• Diğer Haberler
  • Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren Bilet Fiyatları Belli Oldu

Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren Bilet Fiyatları Belli Oldu

25 Temmuz'da açılacak olan Ankara - İstanbul Yüksek Hızlı Tren Hattı'nda uygulanacak bilet fiyatlarında son karar verildi.

15 Temmuz 2014
Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren Bilet Fiyatları Belli Oldu

25 Temmuz'da açılacak olan Ankara - İstanbul Yüksek Hızlı Tren Hattı'nda uygulanacak bilet fiyatlarında son karar verildi.

Düzenleyen: Tugay TOPÇU / Yeniemlak.com

Uzun süredir fiyat üzerinde hesaplamalarda bulunan Devlet Demiryolları yetkilileri, esnek fiyat uygulaması için de hazırlıklarını gerçekleştirdi. Kamuoyu yoklaması da yapan TCDD, bilet fiyatları ile ilgili 60 ile 90 lira arasında bir hesaplama yaptı. Bu doğrultuda kişi başına bilet fiyatının 70 ile 80 lira arasında olması kesinleşti.

RESMİ OLARAK DUYURULDU

Bugüne kadar Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren Hattı yolculuğunun kişi başı bedeli basın merkezli kaynaklardan kamuoyuna duyurulmuştu. Geçtiğimiz günlerde ise Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları kurumunndan resmi açıklama geldi. Açıklamada, TCDD'nin Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren Hattı'nda yolculuk edeceklerin kişi başı 70 ile 80 lira arasında bilet fiyatı ödeyecekleri, öğrenci ya da mavi kart uygulamasının ise ilerleyen günlerde TCDD yetkilileri tarafından tekrar hesaplanarak yine resmi olarak açıklanacağına yer verildi.

ANKARA-İSTANBUL HIZLI TRENİ FİYATLARI UÇURDU

Ankara-İstanbul güzergahında 5 Temmuz'da hizmete açılacak olan hızlı tren projesi yolundaki arsalar uçuşa geçti.

Ankara İstanbul Hızlı Tren Hattı’nın İstanbul’daki en önemli durağı Pendik’te daire fiyatlarındaki yükseliş dikkat çekiyor.

Ankara-İstanbul Hızlı Tren Hattı'nın 5 Temmuz'da törenle hizmete açılacağı açıklandı. Açıklamanın ardından tüm dikkatler Ankara-İstanbul Hızlı Tren Hattı'nın İstanbul'daki durağı Pendik'e çekildi. Hızlı Tren projesinin açıklanmasından itibaren konut fiyatlarının yükselişte olduğu Pendik'te son dönemdeki artış da epey hızlı seyretti.

AMORTİSMAN SÜRESİ 15 YIL

Hurriyetemlak.com Emlak Endeksi'ne göre; Pendik'te satılık konut fiyatlarındaki yıllık artış oranı yüzde 26'ya ulaştı. Konutların metrekare satış fiyatının 1.909 lirayı bulduğu ilçede, amortisman süresi ise 15 yıl.

KİRALAR ARTTI

Pendik'teki daire fiyatlarının değişimine bakıldığında ise özellikle kiralık dairelerdeki artış göze çarpıyor. İlçede kiralık dairelerin metrekare fiyatı geçtiğimiz seneden bu yana  yüzde 51 oranında yükseldi. Bu ay itibariyle Pendik'te kiralık konutlara metrekaresi 10 liradan ulaşmak mümkün.

EN PAHALISI YENİŞEHİR OLDU

Pendik'te daire fiyatlarının semtlere göre dağılımına baktığımızda, en hızlı yükseliş Yenişehir bölgesi olarak öne çıkıyor. Semtte bir yılda satılık ev fiyatları tam yüzde 67 artarak metrekaresi 2.417 liraya kadar çıktı. Kaynarca'da metrekare ortalaması 2.087 lira olarak belirlenirken, Kurtköy'de 2.000 lira olarak  sabitlendi.

9 DURAKLI OLACAK

Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren hattındaki 9 durak Polatlı, Eskişehir, Bozüyük, Bilecik, Pamukova, Sapanca, İzmit, Gebze ve Pendik olarak belirlendi.

3 SAATE DÜŞECEK

İki şehir arasındaki yolculuğu 3 saate düşürecek 533 kilometrelik Yüksek Hızda Tren hattı, vatandaşların daha ucuz fiyata Ankara-İstanbul arasında seyahat yapmalarına imkan sağlayacak.

YÜZDE 10'DAN YÜZDE 78'E

Ankara-Eskişehir hattının ardından Ankara-İstanbul hattının hizmete girmesiyle yolcu taşımacılığında yüzde 10 olan demiryolu payının yüzde 78'e çıkması öngörülüyor.

İşte 5 Temmuz'da açılışının yapılması beklenen fakat yine açılışı ertelenen Ankara-İstanbul Hızlı Tren Hattı'nın güzergâhı:

ankara-istanbul-hizli-treni-acilisi-5-temmuzda-buyuk-bir-torenle-yapilacak-detay

 HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


TİKA, Karadağ'daki Hüseyin Paşa Camisi’nin restorasyonunu yapacak

TİKA, Karadağ'daki Hüseyin Paşa Camisi’nin restorasyonunu yapacak

TİKA, Karadağ'ın Pljevlja (Taşlıca) şehrindeki Hüseyin Paşa Camisi’nin restorasyonunu üstlendi.

12 Eylül 2017


İMOTİM ‘her gün mobilya fuarı’ konseptiyle kapılarını açtı

İMOTİM ‘her gün mobilya fuarı’ konseptiyle kapılarını açtı

Bursa’da 'her gün mobilya fuarı' konseptiyle hayata geçirilen İnegöl Mobilya Ticaret Merkezi “İMOTİM

12 Eylül 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat