Antalya Gazipaşa'daki yapılaşma planı tepki çekti

Gazipaşa'daki kıyı şeridinde turizm tesisi planlanması, Mimarlar Odası Antalya Şubesi'nden tepki çekti.

20 May 2020
Antalya Gazipaşa'daki yapılaşma planı tepki çekti Antalya'nın Gazipaşa ilçesinin 3. derece doğal sit olarak tescilli bölgeleri olan Burhan ve Sarıağaç mahallelerinde planlanan turizm tesis alanına Mimarlar Odası Antalya Şubesi tepki gösterdi.

Sözcü'nün aktardığı habere göre, yapılan yazılı açıklamada kıyı şeridinin beton alanına dönüştürülmemesinin altı çizilirken "Ender bulunan olağanüstü güzellikleri nedeniyle doğal sit olarak tescillenen kıyı kesiminin, tamamen turizm tesis alanı olarak planlanmasının, sahilin otellerle dolmasına, doğal güzelliğin yok olmasına ve tarım alanlarının zarar görmesine neden olacaktır" ifadeleri kullanıldı.

"ENDER BULUNAN DOĞAL GÜZELLİK KORUNSUN"

Mimarlar Odası Antalya Şubesi'nden yapılan açıklamada, Gazipaşa'da ender bulunan doğal güzelliklerin, doğal sit olarak tescillenen kıyı kesiminin tamamen turizm tesis alanı olarak planlanmasının doğal güzelliklerin zarar görmesine neden olabileceği belirtilirken, "Bölgenin turizme açılması ile bölgede turizm ağırlıklı nüfus artışı olacak ve verimli tarım alanları, ikinci konut, lojman alanı ihtiyacını karşılamak amacıyla yapılaşacak ve yok olacaktır. Anayasamızın 43. maddesinde ve Kıyı Kanunu'nda, kıyıların devletin hüküm ve tasarrufunda olduğu, kıyılardan yararlanmakta öncelikle kamu yararının gözetileceği hüküm altına alınmıştır. Dava konusu planlar ile tüm kıyı, 'Turizm Tesis Alanı' olarak planlanmış, ilçe halkının ve konuklarının denize gireceği, kıyılardan faydalanabileceği hiçbir alan planlanmamıştır" ifadeleri kullanıldı.

KAŞ'TA İNŞAAT SÜRESİ UZATILDI

Antalya'nın Kaş ilçesinde her yıl Mayıs ayının 15'i ile Ekim ayının 15'i arasında kısıtlama getirilen inşaat faaliyetlerinin süresi bir ay uzatıldı. Söz konusu uzatmanın gerekçesi olarak koronavirüs salgını nedeniyle turizm sezonunun bir ay geç başlayacak olması gösterildi.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum