Ankara İstanbul’la Yarışıyor

Ankara Elmadağ'deki en yeni konut projeleri hakkında ve emlak sektöründeki son gelişmelere dair haberleri incelemek için tıklayınız.

16 Eylül 2014
Ankara İstanbul’la Yarışıyor

Son yıllarda büyük bir inşaat hamlesinin başladığı Ankara’daki projeler İstanbul’la yarışır hale geldi.

Ankara ve civarındaki gerek kamu sektörü gerek özel sektör yatırımları, başka illerden büyük bir nüfus göçünü teşvik etti. Hem eğitim sebebiyle hem de göçlerle Ankara nüfusu hızla artıyor.

Artan nüfusun ve devam eden göç alımının etkisiyle yeni gelişim alanlarına ihtiyaç duyuluyor.

EVA Gayrimenkul Değerleme Ankara Bölge Müdürü Zeynel Akkaya’nın yaptığı analize göre Ankara’daki yerleşim, merkezden dışarı doğru kayarken, Çayyolu, Bilkent, İncek, Beysukent, Ümitköy’deki yerleşimler şehrin batıya doğru büyüdüğünü gösteriyor. Bu büyüme şehrin batısındaki arsa ve arazilerin değerlenmesine sebep oluyor. Eryaman, Temelli, Oran, incek gibi yerler kentin hızla büyüyen alanları olurken, Altındağ, Mamak semtleri ise TOKİ’nin yaptığı toplu konutlarla şehrin modern yapısına ayak uydurdu.

GECEKONDULAR DÖNÜŞÜYOR

Ankara’nın batı ve kuzeybatı aksı, sanayi bölgeleriyle, AVM’lerle, toplu konutlarla, kooperatif ve yeni oluşum projeleri ile gelişimini sürdürüyor. Bu aks Altındağ’ın değeri arttı üzerinde yer alan SincanYenikent, Batıkent, Eryaman, Elvankent ve Etimesgut gibi semtler değer kazanıyor.

Şehrin kuzeyinde bulunan ve bu aksı oluşturan Protokol Yolu üzerindeki Pursaklar, Keçiören ve Altındağ ilçeleri ile doğu aksı olarak nitelendirilen NATO yolu üzerindeki Mamak ve Elmadağ çevresinde gerçekleştirilen kentsel gelişim projeleriyle bölgenin eski olumsuz imajı değiştirildi.

Ankara’da son dönemde gayrimenkul sektörü çerçevesinden bakıldığında çok fazla gelişim kaydedemeyen semtler olan Yenimahalle’nin eski yerleşim bölgesi, Ulus, Cebeci, Kolej, Ayrancı, Esat çevresi geçmişteki cazibelerini yitirmeye başladığı ve şehir nüfusunun, merkezden uzak olmasına karşın yeni oluşum içerisinde olan lüks ve nitelikli konutlara yönelmesi dikkati çekiyor.

MARKAYA İLGİ YÜKSEK

Kişi başına düşen milli geliri ve bölgedeki kamu sektörünün ağırlığına dikkat çeken Akkaya, sabit gelirli ve iş güvencesi olan nüfusun yoğunlukta olmasının Ankara’daki konut piyasasını güçlü kıldığını belirterek, “Ankara her yöne doğru büyüme içerisinde.

Ankara geçtiğimiz yıllara kadar yerel inşaat şirketleri tarafından yapılan apartmanlar ve yerel şirketlerin yaptığı korunaklı olmayan sitelere ev sahipliği yapıyordu. Değişen sosyal yapı ile son yıllarda lüks ve markalı konut projelerine ilgi artıyor.

Habertürk'te yer alan habere göre, bölge halkının gelir seviyesinin artması, yerli ve yabancı sermayeli şirketlerin Ankara bölge müdürlüklerini oluşturması sebebiyle marka konut projeleri yatırımcıları son dönemlerde Ankara’yı tercih etmeye başladı” dedi.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat