Ankara’yı Üçüncü Havalimanına Bağlayacak Proje!

27 Kasım 2014
PAYLAŞ
Ankara’yı Üçüncü Havalimanına Bağlayacak Proje!

Ankara’yı üçüncü havalimanına bağlayacak olan söz konusu proje 4.5 milyar dolara mal olacak. Bakan Elvan, projenin ihaleye hazır olduğunu açıkladı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Ankara’yı İstanbul’a, 350 kilometre hızla, 1 saat 30 dakikada birbirine bağlayacak yeni bir hızlı tren projesi üzerinde çalıştıklarını açıkladı.

Bakan Elvan, Katar’da altyapı yatırımları yapan Türk işadamlarının sorunlarını çözmek, Türkiye’de yap-işletdevret (YİD) modeliyle inşa edilecek mega projelere Katar sermayesini davet etmek amacıyla başkent Doha’daydı.

Elvan, bu önemli ziyaretinde GAP uçağında, Habertürk’ün sorularına şu yanıtları verdi:

İHALE İÇİN HAZIRIZ

Ankara’yı İstanbul’a doğrudan bağlayacak hatla yolculuk, 350 kilometre hızla, 1 saat 30 dakika sürecek. Varış noktasını 3’üncü havalimanı olarak planlıyoruz. 4.5 milyar dolarlık bir yatırımla, yap-işlet olarak düşünüyoruz. Yıllık 50 milyon yolcu kapasiteli olacak bu hat, uçağın yerine tercih edilir. Broşürleri hazırladık; içeriden ve dışarıdan ilgi duyulması, talep gelmesi halinde hemen ihaleye çıkabiliriz. Yüzde 60 yerli, yüzde 40 yabancı olabilir, konsorsiyum, değişik finansman modelleri olabilir.

İKİ MEGA PROJE

İstanbul’un trafik sorununun çözümüne yönelik aralık ayının sonunda iki mega proje açıklayacağız. Detay vermeyeyim ancak 6 aydır üzerinde çalışıyoruz.

1’E 10 AĞAÇ KRİTERİ

Bakan Elvan, ''Soma’nın Yırca Köyü’ne kurulacak termik santral için 6 bin zeytin ağacının kesilmesi tepki çekti. Ulaştırma yatırımlarında 1 yerine 10 ağaç dikme şartı getirir misiniz?'' sorusuna ''Ulaştırma yatırımlarında '1 ağaç kesilirse 10 ekersiniz' diyebiliriz. Bu şartı ekleyebiliriz'' yanıtını verdi.

UÇAK BİLETİNDE İNDİRİM OLABİLİR

Akaryakıt fiyatlarındaki düşüşün ardından havayolu firmaları ile bilet fiyatlarında indirim için görüşecek misiniz?’ sorusunu da Bakan Elvan, “Olabilir, bu konuyu firmalarla görüşeceğim” diye yanıtladı.

ÜÇÜNCÜ HAVALİMANINA ERDOĞAN YAKIŞIR

Elvan, “Ülkenin kalkınmasına Cumhurbaşkanımız büyük emek verdi. 3’üncü havalimanına sayın Cumhurbaşkanımızın ismi neden verilmesin diye sormak isterim. Kendisiyle görüşmüş, konuşmuş değiliz ama yakışır diye düşünüyorum” dedi.


"Ankara’yı Üçüncü Havalimanına Bağlayacak Proje!" haberine ait yorum yok

Yorum Yap