Ankara Mogan Gölü Kirlilikten Kurtuluyor!

Ankara Gölbaşı'ndaki Mogan Gölü kirlilikten kurtuluyor. Gölbaşı Belediyesi'nin gölün temizlenmesi için başlattığı projenin 2016 yılında tamamlanması

07 Ekim 2015
Ankara Mogan Gölü Kirlilikten Kurtuluyor!

Ankara Gölbaşı'ndaki Mogan Gölü kirlilikten kurtuluyor. Gölbaşı Belediyesi'nin gölün temizlenmesi için başlattığı projenin 2016 yılında tamamlanması planlanıyor...

Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay, Mogan Gölü’nü kirlilikten kurtaracak projenin 2016 yılında tamamlanacağını belirterek, “Çocuklarımız bu gölde yüzemedi ama inşallah torunlarımız yüzecek” dedi. Mogan Gölü ile ilgili çalışmaları tekne turunda açıklayan Duruay, “Maalesef Türkiye’mizde bazı şeyler seçime yakın olunca bazı aksamalar oluyor. Geçtiğimiz sene Aralık ayında biz burada dörtlü bir protokol yaptık. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız, Orman ve Su İşleri Bakanlığımız, Büyükşehir Belediye Başkanlığımız ve Gölbaşı Belediyesi olarak bir protokol yaptık. Bu protokolün içeriği Mogan Gölü’nün dip çamurunun temizlenmesi, içinin temizlenmesi, deklarasyon alanlarının yapılması, 12 tane burayı besleyen derelerin ıslahı vardı. Görev paylaşımında buranın temizliği Çevre Bakanlığı tarafından yapılacak, derelerin ıslahı Ormancılık Bakanlığı tarafından yapılacak, deklarasyon ve imar çalışmaları da Büyükşehir Belediyesi ve Gölbaşı Belediyesi olarak yapacağımız ile ilgiliydi. Önümüzdeki yıl içerisinde büyük bir ihtimalle ihalesi mutlaka olacaktır” diye konuştu.
İhale bütçesinin 80 milyona tekabül edeceğini kaydeden Duruay, ihale bittikten sonra göldeki değişikliklerin gözle görüleceğini, balıkların kuşların çok olduğu bir alan olacağını belirtti.

“BALIK ÖLÜMLERİNİN NEDENİ DOĞA OLAYI”
Mogan Gölü’nde yaşanan balık ölümlerinin bir doğa olayı olduğunun altını çizen Başkan Duruay, “Altta 3-4 metre mırık var burada. Altta bir gaz sıkışması oluyor istesek de istemesek de, mevsim geçişlerinde bu gaz patlıyor. Patladığı zaman balık ölümleri oluyor” ifadelerini kullandı.

“MOGAN GÖLÜ’NDE İLK DEFA CİDDİ ÇALIŞMA OLUYOR”
Mogan Gölü’nün temizlenmesine ilişkin 20 yıldır bir adım atılmadığını vurgulayan Duruay, Türkiye’nin önceki dönemlerde bütçesinin Mogan Gölü’nü temizlemek için yeterli olmadığını ama şuanda devlet olarak da buralara kaynak aktarabilecek seviyeye gelindiğini ve ilk defa ciddi bir çalışma oluğunu belirtti.

“TURİZM DENİLDİĞİ ZAMAN AKLA MOGAN GÖLÜ GELİYOR. AMA GÖL TEMİZLENMEDİĞİ ZAMANDA TURİZM OLMUYOR”
Başkan Duruay, Gölbaşı’nda eğitim, sağlık, istihdam alanında önemli gelişmelere imza atıklarını belirterek, “Gölbaşı tam bir eğitim alanı. Turizm dediğimiz zaman akla Mogan Gölü geliyor. Göl temizlenmediği zamanda turizm olmuyor. Gölümüz Gölbaşı ve bütün çevre ilçelere katma değer katıyor” şeklinde konuştu.

“ÇOCUKLARIMIZ BU GÖLDE YÜZEMEDİ AMA İNŞALLAH TORUNLARIMIZ YÜZECEK”
Yüzmeyi Mogan Gölü’nde öğrendiğini belirten Başkan Duruay, “Önceden kürek, kayık yarışlarının olduğu bir gölümüzdü burası. Şimdi gördüğünüz gibi bir kayık indiği zaman kürek çekme şansı yok. Yosun dediğimiz alan çok fazla. Çocuklarımız bu gölde yüzemedi ama inşallah torunlarımız yüzecek” diye konuştu.
Mogan Gölü’nün temizlenmesi ile ilgili yapılan çalışmalarda gelinen nokta ise şöyle:
Mogan Gölünün temizliği ile ilgili olarak Tabiat Varlıkları Genel Müdürlüğü proje ihalesini bitirip, Kalkınma Bakanlığına sunmuş durumda. Kalkınma Bakanlığı proje üzerindeki gerekli düzeltmeleri yaptırdı. Kalkınma Bakanlığına bütçe onayını verdiği anda Tabiat Varlıkları Genel Müdürlüğü gölün temizliğine başlayacak durumda. Gölden yaklaşık 3 milyar metreküp çamur temizlenecek. Yaklaşık 130 milyon TL bütçe ayrılmış durumda. Protokolün taraflarından Orman ve Su İşleri Bakanlığı' da 4'ü şu an göle su veren toplam 13 derenin aynı anda ıslahını yapacak. İHAHABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


İzmir Bayraklı Şehir Hastanesi 2019’da açılacak

İzmir Bayraklı Şehir Hastanesi 2019’da açılacak

Toplam 2 bin 60 yatak kapasitesine sahip olan Bayraklı Şehir Hastanesi’nin 2019 yılında hizmete açıl

12 Ocak 2018


Kanal Riva projesinin imzaları atıldı

Kanal Riva projesinin imzaları atıldı

İmzaları da atılan Kanal Riva projesiyle ilgili Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, projenin B

12 Ocak 2018


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum