Anadolu Yakasında Maltepe’ye Yeni Fuar ve Kongre Merkezi

İstanbul Maltepe'deki en yeni konut projeleri hakkında ve emlak sektöründeki son gelişmelere dair haberleri incelemek için tıklayınız.

10 July 2014
Anadolu Yakasında Maltepe’ye Yeni Fuar ve Kongre Merkezi

İstanbul Anadolu yakasındaki Maltepe bölgesine yeni fuar ve kongre merkezi inşa edilmesi için çalışmalar başlatıldı.

Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, Münih UluslararasıKongre ve Fuar Merkezi ile işbirliğine giderek Maltepe’de İstanbul’un ihtiyaç duyduğu yeni bir fuar ve kongre merkezi inşa edeceklerini söyledi.

Almanya’da 25 yıllık yaşantısı sonrası 2005 yılında eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın daveti ile Türkiye’ye dönen ve siyasete atılan Ali Kılıç, 30 Mart Yerel Seçimleri’nde Maltepe’den belediye başkanı seçildi. Göreve geldiği kısa süre içerisinde Maltepe’de sosyal belediyecilik adına hemen çalışmalara başlayan Kılıç, ilçenin en önemli sorunlarından birisi olan işsizlik için de çeşitli projeler geliştiriyor.

90 GÜN İÇERİSİNDE 10 İŞSİZLİK BAŞVURUSU

Benim ana felsefem insanlara dokunmak, konuşmak, sohbet etmektir” diyen Kılıç, insanlarla konuşmaya başladıktan sonra müthiş bir iş talebiyle karşı karşıya kaldığını, bölgedeki işsizliğin çok üst seviyede olduğunu belirtti. Belediye başkanlığı veya belediyeciliğin Türkiye’de biraz da işçi ve işçi bulma kurumu gibi algılandığını ifade eden Kılıç, “Belediye umut kapısı olarak görülüyor. İnsanlar eşini, çocuğunu, yakınını belediyeye koyarsa burada hayatı garanti olur. Emeklilik sigortası olarak görüyor. Keşke elimizde imkan olsa bunları karşılayabileyim ama böyle bir imkanımız yok. 90 gün içerisinde tam 10 klasör işsizlik başvurusu birikti bizde. Bu 10 klasördeki başvuru sayısı, mevcut belediye kadromuzu ikiye katlar. Bu başvurular arasından ayıklama yapıyoruz. Daha çok lise ve üniversite mezunu vasıfsız başvurular var. Açıköğretim fakültesi mezunu. Bizim bu insanlar için birşeyler yapmamız gerekiyor dedik ve çeşitli projeler geliştirdik” dedi.

''EN ÖNEMLİ PROJELERİMDEN BİRİ''

Maltepe’de istihdam yaratmak ve ekonomik canlılığı artırmak için fuar ve kongre merkezi projesi geliştirdiklerini anlatan Kılıç, Münih Uluslararası Kongre ve Fuar Merkezi ile bu projeyi yürüteceklerini kaydetti.

Kılıç, sözlerine şöyle devam etti:

Bu projeye büyük önem veriyorum. Bu benim yerel siyasetteki en önemli projelerimden birisi olacak. Bu, Maltepe sınırları içerisinde hayat bulacak bir proje. Ama sadece Maltepe insanımız değil, Anadolu yakasındaki tüm ilçelerimiz bundan faydalanacak. Uzmanların hesaplamalarına göre yaklaşık 15 bin insanımız iş bulacak. 15 bin istihdam az değil. Proje ile Maltepe’nin ekonomik denge ve vizyonu değişecek. Çünkü fuara uluslararası büyük şirketler gelecek. Bunun için altyapı çalışmalarımız devam ediyor. Bu projeye ilk adım atarak, sonbaharda Maltepe’de gençlerimize Almanca, İngilizce ve Fransızca kurslar açacağız. Bize daha önce iş başvurusunda bulunanlara Sonbaharda cevap yazmaya başlayacağız.İş başvurunda buunanları şu şekilde bilgilendireceğiz;" Koşullarımız yeterli olamadığı için size yanıt veremedik. Size önümüzdeki dönemde yapacağımız fuar organizasyonu için ücretsiz dil eğitimi vermek istiyoruz

FUAR ALANI TALEBİ

Fuarın uluslararası ayağının çok önemli olduğunu vurgulayan Kılıç, “Siz dünyanın en güzel fuarını yaparsınız, ancak dış dünyaya açılamıyorsanız fazla başarılı olamazsınız. Bunun yurtdışı ayağı olursa fuarın uluslararası cazibesini artırır. Avrupa yakasındaki fuar alanları önümüzdeki yıllarda dahi dolu. İkinci bir fuar alanı talebi zaten var. İstanbul’daki ağır sanayi işletmelerinin çoğu Körfez civarında. Diyorlar ki biz ürünlerimizi köprüden geçiremiyoruz. Bu nedenle Anadolu yakasında mutlaka fuar alanı ihtiyacı var. Yani, Anadolu yakasına, Maltepe’ye yapılacak fuar alanı bölgeye müthiş bir ivme kazandırır, işsizlik sorununu genel anlamda çözer. Bütün bunları yapabilmek için Münih Uluslararası Kongre ve Fuar Merkezi ile görüştük. Ayrıca Köln ve Düsselldorf’taki fuar merkezleriyle de konuştuk. Biliyorsunuz Almanlar fuar konusunda oldukça tecrübeli. Dünyanın pek çok noktasında uluslararası fuarlar gerçekleştiriyorlar” diye konuştu.

100 BİN METREKARELİK ALAN

Fuarın organizasyonunu yapmak için önümüzdeki ay Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde ‘AB uluslararası ilişkiler birimi’ oluşturacaklarını aktaran Kılıç, burada farklı sektörlerden işinde uzman 14-15 kişilik bir fuar danışma ekibinin çalışacağını ifade etti. Eski Münih Belediye Başkanı Christian Ude’nin kendisine fahri danışmanlık vereceğini belirten Kılıç, Ude’nin tecrübelerinin kendileri için oldukça önemli olduğunu söyledi.

''KÖPRÜ VAZİFESİ GÖRECEK''

Fuarın en az 100 dönüm arazide olacağını dile getiren Kılıç, “Fuar konusunda uzman kişilerle konuştuğumuzda Maltepe’nin fuar için uygun olduğunu söylüyorlar. Anadolu yakasının merkezi konumunda çünkü. 10-15 bin kişilik de kongre merkezi oluşturacağız. Buradaki fuar ve kongre merkezi Avrupa ve Asya arasında önemli bir köprü vazifesi görecektir” şeklinde konuştu.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Dream Roma projesinde lansman fırsatları sunuldu

Dream Roma projesinde lansman fırsatları sunuldu

Adana'da inşa edilen Dream Roma projesinde satışlar başladı.

22 February 2020


Mesa Çubuklu 28 projesinde yaşam başladı

Mesa Çubuklu 28 projesinde yaşam başladı

İstanbul'da inşa edilen Mesa Çubuklu 28 projesinde konut teslimlerinin yanı sıra 'borcunu 1 yıl sonr

22 February 2020


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum