta. Türk yok gibi bir şey.

ATAŞEHİR’İ GERİDE BIRAKACAK
Fikirtepe’yi lokasyon olarak nasıl değerlendiriyorsunuz?
Fikirtepe lokasyon olarak çok kıymetli bir yer. Bence Ataşehir’den çok daha kıymetli bir bölge. Avrasya Tüneli’ne, Marmaray’a, metro ve Marmaray çok yakın konumda. Fikirtepe’de dönüşüm bittiği zaman burası Ataşehir’i çok çok geride bırakacak. Ataşehir’e bir tane metro hattı planlanıyor. Ama buradan birçok ulaşım imkanı var.

İKİNCİ PROJE YOLDA
Konut projesine ne zaman start vermeyi planlıyorsunuz?
2016 için planlıyoruz. Tamamı konutlardan oluşacak. Proje geliştirme çalışmaları devam ediyor. Orası için başka bir yapılaşma düşünüyoruz. Ama netleşmedi.

ÇENGELKÖY’DE YENİ PROJE
SVR Gayrimenkul’ün başka yatırımları olacak mı?
Evet olacak. Fikirtepe konut projesinin yanı sıra Çengelköy’de Nato yolunda büyük bir projemiz daha olacak. Tamamı konutlardan oluşacak. 60 dönümlük bir alan. Proje çalışmaları devam ediyor. Bu projeye de Business İstanbul projesi tamamlandıktan sonra yanı 2017’de başlamayı planlıyoruz.

YATIRIM İÇİN OFİS DAHA AVANTAJLI
Yatırım için konut mu ofis mi daha avantajlı?
Yüzde 100 ofis daha avantajlı. Doğru yerdeki bir ticari gayrimenkul en fazla 13-14 yıl içinde kendini amorti eder. Ama bir ev aldığınız zaman bu süre 22-23 yıla kadar çıkıyor. Ayrıca ticari gayrimenkulün kira getirisi daha sürdürülebilir. Bir ofis ya da dükkanı kiraya verdiğiniz zaman uzan süre kalır ve kirasını da daha düzenli öder ama konut da böyle değil.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


İzmir Selçuk Belediyesi 8.6 milyon TL'ye arsa satacak

İzmir Selçuk Belediyesi 8.6 milyon TL'ye arsa satacak

İzmir Selçuk Belediye Başkanlığı, Selçuk ilçesi İsabey Mahallesi’nde konumlanan arsanın satışı için

19 Ekim 2017


Başkent Loft projesi 920 bin TL’ye 4+1 ev sahibi yapıyor

Başkent Loft projesi 920 bin TL’ye 4+1 ev sahibi yapıyor

Hemen teslim avantajı sunan Başkent Loft projesi tamamı 4+1 oluşan konutlarını 920 bin TL’den başlay

19 Ekim 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.