Ankara-İstanbul Hızlı Treni Yolundaki Arsalar Uçuşa Geçti

30 Haziran 2014
PAYLAŞ
Ankara-İstanbul Hızlı Treni Yolundaki Arsalar Uçuşa Geçti

Ankara-İstanbul güzergahında 5 Temmuz'da hizmete açılacak olan hızlı tren projesi yolundaki arsalar uçuşa geçti.

Ankara İstanbul Hızlı Tren Hattı’nın İstanbul’daki en önemli durağı Pendik’te daire fiyatlarındaki yükseliş dikkat çekiyor.

Ankara-İstanbul Hızlı Tren Hattı'nın 5 Temmuz'da törenle hizmete açılacağı açıklandı. Açıklamanın ardından tüm dikkatler Ankara-İstanbul Hızlı Tren Hattı'nın İstanbul'daki durağı Pendik'e çekildi. Hızlı Tren projesinin açıklanmasından itibaren konut fiyatlarının yükselişte olduğu Pendik'te son dönemdeki artış da epey hızlı seyretti.

AMORTİSMAN SÜRESİ 15 YIL

Hurriyetemlak.com Emlak Endeksi'ne göre; Pendik'te satılık konut fiyatlarındaki yıllık artış oranı yüzde 26'ya ulaştı. Konutların metrekare satış fiyatının 1.909 lirayı bulduğu ilçede, amortisman süresi ise 15 yıl.

KİRALAR ARTTI

Pendik'teki daire fiyatlarının değişimine bakıldığında ise özellikle kiralık dairelerdeki artış göze çarpıyor. İlçede kiralık dairelerin metrekare fiyatı geçtiğimiz seneden bu yana  yüzde 51 oranında yükseldi. Bu ay itibariyle Pendik'te kiralık konutlara metrekaresi 10 liradan ulaşmak mümkün.

EN PAHALISI YENİŞEHİR OLDU

Pendik'te daire fiyatlarının semtlere göre dağılımına baktığımızda, en hızlı yükseliş Yenişehir bölgesi olarak öne çıkıyor. Semtte bir yılda satılık ev fiyatları tam yüzde 67 artarak metrekaresi 2.417 liraya kadar çıktı. Kaynarca'da metrekare ortalaması 2.087 lira olarak belirlenirken, Kurtköy'de 2.000 lira olarak  sabitlendi.

ANKARA - İSTANBUL HIZLI TRENİ AÇILIŞI 5 TEMMUZ'DA

Çeşitli sebeplerden dolayı açılışı sürekli ileri bir tarihe ertelenen Ankara-İstanbul Hızlı Treni'nin açılışı 5 Temmuz'da büyük bir törenle yapılacak.

Sürekli açılışı ertelenen Ankara-İstanbul Hızlı Treni, 5 Temmuz'da törenle hizmete açılacak. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, adaylık açıklamasının ardından bir adım daha atacak. Ankara-İstanbul Hızlı Treni, Başbakan Erdoğan'ın da katılımıyla 5 Temmuz'da büyük bir törenle hizmete açılacak.

Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren hattındaki 9 durak Polatlı, Eskişehir, Bozüyük, Bilecik, Pamukova, Sapanca, İzmit, Gebze ve Pendik olarak belirlendi.

3 SAATE DÜŞECEK

İki şehir arasındaki yolculuğu 3 saate düşürecek 533 kilometrelik Yüksek Hızda Tren hattı, vatandaşların daha ucuz fiyata Ankara-İstanbul arasında seyahat yapmalarına imkan sağlayacak.

YÜZDE 10'DAN YÜZDE 78'E

Ankara-Eskişehir hattının ardından Ankara-İstanbul hattının hizmete girmesiyle yolcu taşımacılığında yüzde 10 olan demiryolu payının yüzde 78'e çıkması öngörülüyor.

İşte 5 Temmuz'da açılışının yapılması beklenen Ankara-İstanbul Hızlı Tren Hattı'nın güzergâhı:

ankara-istanbul-hizli-treni-acilisi-5-temmuzda-buyuk-bir-torenle-yapilacak-detay

 


"Ankara-İstanbul Hızlı Treni Yolundaki Arsalar Uçuşa Geçti" haberine ait yorum yok

Yorum Yap