Antalya'da gayrimenkul fiyatları 2 kat arttı

Antalya'da son günlerde yaşanan konut ve arsa fiyat artışı dikkat çekiyor.

27 June 2020
Antalya'da gayrimenkul fiyatları 2 kat arttı Kamu bankalarından gelen faiz indirimlerinden sonra Türkiye genelindeki emlak piyasası hareketlendi. Özellikle büyük şehirlerde büyük canlanma görülürken bazı bölgelerde fiyat artışlarının da yaşandığı görüldü.

Hürriyet'in aktardığı habere göre, son yıllarda gayrimenkul piyasasının hareketli olduğu şehirlerden olan Antalya'da da bu dönemde fiyat artışları yaşandı. Şehirde konut ve arsa fiyatlarının iki kat oranında arttığı belirtiliyor.

Konu hakkında değerlendirmede bulunan Antalya Emlakçılar Odası Başkanı Şeref Sağlam, şehirde talepten bağımsız, suni bir fiyat artışının yaşandığını kaydetti.

"MANTIK DIŞI ARTIŞ YAŞANIYOR"

Antalya gayrimenkul piyasasında yaşanan fiyat dalgalanmasının sebeplerinden bahseden Antalya Emlakçılar Odası Başkanı Şeref Sağlam, "Koronavirüs fırsatçılığı yapmak isteyen gayrimenkul sahiplerinin yarattığı ani fiyat artışları ortaya çıktı. Fiyatlar bir anda neredeyse iki katına çıktı. Ancak mantık dışı oluşan bu artış talebe bağlı olmadığı için uzun sürmeyecektir. İnsanlar 600 ile 800 bin liraya aralığında satın alamadıkları dairelerin fiyatı 1 milyon 200 bin olduğunda nasıl alacaklar? Konut fiyatları yüksek seyretmeye devam ederse piyasada durgunluk başlayacak ve fiyatlar yeniden eski seviyelere düşecek" ifadelerini kullandı.

ARSAYA TALEP DAHA FAZLA

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Emlak Komitesi Başkanı Halil Ersoy ise 1 yıl ödemesiz uzun vadeli kredinin Antalya'da konut fiyatlarına artırıcı etki yaptığını belirterek, "Peşinat ödeyebilecek ekonomik gücü olan vatandaşlar, kredi imkanlarından da yararlanarak ev sahibi olmak için arayışa giriyorlar. Merkez ilçelerdeki toplu konut projelerinde de 3 yıl ödemesiz ev sahibi olma imkanı sunuluyor. Bu alternatiflere talep olsa da belirsizlik ortamı ve insanların alım gücündeki zayıflık devam ediyor" diye konuştu.

Yatırımcıların arsalara daha fazla ilgi gösterdiğinden bahseden Ersoy, "Konut piyasasında gerçek anlamda bir canlanma yok. Ancak arsa satışlarında bir hareketlilik yaşanıyor. Bunun nedeni de pandemi sürecinde insanların apartman dairelerinden çıkıp bahçeli müstakil ortamlara geçmek istemeleri. Yeniköy, Yeşilbayır, Çığlık gibi bölgelerde arsa alan vatandaşlar kendi villalarını yaptırıyorlar. Bu alandaki satışlarda bir artıştan bahsedebiliriz" şeklinde konuştu.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum