Antalya’da Turist Oranlarında Düşüş Yaşanıyor

Antalya Manavgat'deki en yeni konut projeleri hakkında ve emlak sektöründeki son gelişmelere dair haberleri incelemek için tıklayınız.

01 Haziran 2015
Antalya’da Turist Oranlarında Düşüş Yaşanıyor

Antalya'ya gelen turist sayılarında Almanya dışında diğer bütün ülkelerde gözle görülür bir azalma söz konusu. Toplam turist sayısındaki düşme oranı yüzde 12,7.

Antalya'da Turist Oranlarında Düşüş Yaşanıyor

Turizmin önce halka, sonra devlete tanıtılması gerektiğini söyleyen Delphin Otelleri Yönetim Kurulu Üyesi Tolga Cömertoğlu, "Sektörün ülkeye katkısını vatandaş ne kadar biliyor bunları araştırmak gerekiyor. Turistin otele hapsolmasını hiçbir turizmci istemez" diyen Cömertoğlu, "Birçok otelin kent merkezine ücretsiz şehir turları düzenlediğini fakat bunların bile dolmadığını biliyoruz. Çünkü turistin merkeze gelmesi için cazibe noktaları yaratılmıyor" dedi.

Kent merkezinde turistler için ilgi çekici yeni noktaların yaratılması gerektiğini vurgulayan Cömertoğlu, "Sektörün ülkeye katkısını vatandaş ne kadar biliyor bunları araştırmak gerekiyor. Turizmin 2014 yılında Türkiye'ye getirdiği gelir 33.3 milyar Dolar. Bunun 30 milyar doları Türkiye'de kalıyor. Yüzde 93'üne tekabül eden yaklaşık 27 milyar doları bu ülke içinde üretilen malzemelere harcanıyor. İstihdamın yüzde 16'sı turizm sektöründen oluşuyor. Turizmin bu ülkeye ve sektöre faydaları çok büyük. Dolayısıyla sektöre yapılan yatırımlar halka da yapılmış oluyor" dedi.

EKSİYE GİDİYORUZ

Antalya Havalimanı verilerine göre Almanya pazarı haricinde hiç bir pazarda yükseliş olmadığına vurgu yapan Cömertoğlu şunları söyledi: "Almanya bu yıl ilk 4 ayda yüzde 5.7 artış yaparken, Rus pazarı ilk 4 ayda yüzde 39.8, Hollanda yüzde 26.7, İran yüzde 22.4, İskandinav pazarı da yüzde 8 düşüşe geçti. Toplamda Antalya'ya gelen turist sayısında yüzde 12,7 düşüş olduğunu görüyoruz.Kişi sayısı artabilir, indirimler yapılabilir ama 33.4 milyar doları tekrar yakalayabilecek miyiz? Buna bakmak lazım. Dünya'nın hiçbir yerinde Türkiye'deki hizmet kalitesi, güler yüzlülük ve lüks yok. Turistin otele hapsolmasını hiç bir turizmci istemez ancak birçok otel, kent merkezini çekici bulmuyor. Çünkü turistin merkeze gelmesi için cazibe noktaları yaratılmıyor."

-

Antalya'da Turist Oranlarında Düşüş Yaşanıyor

-

HAVAALANININ YERİ DOĞRU BELİRLENMELİ

Antalya'ya yapılması planlana ikinci havalimanı için de fikirlerini belirten Cömertoğlu, "Demre'ye veya Kaş'a havalimanınan bahsediyoruz ama Antalya ile Gazipaşa arasında tam tamına 150 kilometre var ve burada bütün sahil boyunca kurulmuş oteller mevcut. Sadece 2-3 otelin olduğu bir yere havalimanı yapmaktansa Manavgat gibi destinasyonun yoğun olduğu bir bölgeye yapılacak havalimanı daha uygundur." dedi.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.