Anahtar Teslim Fabrikalar Yolda

19 Şubat 2016
PAYLAŞ
Anahtar Teslim Fabrikalar Yolda

Anahtar teslim fabrika için yasal zemin hazırlandı. 2016'da sembolik kira bedelleriyle anahtar teslimi fabrika binası yapılacak...

Hükemetin seçim vaatleri arasında bulunan anahtar teslim fabrika yapılması için adım atıldı. Geçtiğimiz gün TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda bütçe tasarısının maddeleri görüşüldü. 1 Kasım seçimleri vaatleri arasında bulunan anahtar teslimi fabrika modelinin yasal zemini kurulmuş oldu.

Bütçe tasarıyla gelen düzenleme yalnızca 2016 yılı için geçerli olacak. Düzenleme uzatılmak istenirse gelecek yıl bütçesine eklenmesi gerekecek.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda verilen bir önergeye göre, düzenlemenin kapsamı ve şartları, fabrika binası yapılacak taşınmazların ne suretle temin edileceği, kiralama şartları ve süresi ile diğer hususlar Yüksek Planlama Kurulu tarafından belirlenecek.

Önergeye göre emek yoğun sektörlerde yatırımcıların talebi üzerine sembolik kira bedeliyle, anahtar teslimi fabrika binası yapılacak. Bu kapsamda giderlerin karşılanması amacıyla Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, bütçesinde yıl içerisinde açılacak tertiplerde yer alacak ödeneği İçişleri Bakanlığı bütçesine aktarıp, il özel idarelerine ve Organize Sanayi Bölgesi tüzel kişiliğine kullandıracak.


"Anahtar Teslim Fabrikalar Yolda" haberine ait yorum yok

Yorum Yap