Ankara’nın Tarihi Mahallesine AVM Yapılacak Mı?

Ankara Çankaya'deki en yeni konut projeleri hakkında ve emlak sektöründeki son gelişmelere dair haberleri incelemek için tıklayınız.

15 Ağustos 2014
Ankara’nın Tarihi Mahallesine AVM Yapılacak Mı?

Emlak ve gayrimenkul kulislerinde Cumhuriyet'in sembollerinden, Ankara'nın Saraçoğlu Mahallesi'ne alışveriş merkezi yapılacağı iddiaları dönüyordu.

Konutları, kütüphanesi, ağaçlarıyla SİT kapsamında bulunan, Başkent'in en önemli sembollerinden olan mahallenin imar değişikliğiyle AVM işgaline uğrayabileceği konuşuluyordu. Maliye Bakanlığı yaptığı bir açıklama ile bu dedikodulara son noktayı koydu.

Sivil toplum kuruluşları yüreği ağzında kararı tartışırken müjdeli haber Maliye Bakanlığı'ndan geldi:

"Taşınmazlar satılmayacak, yıkılmayacak, yerlerine alışveriş merkezi yapılmayacak. Yeşil alan genişletilecek"

'RİSKLİ ALAN' İLAN EDİLDİ

Başkent'in ortasında Kızılay'da kurulmuş bir mahalle Saraçoğlu Mahallesi. Resmi adıyla Namık Kemal Mahallesi. Halkın ifadesiyle 'Devlet Mahallesi'. Cumhuriyetin ilk toplu konut projesi olması nedeniyle tarihi bir öneme sahip olan mahalle lojmanları, kütüphanesi, okulu ve dev çınarlarıyla topluca SİT kapsamında. Başbakanlık'a, Milli Eğitim Bakanlığı'na, Genelkurmay'a komşu olan Mahalle ilk olarak Şubat 2013 tarihli Bakanlar Kurulu kararıyla 'Riskli Alan' ilan edildi.

DANIŞTAY YÜRÜTMEYİ DURDURDU

Ancak yapılan itiraz sonucu Danıştay 14.Daire, 'riskli alan' kararını iptal etti. Ardından Bakanlar Kurulu Danıştay'ın iptal gerekçelerini dikkate alarak yeni bir kararla 18 Kasım 2013'te bölgeyi yeniden 'riskli alan' ilan etti. Ancak bu karara da itiraz edildi ve Danıştay, yürütmeyi durdurma kararı verdi.

5 AĞUSTOS KARARI NE ANLAMA GELİYOR?

Sivil toplum kuruluşları ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı arasında Danıştay nezdinde itirazlar devam ederken, 5 Ağustos 2014 tarihinde çıkan yeni bir Bakanlar Kurulu Kararı Ankaralılar'ın yüreğini yeniden ağzına getirdi. Söz konusu karar Namık Kemal Mahallesi ve Yenişehir Mahallelerinin 'devlet mahallesi' niteliği ile muhtelif kurumlara lojman olarak tahsislerinin kaldırılmasını öngörüyordu.

'DEVLET MAHALLESİ'

Bu karar kamuoyunda tarihi mahallenin imar değişiklikleriyle satılacağı, AVM ve ticaret merkezi haline getirileceği iddialarına neden oldu. Ancak Maliye Bakanlığı bugün yaptığı açıklama ile yüreklere su serpti. Açıklamada, 5 Ağustos tarihli kararla söz konusu alanın 'devlet mahallesi' niteliği ve muhtelif kurumlara lojman olarak tahsisinin kaldırıldığına dikkat çekildi.

''İŞBİRLİĞİYLE EKONOMİYE KAZANDIRACAĞIZ''

Ardından da "Taşınmazların ve üzerlerindeki binaların güçlendirme ve restorasyon çalışmalarının aslına uygun bir şekilde ve ilgili mevzuatı uyarınca, Bakanlığımız koordinasyonunda ilgili kamu kurum/kuruluşları ve sivil toplum kuruluşları ile işbirliği halinde yapılarak ekonomiye kazandırılması kararlaştırılmıştır" denildi.

''HALKIN KULLANIMINA AÇACAĞIZ''

Maliye Bakanlığı açıklamasında, "Anılan sahadaki taşınmazlar üzerinde bulunan kamu konutu ve resmi kurum binaları olarak kullanılan yapıların dış cephe, tesisat, altyapı, çevre düzenleme yenilemelerine ihtiyacı olduğu gibi, 8 adet buharlı kazan sitemi ile ısıtılması dolayısıyla yakıt giderleri de önemli bir yekün teşkil etmektedir. Yüksek yenileme harcaması yaparak yeniden kamu konutu olarak kullanılması yerine, Bakanlar Kurulu kararında belirtilen çalışmaların yapılmasının ardından tüm halkın kullanımına açılmasının uygun olacağı değerlendirilmiştir" vurgusu dikkat çekti.

341 HANE BOŞALTILDI

Bölgedeki 75 binada yer alan 428 konuttan 341 tanesinin boşaltıldığı bilgisi verilirken, "Maliye Bakanlığının koordinasyonunda ilgili diğer kamu kurum ve kuruluşlarıyla birlikte hareket edilmesi amacıyla Bakanlık Makamından onay alınmış ve ilgili kurumların katılımı ile bir toplantı gerçekleştirilmiştir" denildi.

AVM YAPILMAYACAK

"Mevcut yapılar korunarak ve aslına uygun şekilde restore edilip, tüm halkın yararlanabileceği bir yapıya kavuşturulması, bu çerçevede kültürel, sanatsal ve sosyal öğelerin içinde yer alacağı, yeşil alanların genişletileceği, özellikle gençlere, engellilere ve yaşlılara dönük tematik alanların üretileceği bir estetik mimari projenin geliştirilmesi, bu yolla kentin marka değerinin arttırılması amaçlanmaktadır" denildikten sonra ise müjdeli haber net bir şekilde verildi:

"Kamuoyundaki yanlış yönlendirmelerin aksine, söz konusu taşınmazların satılarak elden çıkarılması, sahadaki yapıların yıkılarak yerlerine alışveriş merkezi yapılması söz konusu olmadığı gibi, ağaçlar korunacak ve yeşil alanlar genişletilecektir."HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Hilltown AVM Küçükyalı 27 Ekim’de ziyaretçilere açılacak

Hilltown AVM Küçükyalı 27 Ekim’de ziyaretçilere açılacak

Küçükyalı’da hayata geçirilen Hilltown AVM projesi 27 Ekim Cuma günü kapılarını açacak.

17 Ekim 2017


RE/MAX Türkiye ücretsiz kariyer semineri düzenleyecek

RE/MAX Türkiye ücretsiz kariyer semineri düzenleyecek

Girişimciliğe teşvik edici çalışmalar yürüten RE/MAX Türkiye, gayrimenkul sektöründe çalışan ya da ç

17 Ekim 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.