Altını bozduran gayrimenkul satın alıyor!

Gayrimenkul sektörü, bu dönemde yeniden güvenli liman olarak görülüyor.

21 December 2021
Altını bozduran gayrimenkul satın alıyor! Döviz kurlarında yaşanan artış gayrimenkul sektörünü doğrudan etkiledi. Özellikle yerli yatırımcının gayrimenkulü yeniden güvenli yatırım olarak görmeye başladığı ifade ediliyor.

TGRT Haber'de yer alan habere göre, sektör temsilcileri ise gayrimenkul yatırımı için doğru zamanın olduğuna işaret ederek gelecek aylarda, artan inşaat maliyetlerinin konut fiyatlarını artıracağını belirtiyor.

Sektörün son durumunu değerlendiren İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım, "Şu dönemde dolardaki hareketliliği gündeme getirmek çok doğru değil. Bir yerde duracak. Konut fiyatları neden artıyor diye baktığımızda ise bu bugünden bakılmaması lazım. Aşağı yukarı 2-3 senedir zamları yansıtmadan dengeyi bozmadan satışları devam ettirmenin gayretindeydik. Öncelikle elimizdeki stokları yani daha önceden maliyeti oluşmuş olan malları bir miktar zararına sattık. Ancak 2021'den itibaren yeni mallar yeni maliyetlerle oluştu. Biz bunları yavaş yavaş yansıtmak durumunda kaldık. Pandemide yeni projeler üretilmedi. Yeni mal ortaya çıkmazsa dairelerin fiyatları artacak, inşaat maliyetleri artacak dedik. Bunlar oldu. Diğer taraftan dövizin de artmasıyla bağımlı olduğumuz yabancı menşeili ürünlerin satın alınması da fiyatları tetikledi. Ama esas olan üretimin azalması. Artık stok diye bir şey de yok" ifadelerini kullandı.

"KONUTA TALEP ÇOK"

Son dönemlerde insanların yatırım aracı olarak dövize, borsaya, altına olan yatırımını gayrimenkule çevirmek amacıyla kullandığını belirten İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım, "Konutta talep çok ancak üretim az. Biz konut üreticileri olarak bazı projelerimizi rafta tutar ve zamanında çıkarırız. Bu projelerimizi yeniden gözden geçirip, lansmanla piyasaya çıkma hazırlığındayız. Çünkü ihtiyaç var" diye konuştu.

Konut kredileri hakkında da konuşan Durbakayım, "2004 gibi hasılat paylaşım modeli ortaya çıktığında konuta talep artmıştı. Bireysel konut kredileri kullanılmaya başladı. O zamanlar faiz oranı yüzde 1,14 idi. Bu oranla dahi büyük bir talep gördü. Psikolojik rakam olan yüzde 1’in altındaki oranlar konuşulmaya başlandı. Yüzde 1’in altındaki konut kredisi oranı bizim hep beklediğimiz bir orandır. Burada biraz da kendi kampanyalarımızla bunu takviye ederek 0,80-0,95 gibi oranlarla talep toplamaya çalışıyoruz" ifadelerini kullandı.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum